Zadania maturalne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
vril
Posty: 269
Rejestracja: 17 lis 2009, o 18:24

Re: Zadania maturalne

Post autor: vril »

PalmaKokosowa pisze:No, ja bym tak napisała. ale można pewnie też Ag+ + Cl- AgCl
nie mysl tylko, ze sie czepiam, ja nie z tych
tylko sama wiesz jak oni to wszystko punktuja, czasami jeden nawias decyduje o tym czy ma sie ten glupi punkt czy nie, dlatego sie pytam.

dziekuje Palmo za pomoc! i powodzenia jutro!
mihuZdzihu

Re: Zadania maturalne

Post autor: mihuZdzihu »

Skrócony zapis konfiguracji - tzn zapis za pomocą helowca?
Megan90
Posty: 37
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 21:22

Re: Zadania maturalne

Post autor: Megan90 »

mihuZdzihu pisze:Skrócony zapis konfiguracji - tzn zapis za pomocą helowca?
Tak:)
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania maturalne

Post autor: lukasz471 »

Jak macie skrócony zapis, to pamiętajcie żeby brać helowiec po lewej Czyli wypisać dla tego pierwiastka o ile więcej ma elektronów niż helowiec. A nie ile mu brakuje! Wiele osób robiło ten bląd, że pisali do tego helowca po prawej od pierwiastka i był płacz. I pamiętajcie że spalanie jest egzoenergetyczne!
Awatar użytkownika
isla_bonita
Posty: 31
Rejestracja: 15 kwie 2010, o 16:47

Re: Zadania maturalne

Post autor: isla_bonita »

Zad. 580 z Witowskiego
W roztworze wodorotlenku wapnia znajduje się 0,1 mola jonów hydroksylowych i 0,1 mola niezdysocjowanych cząsteczek. Na podstawie tych danych oblicz, ile wynosi stopień dysocjacji wodorotlenku wapnia.

Nie za bardzo wiem jak to rozwiązac. Jeśli przyjmę, że jonów Ca2+ jest 0,05 mola, bo to chyba wynika z równania dysocjacji, to C zdys = 0,15, a C wprow= 0,15 + 0,1 = 0,25. Stopień dysocjacji wyniesie 0,15*100% / 0,25 = 60%. W odp jest 33,33%. Chyba coś pokręciłam z tymi liczbami jonów, nie jestem pewna czy do stężenia OH- dodawac stęż Ca2+, żeby policzyc C zdys. Łatwiej by było gdyby to była zasada jednowodorotlenowa. Czy ktoś mógłby zamieścic sposób rozwiązania?
zlotko
Posty: 107
Rejestracja: 11 maja 2009, o 20:25

Re: Zadania maturalne

Post autor: zlotko »

nie wiem czy o tej porze znajdziesz kogos madrego jeszcze) przed matura lepiej się wyspac
a mi sie wydaje ze st dysoc to bedzie 0,1/0,3 i wychodzi 0,33 ale wytlumaczenia nie mam
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania maturalne

Post autor: lukasz471 »

Czyli mamy wzór. Alfa= Czdys/Cwprow *100%.
Źle obliczyłaś Czdys Jest ono równe 0,5mola/dm3, a nie 1,5.
Skąd to wynika? Otóż mamy podane że jest 0,1 molów jonów wodorotlenkowych. Skoro jest 0,1 takich moli, to musi być dwa razy mniej jonów wapniowych. Bo na 1 jon wapnia przypadają 2 hydroksylowe. Czyli mamy 0,05 jonów wapnia. I to właśnie będzie Czdys. 0,05 mola Ca(OH)2 rozpada się na 0,05 mola wapna i 0,05*2(0,1mola) jonów OH-. Pod żadnym pozorem jeśli masz Czdys nie możesz dodawać jonów wapnia i hydroksylowych. Czdys oznacza ile moli związku zdysocjowało, a nie jest to suma jonów zdysocjowanego związku. Cwprow będzie 0,1mola(te niezdysocjowane) + 0,05mola(zdysocjowany Ca(OH)2 Czyli będzie równe 0,15.
alfa= 0,05/0,15 * 100%. 33,3%
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zadania maturalne

Post autor: omykowa »

Ca(OH)2 H2O Ca2+ + 2OH-
1 mol 1 mol 2 mol
(stos. 1:1:2)
aLfa = n zdysocjowanych / n całości
n całości = n zdys + n niezdys = 0,05* + 0,1 mol = 0,15 mol
aLfa = 0,05/0,15 =~ 0,33 = 33%

* - wynika to ze stosunku 1:2, jeśli 1 mol Ca(OH2) dysocjuje dając 2 mole OH-, to 0,05 moli Ca(OH)2 dysocjuje dając 0,1 mol OH- jak jest w danych zadania.
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zadania maturalne

Post autor: omykowa »

Przy okazji zadam pytanie. Jak powinno się zaokrąglać? Mam z tym problem, jeśli nie jest podane w treści zadania to do ilu miejsc najlepiej? Tyle, ile miejsc po przecinku w danych? Czyli jednak powinno być 33,3%?

I jeszcze pytanko - bo widzę, że kolega nade mną zrobił zadanie na stężeniach molowych. Ja też zwykle je tak robię, ale pytanie, czy na maturze się nie przyczepią że to stężenie, a nie liczba moli? Bo stężenie jest na dm3, a tu nie mamy podanych objętości, czy w takim razie pisząc aLfa=Czdys/Cm całości x 100% nie trzeba założyć, że V=1dm3?
Awatar użytkownika
isla_bonita
Posty: 31
Rejestracja: 15 kwie 2010, o 16:47

Re: Zadania maturalne

Post autor: isla_bonita »

lukasz471 i omykowa, dzięki za wytłumaczenie
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania maturalne

Post autor: lukasz471 »

Przy okazji zadam pytanie. Jak powinno się zaokrąglać? Mam z tym problem, jeśli nie jest podane w treści zadania to do ilu miejsc najlepiej? Tyle, ile miejsc po przecinku w danych? Czyli jednak powinno być 33,3%?

I jeszcze pytanko - bo widzę, że kolega nade mną zrobił zadanie na stężeniach molowych. Ja też zwykle je tak robię, ale pytanie, czy na maturze się nie przyczepią że to stężenie, a nie liczba moli? Bo stężenie jest na dm3, a tu nie mamy podanych objętości, czy w takim razie pisząc aLfa=Czdys/Cm całości x 100% nie trzeba założyć, że V=1dm3?
Trzeba Omykowa. Ale ja tak zacząłem pisać i nie chciało mi się poprawiać a zaokrąglenie do dwóch miejsc starczy Nie więcej, nie mniej.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Zadania maturalne

Post autor: lukasz471 »

Jak trafisz na chu egzaminatora, to może Ci nie uznać jak dasz 33%. 33,33% i jesteś z jednym punktem na koncie
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zadania maturalne

Post autor: omykowa »

Okej, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości