Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Biologis pisze:Możliwe Larsonik , prosimy o autora pytania o wyjaśnienie .
On uniemożliwia właśnie wniknięcie trucizn i innych szkodliwych substancji
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Elsa pisze:
Biologis pisze:Moje pytanko: Wykaż zależność między brakiem mitochondriów w erytrocytach, a pełnioną przez nie funkcją.
Funkcją erytrocytów jest transport tlenu do komórek organizmu. Dzięki temu, że nie mają one mitochondriów, to nie zużywają tlenu na własny metabolizm (bo w mitochondriach zachodzi oddychanie tlenowe) co pozwala im na efektywne przenoszenie tlenu do komórek, w których jest on niezbędny.


Moje pytanie:
Opisz teorię endosymbiozy ( z racji, że często powtarza się na maturze )
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

Moje pytanie:
Opisz teorię endosymbiozy ( z racji, że często powtarza się na maturze )
Teoria endosymbiozy to teoria , która zakłada , że plastydy i mitochondria wywodzą się od komórek prokariotycznych , które zostały wchłonięte przez komórkę eukariotyczną i utworzyły z nią związek mutualistyczny . To co przemawia za tą teorią to cechy wspólne w budowie i funkcjonowaniu bakterii a plastydów i mitochondriów , te cechy to :
-Kolisty DNA
-Rybosomy 70s
-zbudowane z podwójnej błony komórkowej
-rozmnażają się przez przewężenie i podział
-obecność niektórych enzymów

Pytanie: Które z organizmów - wodne czy lądowe- posiadają wąski zakres tolerancji na temperaturę? Odpowiedź uzasadnij.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Wodne, gdyż środowisko wodne jest w miarę stabilne pod względem temperatury, więc organizmy nie są przystosowane do jej wahania? Proszę, zweryfikuj.

Tak czy siak rzucam pytaniem: podaj 4 funkcje wody w organizmach.
drzewiarz
Posty: 2
Rejestracja: 4 kwie 2017, o 20:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: drzewiarz »

Larsonik pisze:Wodne, gdyż środowisko wodne jest w miarę stabilne pod względem temperatury, więc organizmy nie są przystosowane do jej wahania? Proszę, zweryfikuj.

Tak czy siak rzucam pytaniem: podaj 4 funkcje wody w organizmach.
Jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem wielu polarnych substancji, odpowiada za chlodzenie organizmu przez to, ze ma duze cieplo parowania, zwilzanie galki ocznej, wchodzi w sklad sliny wydzielanej przez slinianki - slina powoduje wstepne trawienie cukrow.

Podaj nazwe przemiany metabolicznej:

pirogroniankwasy tluszczowe
Awatar użytkownika
urnotgonnadie
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2016, o 18:28

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: urnotgonnadie »

zwilzanie galki ocznej, wchodzi w sklad sliny wydzielanej przez slinianki - slina powoduje wstepne trawienie cukrow.
Jeżeli masz zamiar tak pisać, to chyba klucza jeszcze człowieku nie widziałeś.

No offence. Większość tych odpowiedzi co tutaj pada idzie wyrzucić, mimo, że są dobre". Nie ta formuła, i nauczony zeszłoroczną maturą - wiem co mówię.
Lepiej się bardziej postarajcie, bo później po prostu nie uznają waszej wiedzy - a szkoda.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Z tym kluczem też różnie jest, czasem widzę słowo klucz - wyjasnij, no to się rozpisuję. Potem zerkam w klucz, a tu dwa zdania i sajonara. A czasem faktycznie wymagają rozbudowanej wypowiedzi bez uproszczeń takich, jakie zaprezentował kolega wyżej. Dlatego lepiej po prostu za każdym razem pisać od przyczyny, poprzez mechanizm, aż po skutek.
Podaj nazwe przemiany metabolicznej:

pirogroniankwasy tluszczowe
Czy chodzi Ci o liponeogenezę czy biosyntezę kwasów tłuszczowych? Nie ma tego w podręczniku, a po krótkim researchu nie znalazłem też jakiejś ogólnej nazwy.

BTW julcis0107, to jak z tymi oocytami II rzędu? Dlaczego jeden?

Żeby quiz nie stał: jakie znaczenie dla termoregulacji ptaków ma stroszenie przez nich piór? (pojawiło się na przeprowadzanym egzaminie przez OKE ostatnio u mnie w szkole)
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

Żeby quiz nie stał: jakie znaczenie dla termoregulacji ptaków ma stroszenie przez nich piór? (pojawiło się na przeprowadzanym egzaminie przez OKE ostatnio u mnie w szkole)
Stroszenie piór powoduje powstanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej , która zabezpiecza przed utratą ciepła podczas niskich temperatur?

