Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;

Moderator: planapo

Awatar użytkownika
Pickul

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul » 24 sty 2011, o 13:27

Robienie zdjęć przez okular, to rzeczywiście niełatwa sprawa.
Dużo większe pole widzenia (u mnie nawet około 50%) dają okulary z tzw. "odrzuconą źrenicą". Oczywiście okulary szerokopolowe. Z autopsji wiem że nie każda cyfrówka się do tego nadaje. Dobrze jak cyfrak ma pełny manual, wtedy można pokombinować. Idealnym rozwiązaniem jest kamera mikroskopowa, ale to co w tej chwili jest na rynku, no cóż, jest co najwyżej przyzwoite.

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 24 sty 2011, o 16:22

teoretycznie ma manual, ale w praktyce sprowadza sie do do wciskania tylu guzikow ze jest to mordega... dawniej krecilo sie obiektywem i ostrosc byla, krecilo sie przyslona i voila.

okulary mam szerokokatne, 20 albo 22 stopnie pola widzenia.

mam analogowy aparat i sadze ze jakosc tego co on oferuje bije zdecydowana wiekszosc sprzetu dostepnego za niskie ceny. minusem jest oczywiscie bardzo utrudniona publikacja zdjec.

Awatar użytkownika
_Marcin_

Post autor: _Marcin_ » 24 sty 2011, o 16:48

planapo, spróbuj ustawić tak, jeśli się da u ciebie. Ostrość na nieskończoność, biel na auto/żarówka i trochę zoom na obiektywie, ja tak ustawiam w aparacie w tel. SE k800i i fotki wychodzą czasami całkiem przyzwoite. Jednak z komórki nie da sie za dobrze uchwycić ciliatury somatycznej i oralnej, wychodzi z reguły rozmyta :x
Poniżej kilka zdjęć wykonanych w takim ustawieniu, zdjęcia są obrabiane przez zwiększenie kontrastu, zmianę kolorów i intensywności jasności.

Obrazek
*Lacrymaria olor /Plan 20/0,40 DIC/
Obrazek
Obrazek
*bakterie nitkowate /GF-Planapochromat 63/0,90 DIC/
Obrazek
Obrazek
*ameby /GF-Planapochromat 63/0,90 DIC/
Obrazek
Obrazek
*Tetrahymena sp. /GF-Planapochroamt 63/0,90 DIC/
Obrazek
*Litonotus sp.? /Plan 20/0,40 DIC/

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 24 sty 2011, o 17:26

widze zes zdobyl planapo 63x GF zeiss'a (: w Polsce? co znaczy 'GF'?

jak pokombinuje to cos wrzuce, ale prawdopodobnie predzej jednak skany z apratu klasycznego niz polprodukty z cyfrzaka...

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 24 sty 2011, o 18:06

No Marcin ob. 63X marzenie (zresztą wiesz).
Popatrz na moje fotki orzęsków może coś sklasyfikujesz. Ja niestety oprócz bardzo charakterystycznych i typowych nie mam narzędzi do poprawnego opisu innych włochaczy.

tabuin

Post autor: tabuin » 24 sty 2011, o 21:39

c.d.

Przebieg egzocytozy u przedstawiciela orzęsków, x40

Praca wodniczki tętniącej u przedstawiciela orzęsków, x40

Wszystkie fotografie oraz filmiki wykonano przy wykorzystaniu mikroskopu Bresser Biolux NV, dołączonej do zestawu kamerki, okularu o powiększeniu x16 i obiektywów o powiększeniach podanych przy konkretnych zdjęciach.

Pozdrawiam i oczekuję opinii:
Tabuin

Awatar użytkownika
_Marcin_

Post autor: _Marcin_ » 26 sty 2011, o 20:20

widze zes zdobyl planapo 63x GF zeiss'a (: w Polsce? co znaczy 'GF'?
tak, kupiłem na allegro za nieco ponad 600zł z przesyłką, na ebay jest taki sam http://cgi.ebay.pl/Obiettivo-per-micros ... 33646272dd" onclick="window.open(this.href);return false; tyle że dużo drożej. Obiektyw spisuje się całkiem nieźle w jasnym polu i w DIC, jestem z niego ogólnie zadowolony. GF znaczy coś w rodzaju duże pole czy coś takiego, pewnie ma duży obszar roboczy. Proponuje też trzymać się nazwy GF-Planapochromat 63/0,90 Carl Zeiss Jena, Planapo 63/1,40 Oel robił Zeiss West (chyba w Oberkochen albo gdzieś indziej w Niemczech Zachodnich, Jena była we wschodnich). Ten drugi, immersyjny jest niebo lepszy od mojego tylko ,że często cierpią te obiektywy na rozwarstwienia soczewek i trzeba uważać na to co sie kupuje. Próbowałem licytować na ebay'u Planapo 63/1,40 Zeiss ale choć dawałem ponad 1tys. to przegrywałem licytacje. Są to drogie obiektywy.
Zdjęcie 1 - Suctoria sp.
2-5 - różne orzęski (foto 2 niedawno był, może z innej perspektywy ktoś go rozpozna, pod 3 chłopak trochę rozpaćkany)
Co do nr 1. to małe sprostowanie, Suctoria to nie jest rodzaj a dużo wyższa jednostka systematyczna więc ten zapis jest mocno błędny. Na fotce jest prawdopodobnie Podophyra sp.. Nr 2. wygląda jak Pleuronema, 3 tak wygląda orzęskowy placek, 4 nie wiem zabardzo co to a 5 to telotroch jakiegoś Peritrichia, moze Vorticella?
tabuin, fajne filmiki i zdjęcia.

Awatar użytkownika
_Marcin_

Post autor: _Marcin_ » 27 sty 2011, o 16:30

-Czy ktos moze wie co to jest na ostatnim zdjeciu?
ciężko powiedzieć, nigdy czegoś takiego nie widziałem ale może to być np. jakiś pancerzyk?
Zdjęcia w technice polaryzacyjnej całkiem dobre :idea:

Paramecium caudatum koniugacja Plan 20/0,40 DIC
Obrazek
Obrazek
Thecamoeba sp. Plan 40/0,65 DIC
Obrazek
Wolnożyjące bakterie wodne, GF-Planapochromat 63/0,90 DIC (niezbyt wyraźnie wyszły bo były w ciągłym ruchu i aparat nie podołał zadaniu :( )
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 28 sty 2011, o 20:13

wzglednie udane fotki z cyfrowki (: male pole widzenia ale idzie jakos zrobic.

czasem warto wrocic do preparatow, ktore ostatni raz robilo sie w podstawowce...
Załączniki
m6.jpg
komorki miazszu pomidora (splaszczone) ob 10x
m5.jpg
komorki miazszu pomidora, ob. PZO plan 5x

Awatar użytkownika
_Marcin_

Post autor: _Marcin_ » 28 sty 2011, o 20:56

planapo, fajne fotki, szczególnie ta margaryna albo płyn do mycia naczyń :D prawie jak DIC. Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Z czego robiłeś kolorowe filtry Rheinberga?
Masz całkiem dobry i drogi mikroskop, co jest głównym przedmiotem twoich obserwacji? Domyślam się, że raczej nie to co widzę na powyższych zdjęciach.

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 28 sty 2011, o 22:20

_Marcin_ pisze:Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Co to jest COL ?

planapo mi się najbardziej podoba pomidor (ostatnia fotka) i płyn do mycia naczyń - super
Przyłączam się do pytania Marcina odnoście filtrów.

Zdjęcia robione cyfrowym kompaktem przez okular:
1-2 - Suctoria
3-4 - Ameba
5 - skrystalizowany proszek do prania (bez szkiełka nakrywkowego)
Cyfrak sprawdza mi się dobrze przy Pol, DF i KF, przy jasnym polu jest również całkiem nieźle ale przy DIC, niestety lipa.
Dobrze to znaczy że max 10% wychodzi przyzwoicie.
Kamera mikroskopowa, pozwala na bezpośredni podgląd, ma mnóstwo zalet (mam trikular) ale niestety szumi strasznie i nic nie mogę z tym zrobić.
Załączniki
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 29 sty 2011, o 07:34

Pickul pisze:
_Marcin_ pisze:Nie próbowałeś nigdy obserwacji z COL?
Co to jest COL ?

no wlasnie, co to jest? i tu wychodzi kto sie zna naprawde...

przyznaje ze kombinacje z filtrami mnie bardzo ciesza, a tym bardziej efekty. pomidor (bede jeszcze go robic analogiem, 'na czysto') to tez jest efekt modyfiakcji jasnego pola filtrami (:

z czego i jak je robie? no, no, widze ze jak znawcy nie wiedza to chyba powinienem zachowac ten sekret (: ale wredny nie bede bo jeszcze nie raz bede mial pytania do tych co wiedza tu znacznie wiecej ode mnie.

jestem z wyksztalcenia designerem i wszelkie 'macgyveryzmy' od dziecka nie byly mi obce, umiem kombinowac i te filtry sa tego owocem, oraz tego co wyczytalem po sieci, glownie za granica, (bo zeby sie tak bawic to zasady dzialania trzeba poznac). uzywam kolorowych folii - to raczej powszechnie wiadomo - oraz filtrow drukowanych na folii przezroczystej. robie je na komputerze w programie wektorowym (illustrator, w polsce bardziej popularny do tego samego jest corel) moge sobie robic dowolne wariacje (: do tego dochodza oczywiscie zmudne eksperymenty metoda prob i bledow bo dla kazdego obiektywu pewne czesci beda sie roznic parametrami.

mikroskopowaniem interesowalem sie hobbystycznie od lat i przez moje rece przeszlo juz troche roznego sprzetu, obecny jest chyba 4tym albo 5tym i chyba ostatnim (pewnie jeszcze za jakimis obiektywami i akcesoriami bede patrzec, w tym jednak prawdziwym DIC (: ). zakup lepszego sprzetu kilka dobrych lat temu byl spowodowany checia poszerzenia mozliwosci w artystycznej fotografii, ktora na ASP byla i ktoraod lat tez sie zajmuje. Ekspertem biologicznym nie jestem (choc 5 w liceum za nastawienie mitozy bez immersji dostalem (: ) i pewnie niejedengo sie tu dowiem, ze swojej strony mam nadzieje ze za to stroną wizulaną uda mi sie jeszcze nia raz zaskoczyc nawet wyjadaczy (:

no i na deser te zaschniete glony nitkowe a'la DIC, troche lepsze zdjecie, choc filtr wymaga jeszcze korekty czesci kolorystycznej.
Załączniki
m67.jpg

Awatar użytkownika
Pickul

Post autor: Pickul » 29 sty 2011, o 17:07

planapo pisze:uzywam kolorowych folii
Pokaż jak to wygląda, załącz jakieś zdjęcia, gdzie zakładasz filtry (w którym miejscu mikroskopu), cholera bardzo interesujące, więcej szczegółów poproszę

Zablokowany