Strona 1 z 3

Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 18:41
autor: Kamiiil
Witam, niedawno pytał o mikroskop, teraz mam pytania w stylu jak go używać. Mój mikroskop to stary PZO Studar z lusterkiem.

Zacznijmy od tego, że mikroskop mój posiada:
Okulary PZO:
-12,5x0
-5x

Nie rozumiem tych objaśnień. Oznacza to, że jeden Okular przybliża 5 razy, a drugi 12,5 ? A te 0 w 12,5x0 ma jakieś znaczenie ?

Obiektywy:
-PZO 10/0,24 160/-
-PZO 40/0,65 160/0,17

Poczytałem coś i dowiedziałem się tylko, że ta pierwsza liczba, jest to przybliżenie, czyli mam dwa okulary z przybliżeniem 10 i 40 ?

Jest jeszcze jeden obiektyw wmontowany z numerami PZO 5/0,12 160/-, ale jest on bardzo krótki i nic z nim zobaczyć nie można. Do czego on służy ?! /

Do obiektywu PZO 40/0,65 160/0,17 też mam pytanie, dlatego, że źle mi się przez niego ogląda cokolwiek, dlatego, że obraz w nim jest dość ciemny. To jest normalne ?


Kolejne pytanie tyczy się przybliżenia. Aby je obliczyć mnoży się przybliżenie obiektywu razy okular i wychodzi nam wynik ? Tzn. że moje maksymalne przybliżenie wynosi 500?
Co można ciekawego przy takim przybliżeniu zobaczyć?


Ostatnie moje pytanie tyczy się preparatów.
Posiadam szkła podstawowe- i tylko je niestety. Nie mam szkieł nakrywkowych, stąd moje pytanie. Można je czymś zastąpić ? Będę je miał dopiero w środę, a do tego czasu chciałbym coś obejrzeć.
Można zrobić dobry preparat z dwóch podstawowych szkiełek ?
Przed chwilą zrobiłem preparat krwi, jednak nic nie zdołałem zobaczyć, nic nie było widać nie wiem co źle robię.

[Link] Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 18:53
autor: planapo
Na pewno - jesli chodzi o obiektywy - to Ci pomoze: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm

Okulary powiekszaja obraz dawany przez obiektyw. Jak dokladnie obliczyc powiekszenie masz w linku powyzej.

Pod obiektywami 4-5x i 10x spokojnie mozna ogladac bez szkielka nakrywkowego w swietle przechodzacym i odbitym. Wyzsze obiektywy (o NA wiecej niz 0,25) beda dawac juz slabszy obraz - zamglony i nieostry poniewaz ich konstrukcja zaklada uzycie szkielka nakrywkowego. W praktyce na 20x jeszcze w miare spokojnie sie da, na 40x obraz jest juz slaby.

Lepiej ogladac bez szkielka niz miedzy dwoma podstawowymi.

Cio do powiekszen - do 400x mozna zobaczyc cuda - poprzegladaj dzialy ze zdjeciami. Wiekszosc jest wykonywana na obiektywach 10, 20 i 40.

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 18:56
autor: Kamiiil
a jak sprawa się ma z preparatami ?:)

Bez szkła nakrywkowego coś zobaczę?
Preparat z dwóch podstawowych jest realny ?

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:10
autor: JohnyM
12xO - ortoskopowy, całkiem nieźle skorygowany okular. Z H lub bez oznaczeń (w przypadku PZO) to huygens - najsłabsza korekcja. Jak chcesz jakieś szczegóły, to spokojnie wygooglujesz pod tymi nazwami.

Wrzuć zdjęcie twojej 5x - może być zdekompletowana, bo w praktyce jest to bardzo prosty i przyjemny obiektyw.

Na 40x można oglądać bez szkiełka nakrywkowego, ale obraz będzie ciemny, mglisty, nieostry. Przez szkiełko podstawowe to już totalnie nic nie zobaczysz. Szkiełka nakrywkowego nie da się zastąpić. Jak jest zbyt ciemny, musisz użyć mocniejszego światła ( czym oświetlasz? ).
Najlepsze efekty osiągniesz używając naprawdę, bardzo cienkiego preparatu.

[Link] Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:14
autor: Kamiiil
Przeczytałem artykuł, dziękuję- bardzo dużo mi objaśnił.

Obiektyw 5/0,12 160/- (taki jak ja mam) znajduje się w tym artykule:
obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm
jako pierwszy w lewym dolnym rogu, na zdjęciu pt. Obiektywy PZO.

