Rośliny Pomorze Beskid Slaski

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Kasiaduszak-
Posty: 1
Rejestracja: 8 lis 2018, o 15:47

Rośliny Pomorze Beskid Slaski

Post autor: Kasiaduszak- » 8 lis 2018, o 16:20

Rośliny rosnące w Beskidzie Śląskim głównie w Wiśle trochę się różnią od rodzajow roslin rosnących na Pomorzu w Ustce. Rosną one na dziko nawet całymi lanami. Ciekawe czy te rośliny są najpopularniejsze, czy są inne jeszcze bardziej powszechne w tych regionach i nie tylko.
W Ustce występuje zostera, piaskownica, szczotlicha, wydmuchrzyca, solibrod, honkenia, rozchodnik, kocanki, róża, rokitnik, pszeniec, brusznica, jasieniec, sosna, nawloc, bylica, rzepak, zmijowiec.
W Wiśle rośnie ziarnoplon, zywiec, goryczka trojesciowa, parzydło, wiazowka, szarota, naparstnica, świerk, złocien, żywność, aster, tojeść, hyzop, mięta.

Pobóg
Posty: 141
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Rośliny Pomorze Beskid Slaski

Post autor: Pobóg » 2 gru 2018, o 10:54

Jest wiele czynników które mają wpływ na to, czy dana roślina będzie mogła w danym miejscu rosnąć. Najbardziej znane nawet laikom to temperatura, oświetlenie, żyzność gleby, wilgotność. Są też mniej znane np. odczyn gleby (kwasowość/zasadowość), ilość próchnicy w glebie, zwięzłość gleby. Wystarczy czasem, że jeden z tych parametrów nie będzie wystarczający, a roślina już będzie bardzo osłabiona i szybko zginie, lub zginie natychmiast - np. zmrożona mrozem.
W Polsce niektóre rośliny spotkamy wyłącznie (lub prawie wyłącznie) na górzystym południu kraju np. goryczka trojeściowa, ale są i takie, które można spotkać prawie w całym kraju np. ziarnopłon wiosenny. Nie spotkałaś go w Ustce, ponieważ wymaga gleb żyznych lub bardzo żyznych, o odczynie obojętnym lub zasadowym (zawierających wapń). W lasach przylegających do Ustki gleba nie jest żyzna, jest piaszczysta - uboga w składniki pokarmowe, porośnięta sosną, której igliwie podczas rozkładu na próchnicę zakwasza glebę.
Niektóre rośliny nie rosną w górach i środkowej części kraju, lecz występują wyłącznie w pasie nadmorskim np. zostera morska.
Nie wiem czy wiesz, że niektóre gatunki drzew też nie rosną w całej Polsce. Przykładem może być jodła pospolita, której w północno-wschodniej części kraju prawie nie ma.
Jeśli interesują Cię zasięgi występowania roślin, to polecam internetowe atlasy roślin. W skorowidzu roślin znajdujemy interesujący nas gatunek, a następnie mapkę jego zasięgu (nie każdy atlas ma dobrą mapę).

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość