Wykaz literatury.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
terrible_justyna
Posty: 630
Rejestracja: 13 lip 2012, o 18:41

Re: Wykaz literatury.

Post autor: terrible_justyna »

jak już jesteśmy przy książkach to może napiszę co warto mieć w Zabrzu:
anatomia: atlas jaki kto chce, ja polecam Sinielnikova (w bibliotece jest wystarczająco dużo). podręcznik jaki kto lubi (Pituchowa/Bochenek/Narkiewicz), ja osobiście jako dodatek do podręcznika polecam Skawinę (8 książeczek, skrót Bochenka, moim zdaniem rewelacja), poza tym 2 książki naszego pana profesora: topografia i neuroanatomia (dostępne na kserze, zbindowane, bodajże 15zł za każde). ponadto niektórzy neuro doczytują z Gołąba, ale to kto co woli.
biologia molekularna, genetyka: Drewa (można pojedyncze tematy kupować na kserze, albo jest w pdf najnowsza wersja)
parazytologia: Kadłubowski
biofizyka: Pilawski, Kędzia, Jaroszyk (niestety wszystkie 3 pozycje są obowiązkowe)
biostatystyka: Sobczyk (jest w pdf albo pojedyncze tematy do kupienia na kserze, są tylko 4 zaliczenia ze staty, więc nie opłaca się posiadać całej książki)
chemia: uczelniany skrypt do ćwiczeń i do wykładów
histologia: nasze uczelniane skrypty (znów ksero albo w wordzie są na chomikach)
łacina - podręcznik i ćwiczenia Lingua Latina Medicinalis autorstwa Kołodziejów (podr można wypożyczyć, ćwiczenia trzeba mieć nowe).

wszystko można dostać na kserze/w bibliotece, większość jest też w formie pdf.



Jivan, każdy normalny atlas ma i przekroje i inne ryciny. jeśli się już upierasz na kilku atlasach to kup sobie Yokochiego (atlas fotograficzny - opisane elementy anatomiczne na zdjęciach preparatów)
Awatar użytkownika
Krasecz
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:38

Re: Wykaz literatury.

Post autor: Krasecz »

Może ktoś podać literaturę potrzebną w Katowicach na lek?
Nie mogę znaleźć nic na biologię molekularną, nie ma nawet na stronie wydziału.
Awatar użytkownika
Piotreklek
Posty: 179
Rejestracja: 29 cze 2013, o 15:54

Re: Wykaz literatury.

Post autor: Piotreklek »

Co do biologii molekularnej:

1. Genetyka medyczna. Podręcznik dla studentów. Drewa G. Ferenc T. wyd. I Elsevier Urban Partner, Wrocław, 2011
2. Biologia Molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej. Red. Bal J. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2011
3. Genetyka człowieka. Korf B. Red. wyd. polskiego Mazurczak T. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003
Dodatkowe:
4. Genetyka Ilustrowany Przewodnik. Passarge E. Red. wyd. polskiego Mazutczak T. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004
5. Wywiad i badanie w pediatrii. Goldbloom R. B. Red. wyd. I polskiego Dobrzańska A. Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2012
6. Dziecko z zespołem wad wrodzonych. Diagnostyka dysmorfologiczna. Korniszewski L. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie II, Warszawa 2005
7. Embriologia. Podręcznik dla studentów. Bartel H. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie V, Warszawa 2012
8. Nowotwory Dziedziczne. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie. Red. Lubiński J. wyd. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2010.
9. Vademecum Metabolicum. Podręcznik pediatrii metabolicznej. Zschocke J. Hoffmann G. F. tłum. pol. Na podstawie wydania II Pronicka E. wyd. Milupa Perfect, Warszawa 2004
10. Choroby nerwowo-mięśniowe. Pod redakcją Hausmanowej-Petrusewicz I. wyd. Polska Akademia Nauk, Wydział Nauk Medycznych. Komitet Nauk Neurologicznych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2005
11. Badanie podmiotowe i przedmiotowe. Wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa 2012 rozdziały z serii „Wielka Interna”

(z grupy na fb, nie wiem skąd ludzie to wzięli chyba z gabloty)
ŚUM Katowice lekarski 2013-2019
Awatar użytkownika
Krasecz
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:38

Re: Wykaz literatury.

Post autor: Krasecz »

Co te studenty to ja nawet nie
Dzięki Piotreklek
Awatar użytkownika
MissA
Posty: 19
Rejestracja: 9 lip 2013, o 11:13

Re: Wykaz literatury.

Post autor: MissA »

Nie wiem czy ktoś jeszcze będzie to czytał, ale jak coś

ANATOMIA - Skawina spokojnie wystarczy, chociaż do OUN bardziej polecam Gołębia (Skawina ma błędy). Atlas jakikolwiek naprawdę (sama mam między innymi Nettera). Bochen - tak, jasne jak masz ochotę czytac o Leonardo da Vinci czy ssakach.

HISTOLOGIA - Sawicki, Sawicki i jeszcze raz Sawicki wryty na blachę tak, abyś obudzony w nocy był w stanie powiedzieć co dokładnie pisze w akapicie 5 na stronie 546. Nie żartuję. Cichocki też się może przydac, ale to bardziej do egzaminu, a nie na zajęcia.

BIOLOMOLO (BIOLOGIA MOLEKULARNA) - stary i kochany Drewa Genetyka medyczna". Tam jest wszystko. A jak czegoś nie ma to jest w PubMedzie. Serio, na te zajęcia bardziej potrzebny internet niż jakiekolwiek książki.

BIOFIZYKA - oszukujmy się dalej. Jak już trzeba, to wystarczy internet. Ale jak naprawdę trzeba.


A tak, bym zapomniała - KATOWICE.
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Re: Wykaz literatury.

Post autor: Jagla »

Pasuje kupić którąś z tych pozycji na własność, czy raczej wszystko dostępne w bibliotece ?
xox
Posty: 47
Rejestracja: 22 lip 2012, o 13:01

Re: Wykaz literatury.

Post autor: xox »

dołączam się do pytania wyżej, co warto mieć na pewno?
Awatar użytkownika
MissA
Posty: 19
Rejestracja: 9 lip 2013, o 11:13

Re: Wykaz literatury.

Post autor: MissA »

Hmm.Skawinę miałam swoją, ale równie dobrze można skserować, zresztą to wydatek raptem około 20 złotych za sztukę.
Na pewno warto mieć Sawickiego - jak pisałam powyżej to coś jak Biblia na ŚUMie. Atlasy spokojnie można wypożyczyć, po pierwszym roku wam się nie przydadzą, chyba, że później, na specjalizacji.
Fajnie też mieć Drewę bo przydaje się i na biolomolo, i na genetyce na 1 roku, i pewnie także przyda się na genetykach klinicznych na 3 i 5 roku
Tak naprawdę to wasz wybór, ja miałam wszystkie książki swoje
Awatar użytkownika
DearWhoever
Posty: 61
Rejestracja: 8 cze 2013, o 12:56

Re: Wykaz literatury.

Post autor: DearWhoever »

Ja do OUNu uczyłam się akurat z paru książek i oprócz Gołębia (niestety) polecę Bochna , plus Fixa i neuroanatomię Narkiewicza i Morysia do dróg nerwowych. Do innych działów spokojnie styknie Skawina i jestem w stanie stwierdzić, że osoby, które uczyły się na zajęcia z Bochna gorzej na tym wychodziły ( w większości przypadków).

Na biolo molo internet, z Drewy nic praktycznie nie czytałam. Chyba, że załatwicie sobie opracowane sylabusy w formie notatek, mam na myśli kupno. To chyba najlepsza opcja,potem nie trzeba już niczego szukać.
Awatar użytkownika
luk
Posty: 250
Rejestracja: 7 cze 2010, o 13:04

Re: Wykaz literatury.

Post autor: luk »

Najważniejsze mieć wszystkie Skawiny i Sawickiego z 2012roku. Wszystko inne spokojnie znajdziecie w bibliotece. Serioo
Jagla
Posty: 130
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 13:41

Re: Wykaz literatury.

Post autor: Jagla »

Znacie kogoś kto uczył się z polskiego atlasu ? Tzn chodzi mi o to, czy posiadając taki atlas nauka nie jest bardziej uciążliwa ze względu na to, że trzeba dodatkowo szukać nazw łac/ang ?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Wykaz literatury.

Post autor: mrsdavis »

Czytam i trochę się dziwię, jak bardzo różna jest literatura w Katowicach od tej w Zabrzu.
szizii
Posty: 170
Rejestracja: 17 sie 2009, o 12:30

Re: Wykaz literatury.

Post autor: szizii »

Jagla pisze:Znacie kogoś kto uczył się z polskiego atlasu ? Tzn chodzi mi o to, czy posiadając taki atlas nauka nie jest bardziej uciążliwa ze względu na to, że trzeba dodatkowo szukać nazw łac/ang ?
Polecałabym od razu zaopatrzyć się w atlas po łacinie/angielsku. Najlepiej od razu uczyć się w języku obcym, zwłaszcza że przy szpilkach to właśnie te odpowiedzi są wyżej punktowane. Moim zdaniem przy atlasie z polskim mianownictwem często za dużo jest zamieszania z szukaniem tłumaczenia.
DearWhoever pisze: Na biolo molo internet, z Drewy nic praktycznie nie czytałam. Chyba, że załatwicie sobie opracowane sylabusy w formie notatek, mam na myśli kupno. To chyba najlepsza opcja,potem nie trzeba już niczego szukać.
Zgadzam się, zwłaszcza że ciężko czasem znaleźć w Drewie to, czego akurat wymagali w sylabusach. Polecam albo kupione notatki albo wersję dla bardziej ambitnych - pójście do biblioteki i własnoręczne opracowanie sylabusa z miliona książek tam dostępnych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości