Zaproszenie do zapoznania się z działalnością klastra BioCeW

Ogłoszenia stowarzyszeń, organizacji, fundacji, itp...
BioCeW
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2014, o 22:29

Zaproszenie do zapoznania się z działalnością klastra BioCeW

Post autor: BioCeW » 29 wrz 2014, o 22:41

Głównym celem działania klastra BioCeW (http://www.klaster.fcri.pl) jest stworzenie dogodnych warunków na terenie województwa mazowieckiego do ponadregionalnego rozwoju przedsiębiorstw z branży biotechnologicznej, poprzez budowę platformy współpracy w zakresie innowacyjnych produktów, która umożliwi efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału osób, przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu oraz władz regionalnych działających w tej branży.


Funkcję koordynatora klastra pełni Fundacja Centrum Rozwoju Innowacji – http://www.fcri.pl.


Struktura Klastra obejmuje następujące podmioty:
 • Przedsiębiorstwa działające w sektorze biotechnologicznym, przede wszystkim z branży zdrowej żywności i suplementów diety;
 • Jednostka naukowo – badawcza - Uniwersytet Warszawski (Wydział Chemii) - prowadzi badania w zakresie badań nad substancjami chemicznymi. W ramach Wydziału funkcjonują pracownie prowadzące specjalistyczne badania pod kątem opracowywania składu substancji mających potencjalne zastosowanie w biotechnologii;
 • Instytucja otoczenia biznesu - Fundacja Innowacja i Wiedza, której działalność koncentruje się na wspomaganiu i poszerzaniu idei demokracji, dostępu do edukacji, rozwoju zasobów innowacyjnych i kapitału ludzkiego.

Działania podejmowane przez Koordynatora Klastra BioCeW koncentrują się na promowaniu członków Klastra, rozwoju ich produktów i usług oraz wspieraniu podejmowanych przez nich inicjatyw.


Korzyści wynikające z uczestnictwa w Klastrze BioCeW obejmują m.in.:
 • Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności Uczestników poprzez efektywny transfer wiedzy, kontaktów, referencji oraz technologii między Uczestnikami oraz ich klientami czy też kontrahentami;
 • Zapewnienie dogodnych warunków do wypracowania i upowszechniania nowych rozwiązań usługowych, technologicznych, produktowych i organizacyjnych;
 • Podniesienie innowacyjności członków Klastra poprzez stworzenie dogodnych możliwości współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi, władzami samorządowymi;
 • Wprowadzanie nowych i innowacyjnych produktów i usług na rynek UE;
  Uzyskanie efektu synergii w ramach kooperacji Uczestników;
 • Ułatwienie nieformalnych kontaktów oraz dostępu do informacji naukowej, technicznej i biznesowej;
 • Promocja oferty Uczestników Klastra.

Przykładowe działania zrealizowane dotychczas przez Fundację Centrum Rozwoju Innowacji na rzecz członków Klastra BioCeW obejmują m.in.:
 • Przeprowadzenie badania rynku produktów biotechnologicznych planowanych do wprowadzenia na rynek przez członków Klastra.

  W wyniku usługi doradczej przeanalizowano rynek suplementów diety oraz produktów zawierających selen, spirulinę, glukozę oraz jod. Szeroko zakrojone badania zarówno wśród odbiorców jak i producentów na rynku Polskim oraz rynkach UE pozwoliły na sformułowanie precyzyjnych rekomendacji w odniesieniu do składu, formy, sposobu produkcji i dystrybucji oraz reklamy produktów planowanych do wdrożenia przez członków Klastra.
 • Przeprowadzenie analizy prawnej i finansowej związanej z funkcjonowaniem Klastra BioCeW.

  Usługa pozwoliła na wdrożenie standardów w zakresie uregulowań prawnych niezbędnych przy realizacji działań przez członków Klastra (wspólne projekty, kwestie własności intelektualnej i praw autorskich) dostosowując dokumentację Koordynatora oraz członków Klastra (wzory umów, regulaminów, zasad korzystania ze wspólnych produktów realizowanych przedsięwzięć itp.) W ramach usługi analizy finansowej przedstawiono rekomendacje dotyczące optymalnego dla Klastra modelu biznesowego, opartego na obecnych i przyszłych usługach i inicjatywach.
 • Realizację serii usług doradczych w zakresie technicznego wdrożenia produktów biotechnologicznych na rynkach UE.

  Ekspertyzy wykonane w ramach przedmiotowych usług pozwoliły na precyzyjne określenie metod i narzędzi niezbędnych do wytwarzania poszczególnych produktów biotechnologicznych, ich formuł, uwarunkowań certyfikacyjnych i jakościowych związanych z produkcją. W wyniku szeregu analiz stworzono gotowe koncepty produktów biotechnologicznych, których wdrożenie planują członkowie Klastra.
 • Podejmowane inicjatywy Koordynatora promujące działalność Klastra i jego członków.

  Przedstawiciele Koordynatora i członków Klastra aktywnie uczestniczyli w różnych wydarzeniach promocyjnych (warsztaty, spotkania robocze, konferencje branżowe, sesje pitchingowe) w trakcie których prezentowana była oferta Klastra i jego członków. Byliśmy obecni na wielu imprezach targowych żywności funkcjonalnej i suplementów diety (np. Anuga 2013 w Kolonii, Vitafoods Europe 2013 w Bernie).
  Działania Klastra nakierowane są na wzrost możliwości eksportowych naszych członków. W tym celu Koordynator Klastra we współpracy ze Stowarzyszeniem Eksporterów Polskich nakreśla kierunki rozwoju, cele misji gospodarczych oraz pozyskuje partnerów handlowych do rozmów matchmakingowych z członkami Klastra.
Planowane działania:
 • Stworzenie Biotechnologicznego Centrum Wdrożeniowego (BioCeW). W oparciu o tworzoną obecnie dokumentację techniczną i wykonawczą (program funkcjonalno-użytkowy) Koordynator Klastra planuje stworzenie Centrum Wdrożeniowego dla firm biotechnologicznych, pozwalającego na prace badawczo-rozwojowe nad nowymi rozwiązaniami oraz umożliwiającego wytwarzanie istniejących już produktów. W skład kompleksu wejdą:

  Centrum Badawczo - Rozwojowo - Edukacyjne z Laboratorium,
  Centrum Logistyczno – Usługowe.


  BioCeW zostanie wyposażony w odpowiednie narzędzia laboratoryjne, linie technologiczne oraz urządzenia i maszyny konieczne do realizacji działań przez członków Klastra. BioCeW będzie również obejmował pomieszczenia biurowe oraz niezbędne zaplecze usługowe.
 • Zaangażowanie Klastra w międzynarodowe projekty biotechnologiczne w ramach Programu COSME (Programme for the Competitiveness of Enterprises and SMEs) oraz EU Strategy for the Baltic Sea Region (Seed Money Facility).
Wszelkie pytania dotyczące współpracy proszę kierować na adres mailowy: info@fcri.pl.

ODPOWIEDZ
 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości