Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Aksolotl »

Może ktoś słyszał, może nie - skandal, szok i niedowierzanie, czyli lekarze chcą żeby pacjenci płacili za wizytę.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy skupiają jedną trzecią gabinetów lekarskich w Polsce, żądają od ministra zdrowia, by ten wprowadził opłaty za wizyty lekarskie. Mieliby za nie płacić oczywiście biedni pacjenci, których już teraz nie stać na drogie lekarstwa.

Lekarze rodzinni ułożyli listę 26 żądań do ministra zdrowia. Jeśli nie zostaną spełnione, zamkną swoje gabinety od 1 stycznia. Medycy chcą m.in. wolnej Wigilii i Wielkiego Piątku oraz mniejszej liczby pacjentów. Ten ostatni warunek jest – według nich – prosty do spełnienia. Wystarczy, by minister wprowadził „tzw. drobne współpłacenie pacjentów celem wyeliminowania nadużywania ilości wizyt pacjentów u lekarzy (często bez medycznego uzasadnienia)”.

– Powinniśmy się zastanowić nad wprowadzeniem współpłacenia, tak jak np. w Czechach lub w Niemczech. Ograniczyłoby to wizyty ludzi, którzy myślą, „a mam chwilę, więc pójdę do lekarza” – mówi Jacek Krajewski, szef Porozumienia Zielonogórskiego. Lekarze nie ujawniają wysokości dopłat. Jeśli jednak wzorować się na Czechach, to tam wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje ok. 4,7 zł. Do wizyty w godz. od 17 do 7 oraz w soboty, niedziele i święta czy wizyty domowej pacjent dopłaca ok. 14 zł. W Niemczech dopłata kosztuje już ok. 40 zł.

Czy starszych ludzi będzie stać z emerytury bądź renty na takie leczenie? Leonarda Cylwik (73 l.), emerytka z Białegostoku, jest przerażona pomysłem. – Nawet najmniejsza opłata będzie dla mnie obciążeniem – mówi emerytka. – Na same lekarstwa wydaję co najmniej 200 zł miesięcznie. Jeśli lekarze zaczną pobierać opłaty, po prostu nie będzie mnie na to stać – mówi pani Leonarda.

Leonarda Cylwik (73 l.), emerytka z Białegostoku (woj. podlaskie): Już teraz nie stać mnie na leki

– Przepracowałam 32 lata jako tkaczka, na trzy zmiany, stojąc przy maszynie, a teraz mam 1200 zł emerytury. Nabawiłam się cukrzycy i mam kłopoty z żylakami. Na same lekarstwa wydaję co najmniej 200 zł miesięcznie, a do przychodni muszę chodzić regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, nie licząc sezonowych przeziębień. Jeśli lekarze zaczną pobierać opłaty za każdą wizytę, po prostu nie będzie mnie na to stać. Nawet najmniejsza opłata będzie dla mnie sporym obciążeniem, bo już teraz, po opłaceniu rachunków i wykupieniu lekarstw, ciężko mi związać koniec z końcem.
Jaką gazetą Super Express jest, każdy widzi, ale chciałam zapytać o Wasze zdanie. System działający m.in. w Niemczech i Czechach to dobre rozwiązanie? Jakie byłoby lepsze?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: ryniofit8000 »

Faktem jest, że wiele starszych osób przychodzi do lekarza tylko po to żeby poopowiadać co ich boli. Jednak niektórych to może skrzywdzić.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Mårran »

IMO mała, symboliczna opłata byłaby ok. Taka, żeby stać było biedne osoby na lekarza oczywiście, ale żeby odstraszyć chodzących do lekarza dla rozrywki albo chociaż dać im do myślenia, że to nie za darmo"
Pani Buka
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Aksolotl »

Mysle podobnie. I moze jakas refundacja czestych wizyt dla osob przewlekle chorych, np. z cukrzyca albo cos.
A w gazecie oczywiscie w tonie: lekarzom malo kasy z nfz-u, jeszcze od biednych pacjentow chca

Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Korczaszko »

Zależy co dla kogo to mało. Znając to złodziejskie nasienie - lekarzy, taka minimalna kwota to może być i 150zł, żeby starczyło im na wakacje pod palmami.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Mårran »

Znając życie, nawet jakby to było 10zł, to nagle oblężenie przeżyłyby SORy, bo wszyscy byliby nagle umierający
Pani Buka
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Giardia Lamblia »

Daj spokój, jak mają mi zamiar płacić na wstępie 150zł od pacjenta, to chyba nigdy nie uzbieram na to wymarzone ferrari.

JAK ŻYĆ?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Korczaszko »

Niech od razu emerytury tych biednych ludzi idą na konto lekarzy! Jesteście bez serc, bez ducha!
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: pawelsl »

Ale się szlachta rozmażyła. A to przecież nikt nie powiedział, że to do kieszonek szlachty, a nie na konto NFZ-tu ta opłata. Szlachta dostanie obowiązkiem sporządzania deklaracji i odprowadzania pobranych składek.

A nawet jeśli zarobek do kieszonki szlachty powędruje to przecież są takie sprytne mechanizmy jak VAT-cik, dochodowy, ZUS od pensji dodatkowej rejestratorki obsługującej kasę fiskalną. I czeskim zwyczajem 4,60 zł od pacjenta. Szykuje się biznes jak na biletach w kiosku Ruchu .
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Mårran »

No raczej oczywiste, że kasa nie szłaby do lekarzy NFZ przeje wszystko.
Pani Buka
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: pawelsl »

Może jak w RyanAir - kolejka priorytetowa za dopłatą -)
Albo licytacja karnetów VIP.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Mårran »

Kolejka do specjalisty - 50zł, rezydent - 30zł, stażysta - 10zł, student w ramach praktyk - 5zł
Pani Buka
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wprowadzenie opłat za wizytę u lekarza

Post autor: Aksolotl »

Maturzysta aspirujący na lekarski - 50 gr?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość