OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;

Moderator: planapo

Awatar użytkownika
planapo

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo » 27 wrz 2018, o 05:50

Plankompensacyjne. Ja na chinczykach nie narzekalem na obraz, jednak okularow PK nie mialem, wiec pelnego porownania nie mam. W kazdym razie z fotografowania przez okular zrezygnowalm najpredzej jak moglem, nie polecam.

kazub30

Post autor: kazub30 » 18 paź 2018, o 10:01

Witam jak sprawdzić czy kompakt ma mały obiektyw. Chodzi o model
allegro 7611184238

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 19 paź 2018, o 09:55

Sprawdzisz, przykładając kompakt do okularu mikroskopu.
Innych metod nie polecam.
Ja przygotowując się do kupna aparatu, polatałem z okularem po sklepach i przymierzałem :)

jarud

Post autor: jarud » 19 paź 2018, o 12:49

Średnica obiektywu to nie wszystko.Sprawdziłem, że z okularem pełną klatkę otrzymuje się z matrycą 2.5 lub 2.33 i zoomem 3,5 - 4x. Kiedy zainstalowałem canona z z większą matrycą 1.8 i zoomem 6x, otrzymałem obraz w postaci kółka na czarnym tle.Pomógł dopiero obiektyw projekcyjny 2,5x, a i tak rogi nie są ostre.
Sony RX100 ma matrycę jednocalową, 2 razy większą i zoom 3,6x, więc może się okazać, że z "normalnym" okularem będziesz mógł wykorzystać tylko małą część z jego 20 MPix

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 19 paź 2018, o 13:10

Dokładnie, czyli najlepiej fizycznie sprawdzić.

U mnie przy Canonie GX9 z 1-calową matrycą, pełny kadr dostaje:
Przy okularach Delty (Chiny) z odrzuconą źrenicą przy zoomie ok. 2,2-2,5X,
przy okularach Nikona CFN przy zoomie 1,5-1,8X.

jarud

Post autor: jarud » 19 paź 2018, o 16:06

Ciekawa informacja. Ja testowałem stary canon a650 is. Gdzieś wyczytałem, że ma nietypowo umieszczona przysłonę, może stad te problemy. Zdjęcie cosmarium, które pochwaliłeś :) ,zrobiłem starym canonem a590 is.
Na olx sprzedają go za trochę ponad 100 zł. Ma 8Mpix. Canon a570 7,1 Mpix jest jeszcze tańszy. Jak widać, mogą dać znośne rezultaty.

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 19 paź 2018, o 22:01

Jak powiedział planapo, nie zacytuję dokładnie ale sens oddany:
"Nie sprzęt robi zdjęcia ale człowiek" - zgadzam się z tym w całej rozciągłości :)

Monika12

Post autor: Monika12 » 2 gru 2018, o 09:32

Witam,proszę kogos o pomoc odnośnie obslugi mikroskopu,kupilam dziecku i nic nie widac
Obojetnie co podloze to nic nie widać,mamy różne płytki z zestawu i tez nic nie widać żadnego cienia,czy robie jakia błąd ?-czy on poprostu jest uszkodzony, czy konieczne jest nalozenie na płytke jeszcze tego przejrzystego plasterka,bardzo proszę o pomoc,dziecko chcialp a ja nie znam tematu,ma mikroskop dla dzieci Bresser junior

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 3 gru 2018, o 15:56

Kupiłaś coś co trudno nawet nazwać zabawką ): Stanowczo nie polecam wszelkich tego typu modeli; cokolwiek powinno byc jednak widac, jakosc obrazu na tych "mikrokopach" jest tragiczna to jednak powiekszaja.

Opisz dokladnie co robisz, wtedy moze bedzie mozna cos zasugerowac, choc proponowalbym wywalic go na smietnik i kupic mikroskop zabawkowy dla dzieci o jakim jest mowa w tutejszym poradniku: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... 48822.html

ODPOWIEDZ