Pytanie: Czy zrzut ciepłej wody do pobliskich akwenów wodnych przez zakłady przemysłowe jest rodzajem zanieczyszczenia? Jeśli tak , podaj w 3 przykładach jak ten zrzut wpływa negatywnie na organizmy wodne.
oleczka99
Posty: 7
Rejestracja: 4 lis 2016, o 15:36

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: oleczka99 »

Biologis pisze:
Pytanie: Czy zrzut ciepłej wody do pobliskich akwenów wodnych przez zakłady przemysłowe jest rodzajem zanieczyszczenia? Jeśli tak , podaj w 3 przykładach jak ten zrzut wpływa negatywnie na organizmy wodne.
1. zaburza ekosystem prowadząc do zmiany składu gatunkowego
2. podwyższona temperatura wody zmniejsza rozpuszczalność w niej tlenu niezbędnego do przetrwania organizmów
3. zwiększenie powstawania zakwitów


moje pytanie: Co oprócz kwasu pirogronowego wnika do mitochondrium podczas oddychania tlenowego?
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

oleczka99 pisze: 1. zaburza ekosystem prowadząc do zmiany składu gatunkowego
2. podwyższona temperatura wody zmniejsza rozpuszczalność w niej tlenu niezbędnego do przetrwania organizmów
3. zwiększenie powstawania zakwitów

Dobrze!


moje pytanie: Co oprócz kwasu pirogronowego wnika do mitochondrium podczas oddychania tlenowego?
Odpowiedź na pytanie: Tlen , ADP, NADH+H+ z glikolizy ?

Moje pytanie:Wyjaśnij dlaczego człowiek jest najpierw żywicielem ostatecznym ,a następnie żywicielem pośrednim dla włośnia krętego?
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: AdiXon »

Biologis pisze:
Moje pytanie:Wyjaśnij dlaczego człowiek jest najpierw żywicielem ostatecznym ,a następnie żywicielem pośrednim dla włośnia krętego?
Włosień dostaje się do jelita człowieka, gdzie rozmnaża się płciowo (żywiciel ostateczny). Następnie larwy włośnia wraz z krwią dostają się do mięśni w których osiadają (bytowanie larw - żywiciel pośredni).

Dobrze? D

Przedstaw schemat odpowiedzi komórkowej i humoralnej.
ooo97
Posty: 67
Rejestracja: 25 sty 2016, o 11:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: ooo97 »

Odpowiedź komórkowa - polega na zniszczeniu komórki, która posiada rozpoznane antygeny. Odpowiedzialne są za nie limfocyty Tc.
Odpowiedź humoralna - polega na wytworzeniu przeciwciał wiążących antygeny. Odpowiedzialne są za nie limffocyty B.

Jakie są zagrożenia dla lasów monokulturowych?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Biologis pisze:
oleczka99 pisze: moje pytanie: Co oprócz kwasu pirogronowego wnika do mitochondrium podczas oddychania tlenowego?
Odpowiedź na pytanie: Tlen , ADP, NADH+H+ z glikolizy ?
Mi jeszcze wpadło do głowy koenyzm-A do reakcji pomostowej. Enzymy cyklu Krebs też z pewnością.
ooo97 pisze:Odpowiedź komórkowa - polega na zniszczeniu komórki, która posiada rozpoznane antygeny. Odpowiedzialne są za nie limfocyty Tc.
Odpowiedź humoralna - polega na wytworzeniu przeciwciał wiążących antygeny. Odpowiedzialne są za nie limffocyty B.

Jakie są zagrożenia dla lasów monokulturowych?
Jak dla mnie przy tak postawionym pytaniu (przedstaw schemat), to obawiam się, ze na maturze byś punktu nie dostała . Szczególnie jeśli chodzi o odpowiedź humoralną, której przebieg jest raczej dokładnie w książkach opisany.

Co do pytania: pojawienie się szkodnika, który w takim lesie miałby nieograniczony zasób pożywienia, co doprowadziłoby do bardzo szybkiego wzrostu liczebności jego populacji i śmierci drzew. Również pojawienie się choroby może mieć podobne skutki. Chyba tez utrata żyzności gleby - stąd używanie płodozmianu, chociaż to bardziej w przypadku roślin uprawnych.

Wyjaśnij, dlaczeog woda w skrzelach płynie w kierunku przeciwnych do kierunku przemieszczania się krwi w naczyniach włosowatych tam obecnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość