Heterozygoci - zadania z genetyki (studia)

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
sqamosa
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2015, o 19:56

Heterozygoci - zadania z genetyki (studia)

Post autor: sqamosa »

Witam.
Prosiłabym bardzo o pomoc w rozwiązaniu zadań:
w zadaniu 33 nie mogę zrozumieć jak jest możliwe, ze w mianowniku pojawia sie 9? Oto do czego doszłam:
W pokoleniu II wszystkie osoby są heterozygotyczne. I teraz czego nie rozumiem: aby dziecko mogło w ogóle byc chore rodzice z III pokolenia musza byc heterozygotami(bo nie są zamalowane na czarno, wiec nie są chore, czy może właśnie tu leży błąd zadania? ) Szansa na to, ze są heterozygotami w obu przypadkach wynosi 1/2, a szansa, ze dziecko będzie chore z połączenia dwóch heterozygot jest 1/4. Jest to bardzo hmmmm. szkolne myślenie, no ale.

Zadanie 52. Tutaj siadłam zupełnie, dochodzę do wniosku, ze brakuje mi chyba podstawowych pojęć, bo nie wiem o co mnie oni pytają
Idąc już na typowego studenta cwaniaka: o ile w pytaniu 50 wszystko jest jasne, bo częstość wystąpienia choroby czyli q^2 jest 1/2500, wiec wynik dla heterozygot 2pq=1/25 jest ok (chłopaki zaokrąglili 49/1250 do 1/25?) to tu przy częstości wystąpienia choroby 1/250000 zmienia sie po prostu wynik na 10x mniejszy. Pytam się dlaczego? Skoro wtedy pytali mnie o nosicieli a tu pytają o wystąpienie choroby. Co w ogóle oznacza pytanie o przybliżoną częstość wystąpienia choroby?


Cóż jeżeli ktoś zrozumie moje problemy z całego tego bełkotu będę dźwięczna za pomoc

UWAGA: nie ręczę za zaznaczone odpowiedzi na czerwono, coraz bardziej w nie wątpię.
Załączniki
IMG_0225.PNG
IMG_0224.PNG
IMG_0221.PNG
sqamosa
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2015, o 19:56

Re: Heterozygoci - zadania z genetyki (studia)

Post autor: sqamosa »

Cóż chcieć to móc, przeprowadzę monolog sama z sobą, może ktoś skorzysta (banalnie proste, tylko trzeba wpaść na to, z resztą wszystko tak działa), a więc:
Skoro wiemy, że w pokoleniu III wszyscy są zdrowi (trzeba pamiętać, ze są dziećmi heterozygot) to z krzyżówki wyrzucamy genotyp aa, bo nas nie interesuje. Wiec wtedy dla osoby 1 i 2 z III pokolenia szansa na to, ze są heterozygotami Aa jest 2/3. Szansa na to, że z dwóch heterozygot urodzi sie chore dziecko (pokolenie IV) jest 1/4 i to daje nam: 2/3*2/3*1/4=1/9.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości