Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Wybór uczelni medycznej o kierunku weterynarii. Pomoc i opinie przy punktacji i rekrutacji na studia weterynaryjne. Leczyć zwierzęta duże czy małe.
lilyyy
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2015, o 14:37

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: lilyyy »

Również mnie to interesuje Plus mam ogromną prośbę do starszych kolegów. Możecie poradzić jak przygotować się do poprawy egzaminu z anaty? Pytania zazwyczaj wystarczały? + jak ze zdawalnością praktycznego, dużo jest przypadków, że ktoś trafia na 3 termin przez szpilki?

cerva
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2014, o 14:49

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: cerva »

lilyyy pisze:Również mnie to interesuje Plus mam ogromną prośbę do starszych kolegów. Możecie poradzić jak przygotować się do poprawy egzaminu z anaty? Pytania zazwyczaj wystarczały? + jak ze zdawalnością praktycznego, dużo jest przypadków, że ktoś trafia na 3 termin przez szpilki?

czekamniepoprawka pisze:Czy mógłby ktoś opisać poszczególne przedmioty na 2 roku? Jak wygląda zwolnienie z j. ang?
Z góry dziękuję !

Podbijam Również jestem ciekawa co do szpilek i języka (mam certyfikat C1 z niemca i myślę czy dzięki niemu wypadnie mi chociaż kilka godzin tych zajęć )
Awatar użytkownika
Yuycia
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2015, o 11:05

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: Yuycia »

Witam witam, również załapałam się na weterynarię na Olsztynie, a na dokładkę dostałam miejsce w DS 3, więc można powiedzieć, że zaczynam od raz z grubej rury.

Jak sądzicie, czy ktoś, kto od dziecka ma własny pokój da radę w 3-ce i nie pozabija przy okazji współlokatorów? I czy ktoś wie, na jakiej zadzie upycha się ludzi w pokojach ( w sensie czy pierwszoroczni razem czy taki groch z kapustą).

W Olsztynie byłam pierwszy raz, kiedy zaniosłam dokumenty i muszę powiedzieć, że jako ktoś z niedużego miasta czułam się bardzo swojsko, w ogóle nie czuć, że to takie wielkie miasto!

A teraz małe pytanko odnośnie samego kierunku - z jakim kosztem wiąże się kupno książek na pierwszy rok? Lepiej używane czy nowe? I kiedy najlepiej zacząć się za nimi rozglądać?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: zoo_ »

Jesli chodzi o zwolnienie z jezyka to sa 2 opcje, 1) posiadanie certyfikatu - nie mam pojecia ktore uznaja, ktore nie, na stronie studium jezykow nie znalazlam info, mozna przedzwonic i spytac o konkrety, ale mysle ze C1 spokojnie jest uznawany, skoro egz jest B2
2 opcja) na poczatku pazdziernika pisze sie test zwalniający z zajęć, poziom troszke wyzszy niz matura R (kolezanka pisala mature R ang na 70, egzamin na 3 choc myslala ze nie zda d)
potem mogę wpaść na fb poszukać wiecej info, chyba ze np Kamil cos doda/poprawigt

Jesli chodzi o egzamin z anaty, nie wiem, zdalam w 1, ale nauka chyba tak samo jak na 1termin? osobiscie nie ryzykowałabym moze pytania wystarcza", zwlaszcza jak teraz skumali sie, ze sporo osob zdalo przez pytania wlasnie. Ale jak komus zalezy na tych studiach to chyba bedzie sie uczyc wszystkiego
O szpilkach tez sie nie wypowiem, bo nie bylam, nie widzialam.

A jesli chodzi o 2 rok i przedmioty, to biochemia zapewne da w kość chociaz mnie osobiscie koła w 2 semestrze biochemii podobały się bardziej niż w 1, bo było mniej rycia bez zrozumienia, więcej układa sie w całość, wreszcie sprawy z 1 semestru nabieraja sensu i ogolnie przyjemniejsze toto do nauki. Tylko egzamin to bedzie jakies 2tyg wyjete z zycia pewnie reszta przedmiotow na lajcie, mikrobiologia - do kół trzeba będzie się trochę pouczyć, zwlaszcza do 1 (bo obejmuje az 9 zajęć) i w 2 semestrze do koła z bakteriologii (5 zajęć), ale katedra mikro jest jedna z sympatyczniejszych, zajęcia z pania dr sprawia, ze bedziecie marzyc o pracy w labie D
do fizjologii tez trzeba bedzie sie sporo uczyc, ale fizjo jest w miare przyjemna do nauki, bo jest ciekawa i logiczna do tego chow i hodowla oraz technologie w produkcji - po 3 cwiczenia na gatunek, na 3cim zaliczenie - czasem upierdliwe jak sie nałoży z innymi zaliczeniami, ale ogolnie zwykle do ogarnięcia w 1 dzien.
4 semestr to w ogole bedzie bajka, zrobcie sobie duzo planow zeby to wykorzystac

Yuycia - jeśli chodzi o akademik to wszystko zalezy na kogo trafisz. Ja lepiej trafic nie moglam i wspominam b dobrze, ale znam tez ludzi co się przenosili, bo nie wytrzymywali z lokatorami, choć tych przypadkow jest nielicznie )
Upycha się ludzi też różnie - my byłyśmy wszystkie z 1 roku ale kolezanka byla juz z dziewczynami z 2. Wydaje mi się, że na ile im miejsca pozwolą to jednak starają się pierwszoroczniakow razem umieszczac.

Olsztyn jest małym miastem dla kogoś z mieściny (jak ja) wydaje się być ok, ale dużo ludzi z większych miast albo wczesniej juz studiujących twierdzi ze to po prostu zadupie : D

Ksiazki kupowalam juz bedac na miejscu, pod koniec wrzesnia/poczatkiem pazdziernika. Najlepiej zaraz po odbiorze legitki wybrać się do biblioteki - sporo da się wypożyczyć.

Ps. Sorry za chaos we wpisie, ale mi sie żołądek skręca z glodu wiec sie spieszylam D

micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: micra »

nie wiem ale dla mnie 4 semestr nie był aż tak lajtowy jak wszyscy zapewniali
(zwłaszcza jak kola nakładały się ze wszystkich przedmiotów w jednym tygodniu, plus gdzieś tam egzamin z immunologii)
dla kogoś kto chce zdać koła w pierwszych terminach na ładne oceny nie jest tak bajkowo, wiadomo Ci co bujali się po 2,3 terminach albo mających wieczne szczęście semestr był łatwy

miałam to szczęście że byłam na 2 terminie z anaty
część pisemna : pytania są różne, większość się powtarza, pomieszane są ze wszystkich lat,
ogólnie polecam nauczyć się pytań i powtórzyć materiał tak jak uczyliście się na koła
ogólnie ok 25 osób ma 3 termin, a wylatuje coś ponad 10
3 termin wiadomo jest ustny u dwóch profesorów (w zeszłym roku lepiej było trafić do prof K, ale to się zmienia jak w kalejdoskopie)
część praktyczna: parę osób faktycznie miało 3 termin (ale to już raczej formalność była choć upierdliwa) w ogóle sama się ominęłam z niezdaniem (choć dużo sie uczyłam na praktyk) a to dlatego że wystarczy nie zdać jednego z mięśni oraz dodatkowo jednej kości i już ma się nie zdane (potrafią rzucić którymś tam kręgiem szyjnym to już nie jest za wesoło, a jeszcze rozpoznaj gatunek) - za kości i mięśnie punktacja jest największa
Ostatnio zmieniony 27 lip 2015, o 11:44 przez micra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuycia
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2015, o 11:05

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: Yuycia »

Dzięki za podpowiedzi, zoo ^^

Czytałam, że DS 3 to siedziba weterynarii i biologii/biochemii ( nie pamiętam dokładnie). Którego kierunku jest tam więcej, jaka atmosfera, orientuje się ktoś?

Z innej baczki, naprawdę trzeba sobie samemu narzędzia na rozbiórkę zwierzątek załatwiać? Gdzieś czytałam, że skalpel itp trzeba mieć.

A z tematów ogólno-Olsztyńskich - proszę, błagam, powiedzcie, że skończą z tym rozkopywaniem do początku roku akademickiego, przecież jak mój tata to zobaczy to zgarnie mnie z powrotem do samochodu i odwiezie do domu XDDD
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: micra »

nie, nie skończy się (ale spoko da się żyć, faktycznie czasem można było się najeść stresu jak jechałaś w korku a twój pociąg za chwilę odjeżdżał )

narzędzia kupicie całym rokiem : skalpel plus ostrze, pęseta stomatologiczna
plus paczkę rękawiczek
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: zoo_ »

micra pisze:nie wiem ale dla mnie 4 semestr nie był aż tak lajtowy jak wszyscy zapewniali
(zwłaszcza jak kola nakładały się ze wszystkich przedmiotów w jednym tygodniu, plus gdzieś tam egzamin z immunologii)
dla kogoś kto chce zdać koła w pierwszych terminach na ładne oceny nie jest tak bajkowo, wiadomo Ci co bujali się po 2,3 terminach albo mających wieczne szczęście semestr był łatwy
No dlatego też takie opinie są subiektywne i trzeba to brać pod uwagę
Ale takich nakładających się kombo ile było? jedno, dwa w semestrze? a reszta semestru wolna. egzamin z immunologii to dla mnie na przykład były 3,5 dnia nauki, więc jak kolokwium.
a zdawałam wszystko raczej w 1 terminach (prócz koła z immunów) średnio na 4
dla mnie najlepszym wyznacznikiem jest po prostu to, ile rzeczy zdążyłam zrobić w wolnym czasie w porównaniu z 1 rokiem (np. w schronisku bywałam co tydzień-dwa a nie raz w semestrze).
wiadomo, że luźny semestr nie będzie oznaczał 24h leżenia, w końcu to weta ale w porównaniu z 1 rokiem, czy (o zgrozo) z 3 - spokojnie można tak go opisać


W DS3 najwięcej jest wety. Atmosfera - znów, zależy od Ciebie i od tego, jak trafisz. Akademiki są specyficzne, tłoku i syfu z nim związanego ciężko uniknąć (chyba że współlokatorzy pedantyczni i będziecie zamykać drzwi od segmentu żeby obcy nie narozrabiali ) ale za to jest atmosfera, spontaniczne imprezy, łatwość kontaktu z innymi (coś pożyczyć, o coś zapytać). I jest Antałek do nauki
Osobiście uważam, że to super opcja na 1 rok Łatwo można się wciągnąć w studenckie życie, zapoznać z ludźmi. Blisko na wydział. A po roku samej zdecydujesz czy odpowiada, czy nie. 6 lat studiów spokojnie wystarcza żeby poznać smak i stancji i akademika i na własnym doświadczeniu wyrobić opinie
Awatar użytkownika
Yuycia
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2015, o 11:05

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: Yuycia »

Tak sobie przeglądam wykaz książek i te polecone przez starszych uczniów, I CZY WY NA BOGA TAK SERIO?! Przecież połowa z nich to 200zł +++! Jak wy sobie z tym radziliście, bank obrabiacie grupowo, czy jak? Czy może jakaś zrzutka jest wspólna i potem się książkę skanuje?
Rozumiem, że nie wszystkie są obowiązkowe, w zasadzie to wolna amerykanka, ale rzeczy takich jak anatomia to się raczej bez książek nie nauczy
A z doświadczeń czysto szkolnych wiem, że książek w bibliotece NIGDY nie wystarcza dla wszystkich.

Sorki za histerię i caps locka, ale się wzburzyłam.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: zoo_ »

Z anatomii obowiązkowo to jest Lutnicki do osteologii, który kosztuje ok. 10zł
Potem możesz sobie sama wybierać z czego chcesz się uczyć, Akajewski, Krysiak. każdy chyba po 3 tomy, myślę, że tom za ok. 20zł da się dostać - ja wszystko wypożyczyłam.
Masz na myśli zapewne atlasy. Ilość osób, które miała własne atlasy to pewnie na palcach da się policzyć wśród tych 180osób. Atlas można wypożyczyć w bibliotece, pożyczyć od kogoś ze starszych lat, można korzystać w czytelni na miejscu.
Histologia - skrypt do kupienia, znów 10-15zł (ja swój chyba miałam za darmo nawet ). + książka Cichockiego do wypożyczenia w bibliotece (lub kolejne 15-20zł).
Znów - ciężko podać konkrety, bo ceny są różne, czasem studenci oddają za piwo/czekoladę jak jest np. podniszczone już
Może po-pierwszoroczni powiedzą więcej, bo ja po 2 latach takie rzeczy wyparłam z pamięci na rzecz czystej wiedzy z tego, co kojarzę, to na skrypty, książki itp wydałam coś koło 100-150zł tyle, że część kupowałam na pół z przyjaciółką
lilyyy
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2015, o 14:37

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: lilyyy »

Ja napisałam posta z jakich książek się korzysta, ale to były tylko propozycje Niektóre książki można kupić z kimś na spółkę. Z droższych książek jedynie Krysiaka warto sobie załatwić (nie przepadam za nim, ale w mojej grupie większość osób się z niego uczyła) i to raczej 2 tom. Chociaż jeśli się chodzi na wykłady to naprawdę książki są zbędne. A sporo książek mamy w razie czego w pdf, także spokojnie!

F_l_p
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2015, o 01:00

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: F_l_p »

Dostałem się na wetę do Olsztyna i jako, że nie zdawałem chemii na maturze mam pytanie:

Jak wygląda chemia na I sem? Czy ucząc się regularnie , chodząc na wykłady jest to do ogarnięcia ? Czy lepiej już zaczynać nadrabiać materiał- podręczniki z liceum itp ?
Chemię miałem tylko podstawę - I i II klasa. Zdawałem ang R biol R mat P.

Z tego co czytam, chemia jest przedmiotem na którym ludzie często gęsto nie dają rady na I sem UWM. Stąd te obawy
czekamniepoprawka
Posty: 45
Rejestracja: 14 maja 2013, o 18:44

Re: Weterynaria na UWMie w Olsztynie

Post autor: czekamniepoprawka »

zoo_ pisze:Jesli chodzi o zwolnienie z jezyka to sa 2 opcje, 1) posiadanie certyfikatu - nie mam pojecia ktore uznaja, ktore nie, na stronie studium jezykow nie znalazlam info, mozna przedzwonic i spytac o konkrety, ale mysle ze C1 spokojnie jest uznawany, skoro egz jest B2
2 opcja) na poczatku pazdziernika pisze sie test zwalniający z zajęć, poziom troszke wyzszy niz matura R (kolezanka pisala mature R ang na 70, egzamin na 3 choc myslala ze nie zda d)
potem mogę wpaść na fb poszukać wiecej info, chyba ze np Kamil cos doda/poprawigt


A jesli chodzi o 2 rok i przedmioty, to biochemia zapewne da w kość chociaz mnie osobiscie koła w 2 semestrze biochemii podobały się bardziej niż w 1, bo było mniej rycia bez zrozumienia, więcej układa sie w całość, wreszcie sprawy z 1 semestru nabieraja sensu i ogolnie przyjemniejsze toto do nauki. Tylko egzamin to bedzie jakies 2tyg wyjete z zycia pewnie reszta przedmiotow na lajcie, mikrobiologia - do kół trzeba będzie się trochę pouczyć, zwlaszcza do 1 (bo obejmuje az 9 zajęć) i w 2 semestrze do koła z bakteriologii (5 zajęć), ale katedra mikro jest jedna z sympatyczniejszych, zajęcia z pania dr sprawia, ze bedziecie marzyc o pracy w labie D
do fizjologii tez trzeba bedzie sie sporo uczyc, ale fizjo jest w miare przyjemna do nauki, bo jest ciekawa i logiczna do tego chow i hodowla oraz technologie w produkcji - po 3 cwiczenia na gatunek, na 3cim zaliczenie - czasem upierdliwe jak sie nałoży z innymi zaliczeniami, ale ogolnie zwykle do ogarnięcia w 1 dzien.
4 semestr to w ogole bedzie bajka, zrobcie sobie duzo planow zeby to wykorzystac



Dzięki za info
Który przedmiot humanistyczny polecacie?
Jeżeli ktoś będzie wiedział dokładnie jaki certyfikat zwalnia jest uznawany to będę wdzięczna za informację
Z czego warto chodzić na wykłady? Są jakieś zwolnienia/0 z egzaminów na 2 roku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości