Węgiel kamienny

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Nannna
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2008, o 14:11

Węgiel kamienny

Post autor: Nannna »

Hej, mam wielką prośbę Jak najszybciej potrzebuję opisów następujących tematów:
- termiczny rozkład węgla kamiennego
- produkty powstałe wskutek termicznego rozkładu węgla i ich zastosowanie
- zastosowanie węgla kamiennego jako paliwo i surowiec przemiany chemicznej

Szukałam w Internecie, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć
Bardzo proszę o pomoc
cahala

Re: Węgiel kamienny

Post autor: cahala »

Ze względu na zastosowanie rozróŻnia się kilka typów technologicznych węgla kamiennego, określanych poprzez takie właściwości jak: spiekalność, zawartość składników lotnych, ciśnienie rozpręŻania i ciepło spalania.
Antracyt, twarda odmiana węgla kamiennego, o bardzo małej zawartości części lotnych i duŻym cieple spalania. Antracyt zawiera ponad 92% pierwiastka węgla. Jest czarny, często z szarawym odcieniem, ma silny połysk, prawie metaliczny. Dobry przewodnik elektryczności. Nie ulega spiekaniu, nie wykazuje własności koksujących. Stosowany jako wysokogatunkowe paliwo specjalne oraz do wyrobu elektrod. ZłoŻa antracytu znajdują się głównie na Ukrainie, w Federacji Rosyjskiej, USA, w Chinach, Wielkiej Brytanii, w Czechach. W Polsce w niewielkich ilościach występuje w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Szungit, rodzaj bezpostaciowego węgla kopalnego o najwyŻszej zawartości pierwiastka węgla (do 98% masy). Pośredni między antracytem a grafitem. Zabarwienie czarne. Intensywnie błyszczący. Występuje w proterozoicznych osadach w okolicy miejscowości Szunga w północno-zachodniej Rosji (stąd nazwa), znany jest takŻe z obszarów: Szwecji, Kanady i Indii. Stosowany w przemyśle chemicznym.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Węgiel kamienny

Post autor: tin »

To tematy z podręczników do chemii
cahala

Re: Węgiel kamienny

Post autor: cahala »

Kolejnym rodzajem węgla kopalnego jest węgiel kamienny (zawartość węgla wynosi 78-92%). Węgiel kamienny nie jest jednorodny i zbudowany jest z kilku odmian petrograficznych, które róŻnią się połyskiem oraz twardością. Odmianami tymi są: witryn - węgiel błyszczący, klaryn - węgiel półbłyszczący, duryn - węgiel matowy oraz fuzyn - węgiel włóknisty. Węgiel kamienny jest bardzo waŻnym paliwem energetycznym i surowcem chemicznym Najczęściej wykorzystywana klasyfikacja, która uwzględnia właściwości technologiczne węgla kamiennego (zawartość części lotnych, spiekalność - zdolność węgla do przechodzenia w czasie ogrzewania w formę plastyczną i tworzenia koksu, ciepło spalania i ciśnienie rozpręŻania), wyróŻnia dziesięć rodzajów węgla kamiennego:

* węgiel płomienny -ma duŻą zawartość części lotnych, brak lub słabą zdolność spiekania oraz silnie świecący i długi płomień. Wykorzystywany jest do budowy pieców domowych, przemysłowych i generatorów.
* węgiel gazowo-płomienny - cechuje się duŻą zawartością części lotnych i średnią zdolnością spiekania. Znalazł zastosowanie przy budowie pieców domowych i przemysłowych oraz uwodornianiu i wytlewaniu (niskotemperaturowe odgazowanie stałych paliw).
* węgiel gazowy - duŻa wydajność smoły i gazu. UŻywany jest w wytlewaniu, gazownictwie i koksownictwie. Posiada znaczną spiekalność.
* węgiel gazowo-koksowy - duŻa wydajność smoły i gazu. Ma dobrą spiekalność, średnie ciśnienie rozpręŻania i stosuje się go w koksownictwie i gazownictwie.
* węgiel ortokoksowy - ma średnia zawartość części lotnych, dobrą spiekalność, duŻe ciśnienie rozpręŻania. Wykorzystywany jest w procesie produkcji koksu metalurgicznego.
* węgiel metakoksowy - stosowany jest w produkcji koksu odlewniczego. Posiada duŻe ciśnienie rozpręŻania i dobrą spiekalność.
* węgiel semikoksowy - wykorzystywany jest jako dodatek schładzający wsad węglowy. Ma on mała zawartość części lotnych, średnie ciśnienie rozpręŻania i słabą spiekalność.
* węgiel chudy - brak lub bardzo słaba spiekalność, niewielka zawartość części lotnych i krótki płomień. Znalazł zastosowanie w budowie pieców domowych, przemysłowych i generatorów.
* węgiel antracytowy - ma małą zawartość części lotnych i nie posiada zdolności spiekania.
* antracyt - bardzo niewielka ilość części lotnych i nie posiada zdolności spiekania. Stosowany jest podobnie jak węgiel antracytowy jako paliwo specjalne.
Nannna
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2008, o 14:11

Re: Węgiel kamienny

Post autor: Nannna »

Dzięki wielkie Wiem, że to jest w podręcznikach, ale akurat w moim nie ma wszystkiego i jest zbyt skąpo napisane.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Węgiel kamienny

Post autor: DMchemik »

proponuję w google wpisać: koks, koksowanie i jeszcze raz poszukać
Nannna
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2008, o 14:11

Re: Węgiel kamienny

Post autor: Nannna »

A moglibyście mi jeszcze napisać reakcję termicznego rozkładu węgla kamiennego? Chodzi mi o samą reakcję
Z góry dziękuję
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Węgiel kamienny

Post autor: Batha »

a o który składnik węgla kamiennego Ci chodzi? bo na pewno nie o węgiel pierwiastkowy.
Nannna
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2008, o 14:11

Re: Węgiel kamienny

Post autor: Nannna »

Nie wiem. Mam napisać rozkład termiczny węgla kamiennego, a wiem, że jak był rozkład termiczny, np. skał wapiennych to była reakcja.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Węgiel kamienny

Post autor: ulala »

tutaj tak nie jest, to jest ogrzewanie węgla w wys. temp. ~ 1000st. C bez dostępu powietrza, jest to koksowanie węgla. produkty to: woda pogazowa, koks, smoła węglowa i gaz koksowniczy
Nannna
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2008, o 14:11

Re: Węgiel kamienny

Post autor: Nannna »

A rozumiem. Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości