Wodny roztwór amoniaku

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
hamstereqq
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2017, o 17:46

Wodny roztwór amoniaku

Post autor: hamstereqq »

Witam.
Mam pytanie odnośnie jednej reakcji i zapisu amoniaku.
NaOH + (NH4)2SO4Na2SO4 + NH3 + H2O

Czy moge w ten sposób zapisać wodny roztwór amoniaku czy musi być zapis z kropką, tzn NH3*H2O?
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Wodny roztwór amoniaku

Post autor: lukasz471 »

hamstereqq pisze:Witam.
Mam pytanie odnośnie jednej reakcji i zapisu amoniaku.
NaOH + (NH4)2SO4Na2SO4 + NH3 + H2O

Czy moge w ten sposób zapisać wodny roztwór amoniaku czy musi być zapis z kropką, tzn NH3*H2O?
Z góry dziękuję
Powinnaś raczej zapisać NH3 (strzałka w górę) + H2O. Jeżeli w wyniku reakcji wymiany powstaje nietrwały kwas, bądź wodorotlenek, to zakładamy na poziomie liceum, że rozpada się i dlatego strzałka w górę. Analogicznie byłoby, gdyby w wyniku reakcji powstał kwas węglowy, tj. piszemy wtedy nie H2CO3 tylko H2O + CO2.
hamstereqq
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2017, o 17:46

Re: Wodny roztwór amoniaku

Post autor: hamstereqq »

Właśnie nie jest teraz wymagane pisanie strzałek Bardziej chodzi mi o to czy mogę zapisać amoniak + woda czy amoniak*woda( jak np. są zapisy w hydratach z tymi kropkami)
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Wodny roztwór amoniaku

Post autor: lukasz471 »

hamstereqq pisze:Właśnie nie jest teraz wymagane pisanie strzałek Bardziej chodzi mi o to czy mogę zapisać amoniak + woda czy amoniak*woda( jak np. są zapisy w hydratach z tymi kropkami)
Skoro się rozpada, to nie będzie NH3 x H2O tylko NH3 + H2O. Za brak strzałek nie odejmują punkty, ale większość osób pisze to odruchowo, bo dzięki temu łatwiej widać obserwacje danej reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość