Wasze rybki

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Wasze rybki

Post autor: Anex »

To ja będę tą która zacznie nowy dział Akwarystyka.A więc jest tyle pięknych rodzajów rybek, a jakie Wy macie w swoich akwariach. Ja jedyne co miałamw akwarium to kijanki, które szybko zdechły, ale może jak poczytam o Waszych rybkach to sobie zafunduje jakieś ładne.
Ostatnio zmieniony 4 paź 2007, o 11:02 przez Anex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Wasze rybki

Post autor: malwka »

ja rybki hoduje amatorsko od 7. roku życia. Akwarium mam małe (70l). Teraz jest tylko jedno, ale był okres czasu kiedy miałam 4 akwaria (dwa takie główne, 1 kotnik i 1przedszkole )

Nie mam jakiś tam niesamowitych i niewiadomo skąd wziętych ryb przeważnie hoduję molinezje, neony (obydwa gatunki świetnie razem wyglądają wśród bujnej roślinności), gupiki of course żałobniczki (i nie ma problemu z atakami ), kardynałki, kirysy, zbrojniki. Swego czasu miałam skalary, sumiki szkliste, brzanki sumatrzańskie i inne.

Obecnie mam małe problemy z roślinnością. jakoś nie roślinki się zbuntowały i nie chcą rosnąć. Nie wiem czego może im brakować. Teraz główne miejsce na korzeniu zajmuje mech wodny a pozostałe marnieją w oczach.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Wasze rybki

Post autor: tin »

Moje rybki A były jakieś
Tak na serio miałem 40 L akwarium z neonkami, gupikami, gurami, i glonojadem, który zeżarł pozostałe.
Aktualnie nie mam żadnego. I nie jestem pewien czy jest dobrym pomysłem, żebym wogóle je hodował
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Wasze rybki

Post autor: anik »

Ja mam 2 nieduże akwaria 20 i 50 litrów, chociaz marzy mi się 200 (może już niedługo )
W 20 mam kilka gupików, krewetki red cherry i całe stado świderków.
W 50 Ameryka Południowa: harem Apistogramma hongsloi, 2 zbrojniki Panaque maccus (L 104), kilka 1-centymetrowych zbrojników niebieskich (tymczasowo) i tetry cesarskie.
malwka pisze:Obecnie mam małe problemy z roślinnością. jakoś nie roślinki się zbuntowały i nie chcą rosnąć. Nie wiem czego może im brakować.
Napisz, jakie masz oświetlenie, podaj parametry wody, jakie masz rośliny i czy czymś nawozisz, może uda nam się znaleźć przyczynę.

[ Dodano: Pią Gru 15, 2006 21:59 ]
tin pisze:glonojadem, który zeżarł pozostałe.
To trochę niemożliwe, glonojady (zapewne zbrojniki niebieskie?) nie są drapieżnikami. Najprawdopodobniej rybki same zdechły, a glonojadzajął się ich ciałami, co się bardzo często zdarza.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Wasze rybki

Post autor: Guru »

tin pisze:glonojadem, który zeżarł pozostałe.
moj glonojad wyskoczyl z akwarium pierwszej nocy, podczas burzy, rano juz lezal sztwny kilka metrow od akwarium.
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Wasze rybki

Post autor: MUSOPHAGA »

malwka pisze: Obecnie mam małe problemy z roślinnością. jakoś nie roślinki się zbuntowały i nie chcą rosnąć. Nie wiem czego może im brakować. Teraz główne miejsce na korzeniu zajmuje mech wodny a pozostałe marnieją w oczach.
a stosujesz nawożenie CO2?
proponuję przerzedzić trochę mech jawajski.
może światło nie dochodzi do niższych warstw roślin i przez to marnieją?!

do niedawna mieliśmy w domu aż 7 akwariów, ale ze względówprzestrzennych musieliśmy z kilku zrezygnować.
obecnie mam 3 zbiorniki:
240 litrowe akwarium monogatunkowe: barwniak czerwonobrzuchy
250 litrów a w nim m.in. pielęgnice wielobarwne, trzcinniaki, sum bufonius, sum rekini.
112 litrów a w nim traszki
no i z ok. 60 różnych innych zbiorników, ale te znajdują się już w pracy
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Wasze rybki

Post autor: tin »

anik pisze:
tin pisze:glonojadem, który zeżarł pozostałe.
To trochę niemożliwe, glonojady (zapewne zbrojniki niebieskie?) nie są drapieżnikami. Najprawdopodobniej rybki same zdechły, a glonojadzajął się ich ciałami, co się bardzo często zdarza.
Nie wie. Dla mnie glonojad to glonojad. odgryzał płetwy innym rybom(tak to robił że zauwazałem jak już miały problem z poruszaniem się). Myslałem, że to gurami i przeniosłem ja osobno, ale jak juz została ostnia neonka to okazało se że to ten glonojad jest sprawcą.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Wasze rybki

Post autor: anik »

Nadal nie wierzę
Trzymałam już przeróżne zbrojniki w swoich akwariach i nigdy nie spotkałam się z przypadkiem, aby glonojad podgryzał płetwy innym rybom. Bo tak na dobrą sprawę to i nie ma czymze względu na specyficzną budowę aparatu gębowego. Może Twoje rybki miały martwicę płetw, zresztą neonki też do aniołków nie należą. Poza tym kwestia różnych stanowisk - zbrojniki dno, a reszta ryb część środkowa i górna akwarium.

No ale jakby nie było. może znowu zaczniesz hodować rybki?
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Wasze rybki

Post autor: tin »

Własnie buchnął pożyczyłem stare akwarium(znaczy sie pojemnik) od rodziców i zamierzam rozpocząć hodowle experymetalną(tzn. moją własną ).
Tylko nie wiem jeszcze gdzie je postawię. Co prawda duże nie jest(na oko 15-20 litrów-jeszcze nie mierzyłem), ale i tak musze nad tym pomyśleć. Jak sie za to zabiore to dam znać. Tak czy inaczej chetnie wysłucham kilku rad o tym jak zacząć

Ps. Nie kupie już chyba glonojada, bo nie mam do nich zaufania.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Wasze rybki

Post autor: anik »

Tin, a jednak
Co masz zamiar tam hodować?
tin pisze:Tak czy inaczej chetnie wysłucham kilku rad o tym jak zacząć
Przede wszystkim nie spiesz się Najpierw skompletuj sprzęt (filtr, grzałka, oświetlenie etc.), a jak zalejesz akwarium to niech sobie takpochodzi ze 2 tygodnie, dopiero wtedy wpuszczaj jakiekolwiek żyjątka. Do takiego małego zbiornika to może krewetki i jakieś ślimaki (ampularia, neritina), albo standardowy bojownik?
tin pisze:Ps. Nie kupie już chyba glonojada, bo nie mam do nich zaufania.
Hehe, uraza pozostała Do 20 litrów glonojadów i tak nie polecam, za mały litraż na nie.
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Wasze rybki

Post autor: Ka »

Ja proponuje dla poczatkowych akwarystow zalozenie 112L
Ladnie sie prezentuje nie tzreba dlugo robic przy takim akwa i pare ladnych rybek mozna wposcic juz do tej wielkosci akwarium.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Wasze rybki

Post autor: tin »

Dla poczatkujacych to mniejsze lepiej. Jak sie znudzi to duzo stworzeń nie ucierpi i mniejszy nakład finansowy, bo takie akwarium ok 1000zł kosztuje, a sprzęt do tego i rybki drugie tyle. A to problem zwłaszcza dla studentów.
Moje ma 25L, i jest troche nieszczelne na łączeniach(bo ma ładny 6-katny kształt), wiec najpierw po silikon musze się do OBI udać.

I mam od razu pytanie. Czy takie kamienie ze zwykłej rzeczki moge umieścic w akwarium(zaznaczam, że nie mam zamiaru karpia hodować ) Mam w domu taki ładny z lat młodosci i chciałem go umieścić w akwarium.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Wasze rybki

Post autor: anik »

tin pisze:Dla poczatkujacych to mniejsze lepiej
No i tu się mylisz, oczywiście pomijając kwestie finansowe. Im większe akwarium, tym mniej przy nim roboty, łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną, czystość i prawidłowe parametry wody i trudniej temu wszystkiemu zaszkodzić. Prawda jest taka, że w akwariach poniżej 50l bardzo trudno uzyskać idealną równowagę biologiczną i małe potknięcia są bardziej widoczne i mają większe konsekwencje.
Ale nie przejmuj się, ja też zaczynałam od 20-tki
tin pisze:Czy takie kamienie ze zwykłej rzeczki moge umieścic w akwarium
Jeśli są to zwykłe otoczaki to jak najbardziej, ale najpierw dla pewności sprawdź, czy nie zawierają wapienia, który będzie podnosił twardość wodypolej kamolca octem albo innym kwasem, jeżeli będzie siępienił to nie za bardzo się nadaje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości