Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa mola zbożowego?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
TomeG2kc
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2007, o 07:54

Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa mola zbożowego?

Post autor: TomeG2kc »

Witam,
Nie wiem czy to odpowiednie miejsce, przecież wszyscy jesteście miłośnikami zwierząt, ale mam w kuchni problem i muszę się go pozbyć - żona dostaje histerii. Ten problem to te zwierzątka:
mol-zbozowy.jpg
Te małe gąsienice/larwy pojawiły się 3 dni temu na ścianach naszej kuchni. Na razie znaleźliśmy ich z żoną 6 sztuk i co charakterystyczne, wszystkie wspinały się do góry! Przeszukałem całą kuchnię, wyczyściłem wszystkie zakamarki (tak mnie się przynajmniej wydaje) i nic np. gnijącego (trupa w szafie ) nie znalazłem. Nie mam pojęcia co to jest, wg. mnie, laika, przypominają właśnie takie gąsienice, które widziałem będąc mały, np. w zgniłych jabłkach. Są dość ruchliwe, na końcu mają jakby czarną główkę i dość śmiesznie potrafią podnieść pierwszą połowę ciała i przez chwilkę jakby się rozglądać . No i co muszę niestety stwierdzić, są miękkie i prawie płynne gdy się je rozgniecie.
Dodatkowe zdjęcie:
mol-zbozowy-1.jpg
Jeśli to nie jest sprzecznę z waszymi poglądami proszę o informację co to może być i jak to zwalczyć.

Pozdrawiam
TomeG2kc
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: shetanii »

One się mnożą w zbożu, mące, kaszy. Powstają z nich takie jakby mole. Mój jedyny sposób to rozplaskiwać na ścianie zarówno dorosłe jak i te gąsienice, starać się chronić te zbożowe produkty przed nimi.

Przeszukajcie szafki kuchenne, jak ziarna będą gdzieniegdzie pozlepiane w grudy, będzie taka prządza jakby pajęcza, ziarna się będą przylepiać do scianek opakowania to macie zarażony produkt.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Mól zbożowy

Post autor: malgosi35 »

To larwa mola spożywczego.
U mnie po wakacjach skończyło się wywaleniem wszystkich produktów spożywczych z szafek, lącznie z miodem . Są w sprzedaży specjalne lepy na formy latające.
TomeG2kc
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2007, o 07:54

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: TomeG2kc »

Dzięki Wam bardzo, zrobięczyszczenie szafek, punkty dodane
koza
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2007, o 17:59

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: koza »

Jak macie moze jakieś zwierzaki i suchą karme (dla gryzoni) to w tym znajdują sie te larwy
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: shetanii »

W kuchni się raczej zwierzaków nie trzyma, ale fakt że bardzo często się takie niespodzianki zdażają
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: Marzena »

Miałam takie larwy ostatnio w swojej kuchni i musiałam wyrzucic wszystkie maki, ryze i takie tam. Jak juz napisala Małgosia jest to mol spozywczy. Najgorszy jest ten czarny mol ktorygrasuje w nocy i sklada jajka gdzie popadnie maja one chyba taki zolto bialy kolor? Najgorsze jest jednak to ze larwy wykluwaja sie dopiero po kilku tygodniach a łatwo jeszcze poznac ich obecnosc po takiej pajenczynce.
TomeG2kc
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2007, o 07:54

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: TomeG2kc »

DzienX wszystkim, będę szukał tego roznosiciela, na razie nic nie znalazłem, ale suchej karmy dla kota nie przejrzałem więc to zrobię. CU.
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: shetanii »

To tylko w ziarnie się mnoży, w karmie dla kota nie ma co szukać.

P.S. Lepiej żeby się żona przyzwyczaila bo to są dość częsci goscie w kuchni, produkty takie jak kasza, mąka, bułka tarta bywają często zarażone. Generalnie rzeczy których uzywa się w kuchni

Generalnie zagrożeniem są wszelkie substancje zbożopochodne
koza
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2007, o 17:59

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: koza »

Ja miałąm w karmie od kota co peawda na działce ale byuły
igaly
Posty: 23
Rejestracja: 4 paź 2007, o 13:26

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: igaly »

ooo i u mnie tez sie takie pojawiły ale naszczęście mama odkryła ich siedzibę faktycznie była to mąka.
wystarczyło po prostu pozbyć sie tej mąki.
Yunus
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2010, o 08:55

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: Yunus »

witam, mam podobny problem. Czy ktos wie moze co to moze byc z robal? znalazlam go w lazience na scianie.
Czy wie ktos, czego moge sie spodziewac, tzn wiekszej ilosci podobnych do niego? Czym to zwalczac?
Pozdrawiam!
DSC_0509.jpg
DSC_0508.jpg
mykestro
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2010, o 00:21

Re: Wybaczcie, ale nie wiem co to za gąsienica/larwa?

Post autor: mykestro »

Też miałem ten problem, lecz bardzo szybko się go pozbyłem a odpowiedź na to jest prosta: lakier do włosów.

Jak widzicie te mole jak wchodzą w maluteńkie uszczelki między ścianą psikajcie tam lakierem do włosów, on ma taką siłę chemiczną, że ten czarny mol co jaja składa staje się bez radny i nie jest już wydolny do złożenia jaja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości