Zadania maturalne

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
zafascynowana O_o
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2011, o 18:17

Re: Zadania maturalne

Post autor: zafascynowana O_o »

hej mam problem z tym zadaniem
może mi ktoś pomoże je rozwiązać lub wytłumaczy jak zrobić
0,6g stopu żelaza z węglem spalono w strumieniu tlenu,w wyniku czego powstało 0,066g tlenku węgla (II). Jaki procent stanowił węgiel w tym stopie?

z góry dziękuję


ногомас

Re: Zadania maturalne

Post autor: ногомас »

ilość tlenu użyta w reakcji - z proporcji - 2,112 o2 jest potrzebne do otrzymania 0,066g CO i 0,534g Fe


0,066g - CO
w 28g - 12g C
w 0,066 - x
x=0,028g C

0,6g - 100%
0,028g - x
x = 4,66% (możliwe że niedokładnie, bo liczylemm przyjmując zaokrąglenia, ale chyba o to chodzi)
Awatar użytkownika
zafascynowana O_o
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2011, o 18:17

Re: Zadania maturalne

Post autor: zafascynowana O_o »

thx
Ania888
Posty: 34
Rejestracja: 8 paź 2008, o 17:06

Re: Zadania maturalne

Post autor: Ania888 »

Witam wszystkich, mam kilka pytan odnosnie zadan z dzialu REAKCJE W ROZTWORACH WODNYCH.
z.651
Przedstaw w formie jonowej skróconej rownania reakcji zachodzących w probówkach 1-5.
5. Mg + H3PO4
ja rozpisalam to w ten sposob:
3Mg + 6H^+ + 2PO4^3- Mg3(PO4)2 + 3H2
JEDNAKŻE w odpowiedziach kwas fosforowy nie jest rozpisany na jony, pytanie brzmi : dlaczego? czy moja wersja jest zła?

652.
czy taka reakcja zajdzie:
Ca(NO3)2 + Na2CO3
( ZUPEŁNIE nie rozumiem o co chodzi z tą aktywnoscia metali, ze niektore wypierają inne z soli a niektore nie. wg szeregu elektrochemicznego sod jest bardziej aktywny od wapnia wiec czemu ta reakcja zajdzie i wapnltjako mniej aktywny wyprze jony sodu z roztworu? wiem ze gdzies w moim rozumowaniu popelniam blad ale nie potrafie sb tego logicznie wyjasnic)

681.
3. NaOH + NH4Cl NaCl + NH3 * H2O
moje pytanie brzmi: czy NH3 * H2O mozna zapisac w inny sposob - tj: NH4OH?

685.
[.] Zaprojektuj doswiadczenie umozliwiające odroznienie dwoch wodnych roztworow: chlorku baru (BaCl2) i chlorku potasu ( KCl).

a) wybierz z podanego nizej zestawu jeden odczynnik potrzebny do przeprowadzenia doswiadczenia i napisz jego wzor:
* NaBr
* AgNO3
* Na3PO4

^ ja wybralam Na3PO4 bo:
w przypadku BaCl2 straci mi sie osad, a w przypadku KCl bedzie brak widocznych objawow reakcji. JEDNAKZE w odpowiedziach jestAgNO3. wiec moje pytanie brzmi czy moga byc 2 mozliwosci odpowiedzi ltjest to zadanie maturalne wiec raczej mi sie nie wydaje zeby byla taka mozliwosc
693. + 699
czy ktos moze mi wyjasnic dlaczego NIE zachodza te reakcje:
BaSO4 + HCl ?
KCl + Na2SO4
<rzeciez potas jest bardziej aktywny od sodu, wiec czemu nie wyprze go z r-ru?

Proszę o wyrozumialosc, gdyz te zadania musimy sami przerabiac w domu, w szkole robimy tylko kilka z danego dzialu i juz do nich nie wracamy. Licze na pomoc
Awatar użytkownika
olciaaaa
Posty: 973
Rejestracja: 13 paź 2009, o 20:37

Re: Zadania maturalne

Post autor: olciaaaa »

podaje kolejno w punktach:
- kwas fosforowy jest słaby, a słabych kwasów nie rozpisujemy na jony
- reakcja zajdzie poniewaz wytrąci się osad CaCO3. ja zawsze tłumacze sobie że reakcja zachodzi wtedy, kiedy cos nie dysocjuje. Powstaje osad, gaz lub woda)
- bardziej odpowiedni jest zapis NH3*H2O lub NH3 +H2O. NH4OH nie wystepuje w roztworze wodnym:)
- nie może byc AgNO3 bo wtedy bedzie osad w dwóch probówkach i ich nie odróznimy
- reakcje nie zachodzą poniewaz jedna i druga strona dysocjuje: napisze jonowo:
2K+ + 2Cl- + 2Na+ + So42 2K+ + So42- + 2Na+ + 2Cl-
wszystko się skraca) wiec reakcja nie zachodzi
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: Zadania maturalne

Post autor: Ollie »

W kluczu z CKE poprawną odpowiedzią było Na3PO4
Ania888
Posty: 34
Rejestracja: 8 paź 2008, o 17:06

Re: Zadania maturalne

Post autor: Ania888 »

olcia, Serengeti, bardzo dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Zadania maturalne

Post autor: Mmmartix »

Mam pytanie. Otoz w zbiorze zadan Witowskiego z chemii trafilam na zadanie nr 150 z tomu nr 2. Trzeba odnalezc majac kilka podanych informacji, czym jest zwiazek X3Y4 (3 atomy pierwiastka X oraz 4 atomy pierwiastka Y) i podac jego nazwe. I zastanawia mnie ta nazwa. Otoz odpowiedz to Fe3S4, a nazwa to siarczek żelaza (II/III). Nie moge nigdzie odnalezc co oznacza ta dziwna wartosciowosc zelaza. Czy oznacza to jego jakas hybrydyzacje? Z gory dziekuje za wyjasnienie.

persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadania maturalne

Post autor: persil1991 »

Nie, to oznacza, że jeden atom żelaza ma wartościowość dwa, a dwa pozostałe - III.
Spróbuj sobie narysować wzór strukturalny.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Zadania maturalne

Post autor: SilentShout »

jest taki minerał w skorupie ziemskiej Fe3O4 (megnetyt) i to jest to samo co: FeO*Fe2O3 wiec wartosciowosc (II/III)
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Zadania maturalne

Post autor: Mmmartix »

Ok, rozumiem, dziekuje

Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Zadania maturalne

Post autor: wojtak »

Podobnie jest z czterosiarczanem sodu Na2S4O6, gdzie wychodzą stopnie utlenienia siarki +2,5, a na prawdę są dwa atomy na 5 stopniu utl. i dwa na 0 stopniu.
Do obliczeń jednak przyjmuje się +2,5 (na poziomie licealnym, na studiach pewnie nie)
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Zadania maturalne

Post autor: Mmmartix »

Mesjasz pisze:Jak to jest, jeżeli użyje innego sposobu rozwiązania zadania niż ten podany w kluczu, wynik oraz założenia będą oczywiście poprawne, ale powiedzmy w kluczu nie będzie adnotacji, że punktuje się każdy inny sposób rozwiązania, to dostaje pkt czy nie?
Jestem pewna ze wlasciwe rozwiazanie uzyskane jakimkolwiek poprawnym sposobem da Ci pelna ilosc punktow. Bo skad mialbys wiedziec, ktorego akurat rozumowania wymaga od Ciebie autor (chyba ze jest to podane w poleceniu).
Z tego co wiem, to jesli egzaminator znajdzie w ktoryms arkuszu poprawne rozwiazanie zadania metoda nieuwzgledniona w kluczu, to po zweryfikowaniu tego sposobu zostaje on do klucza wprowadzony.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości