Strona 1 z 1

Czym karmić dorosłe rybki?

: 28 cze 2008, o 12:37
autor: Pablo
Jest tego dużo postaram się przedstawić jak najwięcej i krótką charakterystykę. No to na pierwszy ogień idzie:

Rureczniki (Tubifex) - Są to robaczki których długość waha się od 1 - 6 cm, barwy czerwonawej. W systematyce zoologicznej zaliczane są do skąposzczetów. Zamieszkują one muł w zbiornikach wodnych. Przedni ich część ciała jest zagłębiona w mule, natomiast tylna część wystaje ponad dno poruszając się faliście.
Wartość odżywcza rureczników jest dość wysoka. Jednak nie powinno się zbyt często i długi nimi karmić bez urozmaicenia pokarmu, może to doprowadzić o chorób układu pokarmowego u rybek.

Wazonkowce (Enchytraeus) - jest również znany pod nazwą doniczkowcami. Wazonkowce są robaczkami o długości 1 - 3 cm o białawym ciele. W systematyce zoologicznej zaliczane sią do skąposzczetów. Zamieszkują glebę, a do celów akwarystycznych hoduje się je w drewnianych lub plastikowych skrzynkach.
Wazonkowce są wysokowartościowym pokarmem, łatwym w hodowli i dostępnym przez cały rok. Jednakże jeśli podawane jest za często i jednostajnie może powodować nadmierne otłuszczenie ryb. Najlepiej karmić rybki wazonkowcami przez 2 - 3 dni w tygodniu. W pozostałe dni należy podawać rybom lżejsze pożywienie np. skorupiaki, planktonowe i pokarmy roślinne.

Dżdżownice (Lumbricidae) - Znane są na pewno wędkarzom, również należą do skąposzczetów. Występują licznie w glebie. Wartość dżdżownic jako pokarmu dla rybek akwariowych jest wysoka. Podajemy je posiekane i opłukane w wodzie, większe ryby zjadają w całości. Dżdżownice łatwiej posiekać jeśli na pół godziny przed tym włożymy je w naczyńku do zamrażalnika lodówki.

Rozwielitki ( Daphnia) - Są to drobne, planktonowe skorupiaki z rzędu wioślarek (Cladocera), występują w wodach stojących. Rozwielitki i pokrewne im wioślarki stanowią dobry pokarm dla większości ryb. Są pokarmem lekkim nie powodującym otłuszczenia się ryb, a równocześnie są dość pożywne. Ze względu na różne wielkości poszczególnych gatunków trzeba odpowiednio dopierać do wielkości rybek.

Oczliki (Cyclopidae) - Są to drobne, planktonowe skorupiaki które występują w różnego rodzaju wodach. W systematyce zoologicznej zaliczane są do rzędu widłonogów (Copepoda). Oczlikami karmi się tak samo jak rozwielitka.

Larwy komarów (Culicidae) - Mierzą około 10 mm, ciało barwy ciemnoszarej, ciało podzielone na odcinki z umieszczonymi po bokach kępami szczecinek. Zamieszkują stawy, bajora, kałużach i rowach ze stojącą wodą. Larwy komarów stanowią znakomity pokarm, który może być podawany większości odpowiednio dużych ryb. Nie niesie ze soba ryzyka otłuszczenia się ryb. Larwy komarów są najlepszym pokarmem przy przygotowywaniu ryb do tarła np. hokejówki, ukośniki, niektóre karpieńcowate.

Drobne owady - są doskonałym pokarmem uzupełniającym dla szeregu ryb. Dla niektórych gatunków takich jak: świecik kongolański, smukleń pryszkacz, niektóre karpieńcowate, gurami czekoladowy, powinny być podstawowym składnikiem jadłospisu. Ważne by odpowiednio dopierać rozmiary owadów to wielkości ryb. Dobrym pokarmem są drobne muchówki.

Małe rybki - są bardzo wartościowym pokarmem dla ryb, które w środowisku naturalnym odżywiają się częściowo tym pokarmem. Szczególnie przydatne w tym wypadku są łatwe w hodowli i rozmnażaniu gupiki. Oczywiście owy pokarm podajemy tylko rybką które się nim żywią, szczególnie drapieżnych pielęgnic.

Mięso świeżych lub mrożonych ryb morskich - jest to pokarm wysokobiałkowy dla niektórych gatunków ryb akwariowych. Lepiej unikać mięsa ryb słodkowodnych ponieważ mogą one sprowadzić do naszego akwarium niechciane pasożyty. Przed podaniem najlepiej mięso rybie drobno posiekać tak by był łatwy to zjedzenia przez rybki. Nie podajemy go w dużych ilościach, ponieważ gnijąc bardzo zanieczyszcza akwarium! Pokarm rybki nie powoduje otłuszczenia ryb.

Mięso wołowe lub końskie - stosowane do karmienia szeregu, zwłaszcza większych gatunków ryb akwariowych. Nie podajemy jednak go w nadmiarze i zbyt często. Mięso musi być koniecznie chude, mrożone lub świeże. Oczywiście mięsem karmimy tylko te gatunki, które przynajmniej częściowo odżywiają się pokarmem zwierzęcym.

Wątroba wołowa lub cielęca - jest bardzo pożywnym pokarmem, wysokowartościowym pokarmem dla wielu ryb. Ma właściwość stymulowania rozwoju ikry i pobudzenia ryb do rozrodu, dostarcza szereg witamin i innych niezbędnych substancji. Jednak zbyt częste i długie karmienie prowadzi do otłuszczenia się ryb, przed podaniem drobno siekamy.

Żółtko jaja - ugotowane na twardo stanowi bardzo wartościowy pokarm uzupełniający dla niektórych gatunków ryb, szczególnie neonów. Podajemy je w małych kawałeczkach, tak by ryby od razu zjadły. Podane w nadmiarze łatwo się rozkłada i zatruwa silnie wodę!.

Sałata - doskonały pokarm dla ryb wymagających pokarmu roślinnego np. płaskobok ozdobny. Nie powoduje otłuszczenia się ryb. Najlepiej jest podać, pojedynczy liść sałaty, który przed włożeniem trzeba sparzyć wrzątkiem. Sałata ze spokojem może leżeć kilka dni w akwarium ponieważ nie rozkłada się zbytnio szybko i nie zatruwa wody.

Glony - są dobrym pokarmem dla częściowo roślinożernych ryb. Zawierają wiele niezbędnych mikroelementów i witamin a przy tym nie powodują otłuszczenia się ryb. Można go uzyskać z kałuż, stawów i rowów, po czym dokładnie opłukać pod bieżącą woda i przejrzeć, aby usunąć ew. organizmy drapieżne i pasożytnicze dla ryb. Po czym zanurzamy je na 15 min w roztworze soli kuchennej (jedna płaska łyżeczka na litr wody). Zabieg ten niszczy chorobotwórcze pierwotniaki. Nici glonu podajemy rybom posiekane na kawałki o odpowiedniej długości.

Suchy pokarm - kupuje się zwykle gotowe, gdyż ich samodzielne preparowanie jest dość kłopotliwe. Suszone rozwielitki są zjadane tylko przez niektóre gatunki ryb, a po za tym przy ich podawaniu trudno jest utrzymać odpowiednią klarowność wody. Mogą jedynie stanowić podawany od czasu do czasu w niewielkich ilościach pokarm uzupełniający dla ryb. Istnieją również pokarmy suche w postaci kolorowych płatków lub granulek, a niekiedy nawet tabletek. Nigdy jednak nie należy karmić ryb wyłącznie suchym pokarmem - nawet wtedy gdy zaleca to producent!.
WAŻNE! - Suche pokarmy mogą stanowić co najwyżej 50% całości karmy w przypadku hodowli ryb wyłącznie w celach dekoracyjnych. Gdy chcemy ryby rozmnażać udział suchych pokarmów nie powinien być większy niż 30 %. Dla wielu gatunków pokarmy suche w ogólnie nie są zalecane.

Źródło:
Własne doświadczenie.
Ryby akwariowe -Shliewen Urlich.
Ryby akwariowe Encyklopedia hodowcy - Atlas ryb akwariowych - Poradnik
David Goodwin.
Słodkowodne ryby akwariowe - Stefan Kornobis.

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 19 cze 2009, o 00:55
autor: Pethro
suszone rozwielitki nie sa dobrym pokarmem, żadnej rybie bym ich nie polecił
są to własciwie tylko chitynowe pancerzyki
natomiast co do pokarmów sztucznych to mogą one w pełni zastąpić naturalny pokarm u niektórych ryb wcale nie pogarszając ich życia trzeba tylko dobierać dobre sprawdzone markowe produkty

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 17 wrz 2009, o 18:33
autor: Inez007
polecam suszoną rozwielitkę . Karmiłam moje rybki właśnię rozwielitką i dożyły 2 , a dwie nawet 3 lat . Od czasu do czasu , raz na jakieś 3 - 4 miesiące karmiłam je takimi płatkiami . Mają się świetnie . Polecam te pokarmy.

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 18 wrz 2009, o 08:54
autor: MUSOPHAGA
Inez007 pisze:polecam suszoną rozwielitkę . Karmiłam moje rybki właśnię rozwielitką i dożyły 2 , a dwie nawet 3 lat .
a ja nigdy nie karmiłam ryb suszoną rozwielitką (właściwie jedna albo dwie firmy mają ją jeszcze w swojej ofercie) i niektóre gatunki moich ryb żyją już ponad 10lat

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 19 wrz 2009, o 12:45
autor: lukashx6
Suszona rozwielitka ma to do siebie,że powoduje zapychanie się przewodu pokarmowego ryby.
]Inez007,a Ty jak byś się czuła gdybyś jadła przez całe życie tylko i wyłącznie suche płatki kukurydziane? Miała być w diecie odpowiednie minerały i mikroelementy,potrzebne do ciągłego rozwoju organizmu?
Pancerze chitynowe rozwielitek mają podobne właściwości jak płatki kukurydziane,czyli ŻADNE.
Ryby akwariowe powinno karmić się tylko i wyłącznie pokarmami naturalnymi. Glonami własnoręcznie wysuszonymi(zebranymi z szyb akwarium), krewetkami,kryllem,żywą dafnią,wodzieniem,od czasu do czasu ochotka,wypażony kalafior,sałata (musi być z czystego ogródka,z dala od drogi,ponieważ wchłania zanieczyszczenia),posiekana czereśnia i inne pokarmy typu warzywnego i owocowego(wszystko wypażone lub wymyte starannie w zimnej wodzie),dżdżownice,żywe owady typu komar,mucha.
Nie pamiętam kiedy ostatnio podałem swoim rybom świństwo,nazywane pokarmem płatkowanym. Toć to nie ma żadnych substancji mineralnych. Suche płatki to zmielona papka nie wiadomo tak na prawdę jakiego pochodzenia. Prawdopodobnie tworzona jest z padłych ryb,krewetek i zgniłych warzyw.
Chcesz mieć zdrowe ryby? Karm je pokarmami żywymi i mrożonymi,a nie pożałujesz.

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 19 wrz 2009, o 13:54
autor: Inez007
lukashx6 pisze:Suszona rozwielitka ma to do siebie,że powoduje zapychanie się przewodu pokarmowego ryby.
]Inez007,a Ty jak byś się czuła gdybyś jadła przez całe życie tylko i wyłącznie suche płatki kukurydziane? Miała być w diecie odpowiednie minerały i mikroelementy,potrzebne do ciągłego rozwoju organizmu?
Pancerze chitynowe rozwielitek mają podobne właściwości jak płatki kukurydziane,czyli ŻADNE.
Ryby akwariowe powinno karmić się tylko i wyłącznie pokarmami naturalnymi. Glonami własnoręcznie wysuszonymi(zebranymi z szyb akwarium), krewetkami,kryllem,żywą dafnią,wodzieniem,od czasu do czasu ochotka,wypażony kalafior,sałata (musi być z czystego ogródka,z dala od drogi,ponieważ wchłania zanieczyszczenia),posiekana czereśnia i inne pokarmy typu warzywnego i owocowego(wszystko wypażone lub wymyte starannie w zimnej wodzie),dżdżownice,żywe owady typu komar,mucha.
Nie pamiętam kiedy ostatnio podałem swoim rybom świństwo,nazywane pokarmem płatkowanym. Toć to nie ma żadnych substancji mineralnych. Suche płatki to zmielona papka nie wiadomo tak na prawdę jakiego pochodzenia. Prawdopodobnie tworzona jest z padłych ryb,krewetek i zgniłych warzyw.
Chcesz mieć zdrowe ryby? Karm je pokarmami żywymi i mrożonymi,a nie pożałujesz.

chyba ktoś tu niedokładnie czyta .
przecież napisałam , że zmieniam rybą jedzenie co jakiś czas .
Na następny raz przeczytaj dokładnie a potem rób wykłady , że jaki to człowiek bezmyślny .

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 20 wrz 2009, o 09:15
autor: MUSOPHAGA
Inez007 pisze:Od czasu do czasu , raz na jakieś 3 - 4 miesiące karmiłam je takimi płatkiami .
Faktycznie dość częsta zmiana, raz na kwartał porcja suszonych płatków.

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 20 sty 2010, o 15:41
autor: ratolu
Ja mam 60l od niedawna i mam skalary, molinezje, gupiki, glonki bojownika i bojowniczę. Chcę się dowiedziec, czy je dobrze karmię, bo zależy mi aby żyły długo oto grafik żywienia:

Poneidziałek: Gold fish kolor ( w płatkach)
Wtorek:Granulat z Tropicala GOLDFISH Colour Pellet + hobby mix z Tropicala (w płatkach)
środa granulat z provena z dodatkiem Kryla + wafers takie dla glonków głównie
czwartek: raz w miesiącu czerwone larwy ochotki mrożone, a ogólnie post
piątek: Vitality and Colour ( w płatkach)+ granulat z Tropicala GOLDFISH Colour Pellet
sobota: Gold fish Colour( w płatkach)+ granulat z provena z dodatkiem Kryla
Niedziela: Hobby mix (w płatkach)+ wafers

Wszystko raz dziennie

jak myślicie, dobrze je karmie? czy coś zmienic ?
może coś naturalnego ?, ale co ?

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 29 sty 2010, o 20:45
autor: Wodnik07
Ogólnie jest taka zasada czym bardziej różnorodnie tym lepiej
Ogólnie jeśli mógłbym dodać coś od siebie to zwróciłbym uwagę, że nie używasz prawie wcale pokarmów naturalnych - jedynie larwy ochotek. Osobiście dodam, że ciekawym pokarmem który pewnie w większości zoologów dostaniesz są woreczki z żywym pokarmem - teraz głównie są to larwy wodzeni, kiedyś widywałem też rozwielitki - na gupika może to być za spore ale skalary, molinezje i bojowniki dadzą sobie radę
Z mrożonek możesz też kupić właśnie mrożoną ochotkę, wodzenia, i cyklopy - ale to głównie do małych rybek - np jakbyś miał małe gupiki i molinezje ale i to nie jest niezbędne
No a jak przyjdzie wiosna, lato to co jakiś czas możesz wrzucić jakąś nie za dużą muchę, szarańczaka, świerszcza czy jakąś larwę - ale nie rzucaj żadnych kolorowych gąsienniczek bo mogą być trujące. No i jesli masz dostęp do zbiorników wodnych to sam możesz łapać rozwielitki i inny plankton ale musisz uważać na pasożyty [splewka] i innych nie za przyjemnych gości [larwy ważek, wodoplujki, pluskolece i inne owady wodne]. Dodam też, że od czasu do czasu można podać także mięso ślimaków albo pokarm roślinny - sparzona marchewka, groszek. tylko musisz to zaraz po posiłku usuwać bo zanieczyści ci wode.

Z własnego doświadczenia dodam, że jeden dzień w tygodniu spokojnie może być bez karmienia - taka głodóweczka. Wpływa ona pozytywnie i pozwala rybom się samooczyścić. Na początku jak jednak boisz się ryzyka to możesz spróbować raz na miesiąc a jak zyskasz doświadczenie to sam będziesz wiedział co i jak

I tak poza tym to masz niezły mix w akwarium - skalar może obgryzać płetwy molinezją i gupikom i zjadać ich młode - to samo z bojownikiem a do tego jest to raczej gatunek drapieżnika aktywnie polującego I osobiście poleciłbym ci na dno jakieś kiryski - bo glonojady mogą dna nie oczyszczać a te sympatyczne sumiki będą spokojnie sobie tam sprzątały. Tylko to gatunek stadny więc kup sobie z 4 sztuki - one są małe bo dorastają do 7cm max. A jak będziesz miał większe akwa to polecam synodontisy - świetne są poczytaj i pooglądaj sobie na google

a jak jakieś pytanie to na priva też możesz pisać pozdro i powodzenia w hodowli ]

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 30 sty 2010, o 12:09
autor: ratolu
wielkie dzięki ]
już od jakiegoś czasu daje im żywy pokarm co drugi dzień, a skalary są grzeczne, nie zauważyłam, aby coś molinezją robiły, całe szczęście, mam też roślinki do jedzenia w akwarium i zamierzam dawac od czasu do czasu sałatę, oczywiście odpowiednio zrobioną ]
i skalary nie zjadają małych bo gupiczki rodzą w kotniku, po czym lądują w osobnym akwarium
i zapomniałam wcześniej napisac, mam 2 kiryski, planuję jeszcze ze dwa kupic
i kilka dni temu dostałam dwie bocje siatkowane

jeszcze pomyślę nad dietą

ale jeszcze raz dzięki

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 30 sty 2010, o 16:45
autor: Wodnik07
W zasadzie małe skalary nie są agresywne a jak rosną to już różnie ogólnie wystrzegaj się neonków przy skalarach bo w naturalnym środowisku to ich częsty pokarm - chodź znam przypadki udanego łączenia
co do kirysków to naprawdę są świetne ] co do bocji to miałem bocje wspaniałe i bocje zielone bodajże [b.modesta] to wiem, że osobniki trzymane pojedynczo stają się agresywne - ale bocje siatkowane są mniejsze więc może nie wykazują tej tendencji
a kotnik do gupików to naprawdę świetna sprawa
Ogólnie udanej hodowli życze i chętnie służe radą :]

Re: Czym karmić dorosłe rybki?

: 2 lis 2016, o 13:06
autor: Pawełek80
Cześć,
Pablo bardzo ładnie ci rozpisał wszystko dlatego musisz tylko teraz znaleźć dobry atlas ryb akwariowych i przeczytać specyfikację ryb które ci się podobają. Pamiętaj też o najważnieszym: dieta ryb musi być zróżnicowana i najlepiej używać pokarmów najwyższej jakości znanych i sprawdzonych firm.

Pozdro