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:19
autor: planapo
To normalna piateczka PZO - bardzo fajny obiektywik, jest rzeczywiscie malutki i to moze mylic daje dobry obraz przy bardzo duzej (w porownaniu do innych) odleglosci od preparatu. Raczej malo prawdopodobne zeby byl uszkodzony.

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:26
autor: Kamiiil
Było pytanie o oświetlenie- oświetlam latarką skierowaną na lusterko D Trochę kombinowania z ustawieniem latarki, jednak efekt jest lepszy, niż jak oświetlam preparat odbitym światłem słonecznym.

Bardzo dziękuję za polecany artykuł- na prawdę, jest rewelacyjny.

Jeszcze pozostało pytanie dotyczące preparatów. Będę używać obiektywów 160/- i na pewno coś zobaczę, jednak gdy robię preparaty bez szkła nakrywkowego, to czy kropla wody jest potrzebna ? Jeśli chcę obejrzeć cebulę, skrzydło muchy itp. to wymaga to użycia kropelki wody (jeśli nie używam nakrywkowego) ?

Oraz w jaki sposób bada się płyny, np. krew. Do badania płynów, nie trzeba używać dodatkowej kropli wody, tak ?:)

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:36
autor: planapo
Sam uzywalem latarki, dobry tymczasowy patent (:

Poczekaj i dokup szkielka nakrywkowe. One maja tez te funkcje ze splaszczaja obiekt przez co obraz jest i ostry we wzglednie calej plaszczyznie.

Krew mozesz bez wody, ale w domowych warunkach lepiej rozcienczyc troche.

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:43
autor: JohnyM
Daj zdjęcie twojego, bo jak wygląda to ja wiem. Zobaczymy czy ma soczewki tam gdzie trzeba . To bardzo prosty obiektyw, powinieneś na nim bez problemu mieć obraz.

Latarka to raczej słabe światło, nie dziwne że na 40x jest ciemno. Pomyśl nad np: lampką z ikei albo adaptacją power-leda.

40x ma bardzo mały DOF (glębia ostrości) i potrzebujesz naprawdę cieniutki i płaski preparat - z cebulą bez szkiełka może być problem. Jak masz preparaty płynne (jak krew) to spróbuj zrobić rozmaz (smear), możesz też go ostrożnie podsmażyć nad ogniem, wtedy przywrze do szkiełka ale jak przesadzisz to drastycznie może zmienić wygląd obserwowanych obiektów.

Załączam schemat działania szkiełka nakrywkowego :

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 19:50
autor: planapo
Fajny rysunek (:

Z 40x na razie sie nie spiesz, na poczatku mozesz nie byc zadowolony z obrazu. Ogladnij np. glony nitkowe - tu jest ogromna szansa ze zrobisz odpowiednio cienki preparat.

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 21:21
autor: Kamiiil
Jednak działa ten obiektyw, po prostu był źle ustawiony.(przepraszam, wkręcam się w to dopiero D )
Jak pisałem ten sport, to najwięcej oglądałem obiektywem z powiększeniem 10x i jak przestawiłem na 5x to wydawało mi się, że ten obiektyw jest od innego mikroskopu D Wydawało mi się aż niemożliwe, że z tak daleka, jest wstanie coś przybliżyć, a jednak

Chyba nie mam szczęścia (albo sprzętu i szkiełek) dziś do organizmów żywych. Chodziłem dziś po rowach i stworzyłem sporo preparatów, jednak udało mi się wyłapać tylko dwa pantofelki (chyba pantofelki) i to było jedyne co się ruszało Myślałem, że skoro zgarniam brudną wodę z dna rowu, to będzie tam się roiło od różnych organizmów.
Jest to kwestia tego, że mój obiektyw ma największe powiększenie 10x a okular 12,5 ?:) To sprawia, że widać tak niewiele organizmów ?

Tak samo miałem dziś z wodą z miski dla psa. Myślałem, że tam dużo zobaczę, a tam dosłownie- nic (:

Krew obejrzałem- ładna, jednak z obiektywem 10x to tak bez szału

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 21:23
autor: Kamiiil
Mówicie mi też sporo o obiektywie 40x ale z niego nie mogę korzystać, gdy nie mam szkła nakrywkowego, no nie ? (40/0,65 160/0,17)

Re: Objaśnienie mikroskopu oraz budowa preparatu.

: 5 kwie 2014, o 21:27
autor: JohnyM
Jak już było wyżej wspominane, jeśli użyjesz obiektywu 40x bez szkiełka, to mikroskop nie wybuchnie. Spróbuj teraz bez, a jak dostaniesz szkiełka to zobaczysz jaka jest różnica.