Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Kiara »

Gdy byłam u weta (dr.Botko-bardzo miły człowiek) z moim szyszorkiem (ten miał wtedy rozwolnienie) usłyszałam wtedy takie słowa:
"Musisz ograniczyć szynszyli rzeczy tłuste,gdyż ich przedawkowanie powoduje przetłuszczenie wątroby."
Spytałam się więc,co mam ograniczyć.
"Ziarna,przede wszystkim słonecznik który jest dosyć tłusty"
Przemyślałam te słowa ale nie wiedziałam czy ta choroba jest poważna. Niestety jest.
Dr. Botko powiedział,że jest to najczęstsza przyczyna śmierci szyszorków.


Ten post jest raczej przestrogą niż tematem dalej do rozwinięcia.
Mam nadzieje,że ci którzy o tym nie wiedzieli teraz mogą mieć o tym niejakie pojęcie.


Ps.Ale w karmach dla szyszorków jest słonecznik - ja osobiście go wybieram.
Ostatnio zmieniony 2 sty 2007, o 18:24 przez Kiara, łącznie zmieniany 1 raz.
Amka

Re: Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Amka »

a czy ktoś wiem czy dropsy i kukurydza i te kolorowe chrupki które sa w karmie witapol , dzika róŻa tez sa tłuste ?
Agnieszka G
Posty: 16
Rejestracja: 17 sty 2007, o 06:12

Re: Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Agnieszka G »

Nie przetłuszczanie tylko stłuszczenie a powodem tego jest owszem słonecznik którego nadmiar niestety znajduje się w karmach lecz można to kontrolować wybierając po nałożeniu do miseczki pare ziaren i zostawiając np 2 szt. Stłuszczanie powoduje nieodpowiednia dieta typu pełne mleko dosypywane do karm bezmyślnie i w nieodpowiednich proporcjach, przy podawaniu witamin nie ma potrzeby w ogole go podawać. Wszelkie orzeszki , ziemne, laskowe itd , migdały. Brak witaminy E w organizmie jest też powodem odkładania się tłuszczy w wątrobie.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2007, o 14:53 przez Agnieszka G, łącznie zmieniany 1 raz.
Gochasek:*
Posty: 43
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 15:04

Re: Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Gochasek:* »

dziękuje za informacje postaram ograniczyć szynszylkowi słonecznik ponieważ wcześniej dużo go wcinał:)
Predator713
Posty: 252
Rejestracja: 3 lis 2007, o 13:42

Re: Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Predator713 »

Moja Kuleczka nie lubi słonecznika więc chyba nie mam się czym martwić.
Felikolec
Posty: 30
Rejestracja: 5 lip 2016, o 14:52

Re: Wszystko co tłuste szkodzi wątrobie!!!!

Post autor: Felikolec »

Posty stare, ale w razie gdyby ktoś to czytał to dopowiem kilka ważnych faktów.

Nie istnieje dobra karma typu natura dla szynszyli.

Szynszyle nie mogą jeść ziaren i orzechów.

Owoce i warzywa tylko w ilości minimalnej, jak smakołyk, raz na kilka tygodni.

Podstawa diety to siano (powinna stanowić 90% lub więcej pochłanianego pożywienia).

Wyjątek wśród warzyw to: topinambur (bardzo zdrowy), płatki grochu i suszony pomidor (bez soli i dodatków), ale z ostatnimi dwoma też należy uważać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości