Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: doktorka »

mi tu akurat nie wyglada na rodzinna, tylko na mieszana. to jest calkiem czeste u szczuplych osob, utozsamianie nadcisnienia, cukrzycy i hiperlipidemii z otyloscia jest ostatnio niebezpiecznie niewspolmierne do faktow, przec co czujnosc osob szczuplych jest znacznie uspiona mam wrazenie.

o ile wartosci lipidow nie sa tragiczne (ale obnizyc na pewno warto, nawet statyna na miesiac, czemu nie, obecnie wytyczne zalecaja statyne juz przy takich wartosciach), o tyle zwrocilabym uwage na cukier, tzn konkretnie wartosc. bo wysoki cukier, ktory sie utrzymuje, moze zrobic wiecej buby w krotszym czasie, niz te nieco podwyzszone lipidogramy.
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: Orchidea »

Ogólnie rzecz biorą nie za kolorowo wygląda.Ale mam nadzieję,że za parę dni napiszę tu ,że wszytko jednak w porządku! Cholesterol i inne są na pewno jakie sąWięc nie ma mowy pewnie o pomyłce.Choć nie zaszkodzi sprawdzić raz jeszcze.

No a cukier,ten nieszczęsny cukier-tu jest faktycznie wiele wątpliwości.Byłam wtedy na czczo.No o jednej landrynce.

Teraz powtórzę badanie,ale już bez landryny.I mam nadzieję,że wszystko okaże się jednak w porządku.Bo nie usmiecha mi się żyć z cukrzycą [

[ Dodano: |20 Sie 2009|, o 11:02 ]
Kurczę,tak sobie teraz ogólnie myślę kojarząc to i owo czy naprawdę to nie są jakieś początki chorobyCiągłe bóle brzucha,stała waga od kilku lat,raczej nie chudnę,ani tez nie grubnę mimo tylu słodyczy co ja jem-też troszkę podejrzane,a ostatnio uczucie głodu ,co mi się nie zdarzało często.Nieraz cały dzień wytrzymalam bez posiłku.
A tak w ogóle to wysoki cukier,np.140 do jakich szkód może doprowadzić w krótkim czasie? W ogóle niekontrolowany,nieleczony jeśli mogę wiedzieć? Może miałam taki wynik już przez dłuższy czas,a nawet o tym nie wiedzialam

[ Dodano: |20 Sie 2009|, o 12:49 ]
A mam jeszcze takie jedno pytanko.Wiem,że nie ma co gdybać,ale lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć.Nawet jeśli wyjdzie taki cukier-ok. 140 - to czy to od razu najgorsze dla mnie? Cukrzyca? Nie może to byc po prostu jakieś odchylenie,nie wiem uroda organizmu ? Może da się to wtedy wyrównać jakoś lekami albo leczyć przez jakiś czasA cukrzyca,to wiadomo choroba na całe życie ((( jeszcze w tak młodym wieku
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: doktorka »

cukrzyce diagnozuje sie na podstawie specjalnych kryteriow zwiazanych z pomiarami cukrow roznymi metodami, jesli glikemia zbadana przygodnie wyjdzie ponad 200, to zaklada sie, ze jest to cukrzyca, w przypadku 140 badanie nalezy powtorzyc, najlepiej zrobic tzw krzywa cukrowa, wtedy mozna okreslic, czy cukrzyca jest czy jest to tylko np nietolerancja glukozy. 140 to nie jest jakis drastyczny cukier, ktory w ciagu tygodni czy nawet miesiecy zabija] natomiast z cukrzyca jako taka, a wlasciwie ze znacznymi wahaniami cukrow, bo jak sie okazuje wahania sa gorsze niz staly poziom, nawet podwyzszony, jest problem wielonarzadowy, ze tak powiem. obrywaja i oczy i nerki i naczynia i nerwy, posrednio serce, gdyz wzrasta ryzyko chorob sercowo-naczyniowych, miazdzycy glownie. takze na pewno warto zadbac o poziom cukru nie tylko z uwagi na skutki krotkoterminowe, ale przede wszystkim w trosce o przyszlosc.

natomiast Ty nie masz co gdybac i sie zamartwiac, poki nie zrobisz porzadnych, miarodajnych badan.
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: Orchidea »

Wiem,wiem nie ma co się zamartwiać,bo całkiem prawdopodobne jest,że tamten wynik był zły.I mam nadzieję,że tak też jest.Nawet nie wyobrażam sobie innej możliwości.
Ale histeryczka i tak jestem :]]]]
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: 270285 »

doktorka pisze:najlepiej zrobic tzw krzywa cukrowa, wtedy mozna okreslic, czy cukrzyca jest czy jest to tylko np nietolerancja glukozy
A nie lepiej DTTG z 75,0g? Krzywą cukrową to sie bardziej robi w celu ustalenia dawkowania insuliny.
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: Orchidea »

Więc byłam dziś rano na badaniu cukru i od razu u lekarza z wynikami różnymi.Pielęgniarka mierzyła cukier glukometrem i wyszedł 104.
Lekarz powiedział,ze jest nieco podwyższony i dał mi skierowanie na pobranie z żyły krwi na cukier,aby dokładniej to sprawdzić.

Byłam na czczo zupełnie żadnych cukierków,żadnych lizaków,zero landrynek i innych podobnych.Skoro wyszedl taki to może wszystko jest w porządku I za jakiś czas idę na dokładniejsze badania.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: doktorka »

270285 pisze:A nie lepiej DTTG z 75,0g? Krzywą cukrową to sie bardziej robi w celu ustalenia dawkowania insuliny.
no w zasadzie lepiej obciazenie, chociaz z krzywej tez wyjdzie]
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: 270285 »

Wyjść wyjdzie, ale wytyczne co do diagnozowania cukrzycy krzywej nie uwzgledniają. Poza tym dla pacjenta ambulatoryjnego wykonanie tego badania jest dość uciążliwe.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: doktorka »

270285 pisze:Wyjść wyjdzie, ale wytyczne co do diagnozowania cukrzycy krzywej nie uwzgledniają.
uwzgledniaja np cukrzyce typu 4tegoD:D:D:D:D i tam uciazliwe, jak robilam w labie rok temu, to sie robilo krzywe ambulatoryjnie, dalo sie przezyc.
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: 270285 »

A jaka to jest cukrzyca typu 4
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: doktorka »

ciezarne.

ostatnio nawet wyodrebnila sie typu 5tego na forum]
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: 270285 »

Z cały szacunkiem, ale to chyba jakaś stara klasyfikacja. Obecnie wyróżnia sie cukrzycę typu 1, typu 2, inne specyficzne typy cukrzycy i cukrzycę ciężarnych. Nie klasyfikuje sie jej jako typ 4.
Napewno nie diagnozuje sie jej na podstawie profilu glikemii. Oznacza się na czczo glukozę i jeśli w 2 powtórzeniach wynik jest wyższy od 95mg/dl to robi się test diagnostyczny z 75g glukozy. Ponadto każda kobieta w ciąży powinna mieć zrobiony test przesiewowy z 50g glukozy m-dzy 24 a 28 tyg.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Wysoki poziom cholesterolu i cukru

Post autor: Padre Morf »

270285 pisze:Z cały szacunkiem, ale to chyba jakaś stara klasyfikacja.
to klasyfikacja WHO/ADA gdzie wyróżnia się rzeczywiście cztery rózne postacie cukrzycy. Stąd niektórzy używają określenia cukrzyca IV/cukrzyca typu IV na określenie cukrzycy ciężarnych.
270285 pisze:Ponadto każda kobieta w ciąży powinna mieć zrobiony test przesiewowy z 50g glukozy m-dzy 24 a 28 tyg.
Można pominąć GCT na rzecz OGTT w przypadku pacjentek z obciążeniami w wywiadzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości