Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

2 okej, ale funkcji 1 nie ma w kluczu. Jest za to, ułatwienie wniknięcia wirusa do organizmu. I chyba racja, że nie ma tego w kluczu bo za rozpoznanie komórki odpowiadają glikoproteiny
-Porosty tworzone są poprzez zielenice lub sinice i strzępki grzybów, które żyją w symbiozie. Żyją prawie we wszystkich środowiskach, są organizmami pionierskimi, jednak brak ich w warunkach wysokiego zanieczyszczenia - są wskaźnikami czystości powietrza. Mogą być krzaczkowate, listkowate lub skorupiaste. Wymieniłam w kolejności od najbardziej do najmniej wrażliwych.

Nie zadawajmy tak ogólnych pytań

Jaka struktura komórkowa zawiera enzymy przemieniające tłuszcze w cukry? U jakich organizmów jest to ważne? (rośliny, zwierzęta?). I kiedy jest to wykorzystywane?
kara4425001
Posty: 10
Rejestracja: 18 sie 2014, o 09:59

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kara4425001 »

Organella zawierające enzymy przemieniające tłuszcze w cukry to glioksysomy, występują wyłącznie u roślin, w tkankach nasion magazynujących lipidy. Przekształcanie lipidów w cukry jest wykorzystywane przez zarodek podczas kiełkowania nasienia.


Opisz przystosowanie glisty ludzkiej do pasożytniczego trybu życia[/b

A odnośnie pytania o kapsydy, w moim podręczniku z Nowej Ery do nowej podstawy właśnie jest tak napisane, hm, sprawdź jak masz- str. 103, czy może jest błąd? Jak tu ufać podręcznikom:(
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

o masakra nie wiem :O. Może i nie kłamią, i kapsyd może spełniać te 3 funkcje, a w kluczu nie jest wymieniona ta jedna. Tylko zawsze wydawało mi się, że glikoproteiny odpowiadają za rozpoznawanie komórek gospodarza. Są jakby bardziej na zewnątrz i pierwsze odbierają bodźce, tak jak łańcuchy cukrowe w błonach komórek.
Może ktoś coś na ten temat wie i może się podzielić?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Opisz przystosowanie glisty ludzkiej do pasożytniczego trybu życia
-Obecność narządu czepnego pozwalającego przyssanie się do żywiciela.
-Cały cykl życiowy glisty ludzkiej obywa się w jednym organizmie co zwiększa szanse przeżycia

i nie wiem?

Dlaczego hermafrodyty unikają samozapłodnienia?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

-MatMati- pisze:Można jeszcze chyba dodać, że:
*składają się z członów, które zawierają zapłodnione jaja i mogą się rozprzestrzeniać z kałem,

*Są pokryte specjalną substancją, która chroni je przed strawieniem
Przecież to tasiemiec
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Dlaczego płuca u płazów nie odgrywają głównej roli w oddychaniu?
Ponieważ płazy to zwierzęta wodno-lądowe, a oddychanie przez płuca w wodzie jest niemożliwe. Dużą role w oddychaniu płazów pełni skóra pokryta śluzem, która jest wysoce przepuszczalna dla gazów oddechowych.

Ponawiam pytanie o samozapłodnienu hermafrodytów, niby odpowiedź jest logiczna, ale to nie jest najważniejsze, jest też inny powód
kara4425001
Posty: 10
Rejestracja: 18 sie 2014, o 09:59

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kara4425001 »

Jeśli chodzi o samozapłodnienie, to może po prostu unikają go bo jest to niekorzystne dla kolejnych pokoleń, nie następuje rekombinacja genów i gwoli tego nie przystosowują się do zmian środowiska?
kara4425001
Posty: 10
Rejestracja: 18 sie 2014, o 09:59

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kara4425001 »

A może chodzi to, że obojniaki żyją w takim środowisku ( organizm żywiciela) gdzie trudno znaleźć partnera do rozrodu, a posiadanie dwóch
różnoimiennych gonad ułatwia im rozmnażanie?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

-MatMati- pisze:
paatixx3 pisze:
-MatMati- pisze:Można jeszcze chyba dodać, że:
*składają się z członów, które zawierają zapłodnione jaja i mogą się rozprzestrzeniać z kałem,

*Są pokryte specjalną substancją, która chroni je przed strawieniem
Przecież to tasiemiec
Tak! Wybacz, wiem, że to żadne usprawiedliwienie ale chyba jestem już dziś zmęczony

EDIT:
Może unikają samozapłodnienia, aby uniknąć mutacji, które mogą być niekorzystne dla osobników?

Dokładnie o to chodzi! Ale trzeba dodac, że mutacji RECESYWNYCH. Wydaje mi się, że to było na jakiejś maturze, albo w zbiorze zadań i słowo RECESYWNYCH było słowem klucz.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Jak odróżnić zewnątrzną i wewnętrzną stronę błony komórkowej?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

paatixx3 pisze:Jak odróżnić zewnątrzną i wewnętrzną stronę błony komórkowej?
Mozna odroznic je po tym, ze zewnetrzna jest na zewnatrz, a wewnetrzna od wewnatrz komorki.
BP, NMSP.
BTW, nie robi sie dwoch wlasnych postow pod rzad, masz juz tyle postow, ze edytowac mozesz.
kara4425001
Posty: 10
Rejestracja: 18 sie 2014, o 09:59

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kara4425001 »

Hej, a nie chodzi o glikokaliks?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: cordis »

kara4425001, glikokaliks to jednaz z kilku dobrych odpowiedzi a na maturze o wiecej niz jedną nie zapytają

funkcje chityny u stawonogów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości