Wirus HPV i szczepienie

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
senti
Posty: 2
Rejestracja: 9 sie 2010, o 10:02

Wirus HPV i szczepienie

Post autor: senti »

Wyczytałam w internecie, że wirusa HPV nie da sie wyleczyc, jak juz go złapiemy jest w nas caly czas, a wiec czy jest sens szczepić osobę która kiedys chorowała na brodawczaka? czy to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wirus HPV i szczepienie

Post autor: Medycyna Lwów »

są rożne typy wirusa HPV i nie wszystkie są onkogenne, czyli powodują raka szyjki macicy (typy 16, 18 głównie). Brodawczak wywołuję inne typy, więc wydaje mi się że jest sens się zaszczepić, o ile jeszcze nie współżyłaś Sama szczepionka ma wielu przeciwników i tyle samo zwolenników (bliższych informacji powinien udzielić CI ginekolog, bo są 2 typy szczepionki, różne ceny i parametry).
senti
Posty: 2
Rejestracja: 9 sie 2010, o 10:02

Re: Wirus HPV i szczepienie

Post autor: senti »

Współżyłam, mam 25 lat, brodawczak byl 8-9 lat temu, do tego zmiany CIN I na szyjce, cytologia najpierw III po wycinku II, lekarz stwierdzil, że zmiana nie była duża dlatego przy pobieraniu wycinku została prawdopodobnie usunieta. Z tym, że szyjka jest dalej nierówna. Znam kobiety które szczepią sie w podobnym wieku a nawet starsze ode mnie tylko czy przy moich problemach szczepienie coś pomoże? powstrzyma np rozwój choroby? Pytam ponieważ nie spotkałam jeszcze ginekologa który potrafiłby mi podpowiedzieć a w gabinetach w których wykonuje się szczepienia, bez wzgledu na wszystko je polecają ponieważ zarobek z wykonania jednego szczepienia na pewno jest wysoki
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wirus HPV i szczepienie

Post autor: Medycyna Lwów »

nie czuję się kompetentny żeby Ci na Twoje pytania odpowiedzieć. Sama szczepionka to nowość i nie wiadomo, czy w ogóle działa, bo nie ma dużych długoletnich, randomizowanych badań na ten temat.
W takiej sytuacji logiczne wydaje się robienie cytologii 2 razy w roku - w razie 3 grupy wg Papanicolau wycinki. Wcale nie jest powiedziane ze zachorujesz w przyszłości na raka szyjki macicy, choć ryzyka wydaje się większe. natomiast systematyczne robienie cytologii i wizyty u ginekologa powinny nawet ewentualnie wykryć go w stadium przedinwazyjnym (CIN III).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości