Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

COL - chyba w sumie wlasnie jakas wariacje tego robie, tylko ze nazwy nie znalem ja zawsze bardziej siedzialem w praktyce niz teorii. podana strona jest bardzo ciekawa i przydatna tylko ze nawigacje ma tragiczna i znalezc cos na niej to sztuka.

a o technice robienia filtrow to moze jutro cos skrobne (: kolorowe folie kupi w kazdym lepszym w sklepie artystycznym/papierniczym (: robienie filtrow na kompie to nieco inna zabawa.

jeszcze kilka dzisiejszych zrzutow:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

planapo ostatnie zdjęcie, zbieram szczękę z podłogi Opisz proszę jak wyglądał filtr wykorzystany do tego zdjęcia.

Okrzemka Pleurosigma angulatum sm. w różnych metodach obserwacji, obiektyw achromatyczny 20x.

BF

KF dodatni (ob. 20x PhS achromat Pzo)
I tu pojawia się problem we wszystkich technikach zamieszczonych poniżej robienie zdjęć telefonem komórkowym przez okular średnio się nadaje, a to moja jedyna opcja robienia zdjęć(średnio się nadaje ponieważ pojawiają się nieznośne szumy i rozbłyski światła)
1.jpg
(9.96 KiB) Nie pobierany
Połączenie DF i rheinberg illumination
2.jpg
DF

rheinberg illumination

rheinberg illumination

rheinberg illumination
3.jpg
Pol
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

pawelcanon36 - szóste zdjęcie śliczne.
pokarz filtr do tej fotki, opisz szczegóły techniczne.
Oświetlacz - przesłona polowa rozwarta na maxa ?, Filtr pod kondensorem czy na oświetlaczu ? itp.
pawelcanon36 pisze:planapo ostatnie zdjęcie, zbieram szczękę z podłogi
- przyłączam się, pozostałe dwa też super (analog czy cyfrak ?)

1 - Euchlanis
2 - kiedyś wrzucałem na forum, wczoraj mi się ponownie nawinął
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

zdjecia sa robione sa cyfrzakiem, analog jest zapakowany filmem i na nim robie wylacznie rzeczy na czysto, ktore maja szanse bardzo dobrze wygladac, pewnie za jakis miesiac dwa wywolam film i wtedy sie pochwale (:

- filtry umieszczam pod kondensorem w oprawce, ktora tam sie znajduje i jest przewidziana na filtry.
- czasem - rzadko - w celu podkolorowania daje jeszcze cos na zrodlo swiatala (ale wtedy raczej nie moze byc ustawienia wg kohlera bo w polu widzenia pojawia sie ostry obraz filtra)
- uzywane filtry stanowia polaczenie domowego filtru do ciemnego pola i rheinberg illumination, czasem stosuje jeszcze inne kombinacje (te do pseudo DIC)
- filtry zrobione sa z kawalkow (czasem nawet kilkunastu) kolorowych folii (jest dosc maly wybor kolorow w sklepach) i z kawalkow folli z nadrukowanymi kolorami, minus jest tu taki, ze te kolory sa dosc mdle, ale za to ich paleta nie jest ograniczona. mozna posluzyc sie jeszcze kolorowymi markerami.

tak to pokrotce wyglada (: na razie mam opracowane filtry dla powiekszen 5x i 10x, obecnie pracuje nad 20x. jak juz wsyzstko bedzie dograne to zamowie wycinanie w folii na ploterze tnacym i wymiary beda idelane.

niedlugo pokombinuje z COL bo tu tez widze potencjal (:

z ciekawostek to podobno latwo mozna zrobic polaryzacje uzywajac do tego fotograficznych filtrow polaryzacyjnych.

uzywany do testow filtrow preparat z zaschnietymi glonami:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

pawelcanon36 - szóste zdjęcie śliczne.
Dzięki Pickul
pokarz filtr do tej fotki, opisz szczegóły techniczne.
Oświetlacz - przesłona polowa rozwarta na maxa ?, Filtr pod kondensorem czy na oświetlaczu ? itp.
No więc po kolei:
-przysłona polowa wycentrowana, otwarta na max
-przysłona aperturowa otwarta na max
-kondensor tak jak przy DF, podniesiony na max do góry
-a filtr wyglądał tak:

Pierścień był wykonany z tej zielonej folii widocznej na zdjęciu a kółko w środku z czerwonej. Średnica centralnego kółka jest taka jak średnica przesłony do DF z mojego zestawu UFC od Pzo (16 mm). Ponieważ nie miałem jak tego skleić otwór w zielonej folii zrobiłem o 2 mm mniejszy tak że czerwone kółko oparło się na 2 mm zielonej folii.
-filtr umieszczam w oprawce na filtry pod kondensorem
-podczas zabawy z tymi filtrami zauważyłem że aby to zadziałało centralne kółko musi mieć mniejszą przepuszczalność niż ten pierścień do o koła. Jeżeli mamy taki układ filtrów że centralne kółko ma większą przepuszczalność można je pomalować z jednej strony czarnym markerem(zmienia to kolor ale nieznacznie). W moim 7 zdjęciu z poprzedniego postu filtr był taki jak przy 6, tylko kolory były na odwrót i właśnie centralne zielone kółko musiałem pomalować czarnym markerem.

A teraz coś innego:

Czy to sinice, BF Plan 40x
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ostatnio probuje spasowywac filtry na ustawienie wg kohlera - te ktore byly przyciete na kondensor ustawiany na max na gorze juz nie dzialaja.

moje filtry stanowia modyfikacje tego co jest tu pokazane:

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artapr02/contrast.html
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

pawelcanon36 pisze:Czy to sinice, BF Plan 40x
sinice nitkowe prawdopodobnie Anabaena

planapo włos na ob. 10X - prześliczny

Panowie napiszcie czy np. folie od teczek biurowych mogą być ? (teczka górą folia przeźroczysta dołem kolor)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul pisze: planapo włos na ob. 10X - prześliczny
dzieki (:

pasuje opracowac dzialajace filtry dla mocniejszych obiektywow, (40x i wiecej) a niestety na razie mi sie to nie udaje.

folie z teczek bywaja dobre, ale nie wszystkie sam pokroilem kilka zeby sie tego dowiedziec. naprawde idz jutro do pierwszego lepszego papierniczego i dostaniesz. kolorowe i przezroczyste - sluza np. jako przekladki w segregatorach. ich gietkosc jest mniej wiecej taka jak kliszy fotograficznej tak ze kolko o srednicy 32mm zachowuje odpowiednia twardosc. najczesciej sprzedaja w formacie a4, wiec arkusz na dzo filtrow wystarcza (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Co jest na pierwszym zdjęciu

2 - wrotek,
3 - skrystalizowana sól kuchenna (bez szkiełka nakrywkowego)
4 - szczypiorek

Zdjęcie 1 - kamera mikroskopowa 1,3 MPx
Zdjęcia 2 - 4 - kompakt cyfrowy Panasonic
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Dziś bawiłem się filtrami drukowanymi na folii do drukarek, wyszły całkiem nieźle:
1.jpg
(patrząc pod światło w filtrze 1 środek jest zielony, w filtrach 2, 5 i 6 jest niebieski, a w filtrach 3 i 4 czerwony)
Wymiary filtrów były takie jak w moim poprzednim poście. Filtry projektowałem w programie Inkscape.
Drukowałem je po trzy razy w tym samy miejscu aby kolory nie były mdłe (trzeba dokładnie układać folie w drukarce aby filtr się nam nie rozdwoił ):
-pierwsza warstwa była normalna
-druga warstwa centralne koło miała w kolorze o wartościach:
R:0
G:0
B:0
A:200
a pierścień do o koła był normalny
(trochę prześwitujący czarny)
-trzecia warstwa była normalna
Minusem tej metody jest to że nie należy za bardzo dotykać tych filtrów bo można zetrzeć tusz, ale nie jest to do tego stopnia że po jednym dotknięciu palce są kolorowe a filtr przezroczysty.

Wszystkie zdjęcia w rheinberg illumination , obiektyw 20x achromat:
2.jpg
filtr 4
3.jpg
filtr 5
4.jpg
filtr 3
5.jpg
filtr1
6.jpg
filtr 6
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul, swietny wrotek (: ja jakiegos ze zlewu tez planuje niedlugo wyciagnac (:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

pasuje opracowac dzialajace filtry dla mocniejszych obiektywow, (40x i wiecej) a niestety na razie mi sie to nie udaje.
Filtry w wymiarach które podawałem są mniej więcej optymalne dla obiektywów 10x 20x i 40x (z setką jeszcze nie próbowałem). Podczas tych prób z rheinberg illumination zauważyłem że pozytywny wpływ ma częściowe zamknięcie przysłony polowej (podczas jej przymykania obraz zmienia się podobnie jak podczas przymykania przysłony aperturowej w BF).
rheinberg illumination:
1.jpg
(8.21 KiB) Nie pobierany
Filtr 2 obiektyw Plan 10x

Filtr 2 obiektyw 20x achromat
2.jpg
Filtr 2 obiektyw Plan 40x, przysłona polowa otwarta na max
3.jpg
Filtr 2 obiektyw Plan 40x, przysłona polowa przymknięta
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ja na razie mam klopoty z ustawieniem na silniejszych obiektywach, ale pokombinuje - chodzi o to zeby dzialalo przy ustawieniu wg kohlera. bo przy np 60tce to juz glebia ostrosci jest minimalna, nawet w ustawieniu kohlera.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości