Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Dziś bawiłem się filtrami drukowanymi na folii do drukarek, wyszły całkiem nieźle:
1.jpg
(patrząc pod światło w filtrze 1 środek jest zielony, w filtrach 2, 5 i 6 jest niebieski, a w filtrach 3 i 4 czerwony)
Wymiary filtrów były takie jak w moim poprzednim poście. Filtry projektowałem w programie Inkscape.
Drukowałem je po trzy razy w tym samy miejscu aby kolory nie były mdłe (trzeba dokładnie układać folie w drukarce aby filtr się nam nie rozdwoił ):
-pierwsza warstwa była normalna
-druga warstwa centralne koło miała w kolorze o wartościach:
R:0
G:0
B:0
A:200
a pierścień do o koła był normalny
(trochę prześwitujący czarny)
-trzecia warstwa była normalna
Minusem tej metody jest to że nie należy za bardzo dotykać tych filtrów bo można zetrzeć tusz, ale nie jest to do tego stopnia że po jednym dotknięciu palce są kolorowe a filtr przezroczysty.

Wszystkie zdjęcia w rheinberg illumination , obiektyw 20x achromat:
2.jpg
filtr 4
3.jpg
filtr 5
4.jpg
filtr 3
5.jpg
filtr1
6.jpg
filtr 6
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul, swietny wrotek (: ja jakiegos ze zlewu tez planuje niedlugo wyciagnac (:
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

pasuje opracowac dzialajace filtry dla mocniejszych obiektywow, (40x i wiecej) a niestety na razie mi sie to nie udaje.
Filtry w wymiarach które podawałem są mniej więcej optymalne dla obiektywów 10x 20x i 40x (z setką jeszcze nie próbowałem). Podczas tych prób z rheinberg illumination zauważyłem że pozytywny wpływ ma częściowe zamknięcie przysłony polowej (podczas jej przymykania obraz zmienia się podobnie jak podczas przymykania przysłony aperturowej w BF).
rheinberg illumination:
1.jpg
(8.21 KiB) Nie pobierany
Filtr 2 obiektyw Plan 10x

Filtr 2 obiektyw 20x achromat
2.jpg
Filtr 2 obiektyw Plan 40x, przysłona polowa otwarta na max
3.jpg
Filtr 2 obiektyw Plan 40x, przysłona polowa przymknięta
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

ja na razie mam klopoty z ustawieniem na silniejszych obiektywach, ale pokombinuje - chodzi o to zeby dzialalo przy ustawieniu wg kohlera. bo przy np 60tce to juz glebia ostrosci jest minimalna, nawet w ustawieniu kohlera.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: pawelcanon36 »

Martwe neutrofile i kilka limfocytów
1.jpg
ob. Plan 40X
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

1-3 -
4 - ameba
5- ameba i coleps
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: kriscavok »

Witam!
Czy da się ten niezwykle wartościowy i ciekawy wątek na forum, przerobić na osobny dział? Było by to bardziej czytelne i łatwiejsze w użyciu?
Coś w stylu:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewforum.php?f=14&sid=eacd59d1873f65efa97b7719c4111ee2
Pozdrawiam!
Krzysztof
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

kriscavok dobry pomysł

Rheinberg illumination, kurcze naprawdę sporo przy tym, pracy, moje pierwsze filtry. Foto cyfrak - ocznie znacznie lepiej to wyglądało.
Co jest na trzecim zdjęciu ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Czy da się ten niezwykle wartościowy i ciekawy wątek na forum, przerobić na osobny dział? Było by to bardziej czytelne i łatwiejsze w użyciu?
photomacrography.net jest bardzo specjalistyczne i w zasadzie zajmuje sie jedna dziedzina stad precyzyjne podzialy tematyczne, a tu jestesmy tylko podrozdzialem podrozdzialu. bioforum jest bardzo ciekawe merytorycznie i wielu znawcow sie tam wypowiadalo, ale niestety jest raczej martwe.

rheinberg - duzo zabawy.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Chilodonella uncinata GF-Planapochromat 63/0,90 DIC
Witam!
Czy da się ten niezwykle wartościowy i ciekawy wątek na forum, przerobić na osobny dział? Było by to bardziej czytelne i łatwiejsze w użyciu?
Coś w stylu:
photomacrography.net/forum/viewforum.php?f=14
po wprowadzeniu nowego skryptu na forum Mikroskopia była krótko osobnym działem o ile sie nie mylę i tu prawdopodobnie była by możliwość wprowadzenia takiego podziału tego działu na np. teoria mikroskopu,metodyka, identyfikacja mikroorganizmów i galerie użytkowników albo cos w tym stylu. Później włączono ją do Mikrobiologii, wydaje mi sie, że po sugestiach pewnych moderatorów.
A w tym wątku na tych 30 paru stronach jest przedstawionych w sumie kilkadziesiąt rodzajów najpospolitszych pierwotniaków i glonów a korzystanie z tego jest dla większości osób którzy chcą np. coś oznaczyć fatalne(trzeba wszystko przegladać).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

na jakies porzadne dzialy tematyczne w naszym kaciku niestety bym nie liczyl - forum jest za duze i jestesmy tylko jego marginesem.

skrawki pior - wizualnie wygladaja bardzo ciekawie. musze w koncu dorwac jakies okrzemki bo one w rheinberg beda wychodzic super.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Przy rheinberg illumination mój aparat cyfrowy niestety wysiada, kompletnie nie radzi sobie z kolorystyką, natomiast kamera mikroskopowa nie potrafi pokazać soczystości barw i plastyki obrazu.

Okrzemki:
1-4 ob. Plan Apo 100X, rheinberg illumination (preparat stały), fotki nie powalają w obserwacji ocznej zdecydowanie lepiej, no ale to pewnie problem nas wszystkich.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Rheinberg illumination, filtr dwukolorowy, prosty, fioletowo-żółty.

1 - roślinne szczątki,
2 - wrotek
3 - czosnek

Planapo Twoje filtry są bardzo zaawansowane, może wrzucisz kilka fotek filtrów ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości