Wchłanianie zwrotne w wątrobie

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Wchłanianie zwrotne w wątrobie

Post autor: anulkax7 »

Witam,

Mam pytanie odnośnie wchłaniania zwrotnego w wątrobie. Chciałam bardziej sprecyzować temat, ale nie wiem właśnie, co jest poprawne. Czy z jelita krętego wchłaniana jest z powrotem do wątroby żółć czy tylko sole kwasów żółciowych? Informacje są różne, i nie wiem, która jest poprawna

Z góry dziękuję za odpowiedź ]
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wchłanianie zwrotne w wątrobie

Post autor: doktorka »

trudno to ogarnac, na pewno nie cala zolc, bo to jest tak, ze zolc sie sklada z soli kwasow, elektrolitow, cholesterolu, barwnikow zolciowych i jakis tam pewnie innych tluszczowcow, z czego na pewno sa resorbowane sole kwasow (ale tez nie calosc, jakies 90%), zapewne duza czesc elektrolitow, niektore tluszczowce moze tez, natomiast barwniki zolciowe juz nie bardzo. wiec na poziomie liceum zapamietalabym, ze resorbuja sie sole kwasow zolciowych i elektrolity.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wchłanianie zwrotne w wątrobie

Post autor: Jakusz »

Cholesterol też jest resorbowany - leki zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi działają właśnie na takiej zasadzie, że w świetle jelita wiążą go i uniemożliwiają resorpcję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości