Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Cześć,
po przeczytaniu podwieszonej lektury obowiązkowej wiem, że celuję w wyższą półkę chińczyków - albo przynajmniej tak mi się wydaje.

Czego potrzebuję?
Dwóch mikroskopów. Sprzętu nowego - konieczność projektowa.

I - Do 4 tys. zł
Obserwacja: gleba (życie mikro), rośliny - tkanki, woda (życie mikro).
Foto - dobrej lub bardzo dobrej jakości. Mam lustrzankę, ale kamera również (przede wszystkim) wchodzi w grę - wydaje mi się to prostsze, szczególnie, że lustra będę używał do innych celów i częsty montaż / demontaż może być dla mnie utrudnieniem.
DF - może być przydatne, innych technik na razie nie przewiduję.

II - ok 1 - 1,5 tys. zł
Może być dużo tańszym sprzętem. Obserwacja jak wyżej. Bez foto. Bez DF.

Z pozdrowieniem!
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Będę wdzięczny za odpowiedź - termin składania wniosku jest w poniedziałek rano.
Mam jakieś swoje typy poniżej 4k - Bresser, Delta, ale Wasze opinie najprawdopodobniej zaoszczędzą mi ew. problemów i pomogą dobrać odpowiedni do potrzeb sprzęt i osprzęt.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: planapo »

Dlgi weekend byl.

Na szybko: zobacz co skompletujesz z Delty Evolution 100 (lub jego klon - moze byc taniej). DF będziesz mial (dla 100x to kosztuje ponad 1k), kamere dobierzesz (kwestia jak bardzo wysokiej jakosci potrzebujesz materialy - wydruki czy tylko ekrany).

Tylko teraz nie sprawdze czy zmiescisz sie z tym wszystkim w 4k.
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Dziękuję za odpowiedź! Dłgie wypełnianie wniosku i kompletowanie dokumentacji nie pozwoliło mi zauważyć długiego weekendu ::: )

Aby za mocno nie odbiegać i nie fantazjować o wolnym. DE 100 chyba ciężko dostać i ta cena trochę martwi - czy jest na rynku jakiś inny model, gotowiec z DF do 4k z kamerą średniej jakości? Ew bez DF jeżeli to złamie teraz budżet.

Zdjęcia mają być do dokumentacji. Nie planuję prac fotograficznych z tego robić - muszę mieć możliwość rzucenia obrazu na ekran w celach dydaktycznych i opisowych oraz zwykłego druku A4 po ew. prostej obróbce graficznej. Jeśli coś mnie wyjątkowo zachwyci, ew. będę mógł podłączyć lustrzankę.
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

To może zapytam konkretnie: Czy Levenhuk D870T z kamerą 8MP się sprawdzi? Oferta z allegro:

Kod: Zaznacz cały

allegro.pl/mikroskop-levenhuk-d870t-z-kamera-8-mpix-chorzow-i7195147469.html
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Czy raczej (bez DF i ciut ponad budżet):

Kod: Zaznacz cały

astrokrak.pl/bresser/2951-bresser-mikroskop-science-trm-301-40x-1000x.html
plus
1514-bresser-okular-pc-microcam-3-mp ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: planapo »

Kamera 5MP spokojnie starczy. Tu bardizej licza sie elementy takie jak wielkosc matrycy, pixela, czulosc itp. Deltowskie DLTCam sa tu calkiem ok.

Levenhuk D870T - odradzam - to paradoksalnie archaiczna nieergonomiczna konstrukcja. Tu chodzi o stylizacje na stare mikroskopy, moze ladnie wyglada, tylko ze konstrukcyjnie jest z lat 70tych.

Bresser wyglada ok - ma wspolczesna konstrukcje (wygoda pracy) i oswietlenie wg kohlera a to jest zaleta.

Nie musisz kupowac miksorkopu trzyokularowego - moze byc dwuokularowy i wtedy wyciagasz okular i wkladasz kamere w tubus - trozche uciazliwe w pracy jednak jest sporo taniej i masz 100 swiatla dla kamery. W prostych nasadkach tri jest to 50%.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: Boguslaw »

No właśnie, czy czujesz potrzebę posiadania/używania trino?
Wygląda, z bez niej spokojnie się mieścisz w budżecie.
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Na tej

Kod: Zaznacz cały

astrokrak.pl/delta-optical/2436-mikroskop-delta-optical-evolution-100.html
akurat stronie EVO 100 z bino mają optykę semi-planachromatyczną. Wg opisu na forum, archaiczny wynalazek. Z kolei modele Trino mają tu optykę planachromatyczną. Jeżeli chciałbym kiedyś podłączyć lustrzankę do bino - a tego nie wykluczam, zyskam (jeżeli dobrze zrozumiałem ograniczenia semi) na jakości fotografii.

Nieco wyższą cenę tłumaczę sobie też sugestią, że wygodniej będzie używać oddzielnego toru dla kamery. I choć to będzie mniej światła (dodatkowe oświetlenie mam), nie będę musiał regularnie zdejmować i nakładać okularu.

Pojawiłby się też pewnie problem z ciężarem. Moje lustro sporo waży i odnoszę wrażenie mogłoby całość destabilizować. Podoba mi się pomysł 100% światła dla matrycy, ale mając możliwość doświetlenia - przejmuję się tym odrobinę mniej.
Na ten moment mam na liście:
- evo 100 trino plan,
- kamerę 3MP,
- suchy kondensor ciemnego pola,
- zestaw laboratoryjny alfa.

Przekroczyłem budżet, ale mam oszczędności w innym miejscu a sprzęt laboratoryjny w tym projekcie ma absolutny priorytet i jeśli byłaby konieczność - ciąłbym gdzie indziej jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: planapo »

Jest po prostu niewielka roznica miedzy achromatema a semi planem i rownie niewielka miedzy semi planem a plan achromatem - dlatego uwazam, ze nie warto brac posredniego rozwiazania.

Dobre zdjecie mozna tez zrobic achromatem - robi sie wtedy stack i korekcja plan nie jest az tak potrzebna, tylko zajmuje to wiecej czasu.

Set jaki wybrales jak dla mnie bedzie ok
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: Boguslaw »

tpragski pisze:
3 maja 2018, o 10:55
.Foto - dobrej lub bardzo dobrej jakości. Mam lustrzankę, ale kamera również (przede wszystkim) wchodzi w grę - wydaje mi się to prostsze, szczególnie, że lustra będę używał do innych celów i częsty montaż / demontaż może być dla mnie utrudnieniem.
Dlatego ze względów budżetowych odnieśliśmy się z zakupem binokularu.
Stanowczo popieram zakup trinokularu jak się robi dużo zdjęć i prowadzi dużo obserwacji, wygoda i funkcjonalność nieporównywalnie lepsza!
Też popieram taki wybór
tpragski
Posty: 16
Rejestracja: 9 lip 2016, o 00:42

Re: Wybór mikro do gleby / wody plus foto

Post autor: tpragski »

Dziękuję Wam! Wpisałem wymieniony zestaw do kosztorysu. Choć niewielkie mamy szanse, to i tak koniec końców będzie trzeba wyposażyć miejsce na badania. Ekscytujące!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości