Zadanie maturalne - barwa sierści kotów - POMOCY!!!

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Aloha
Posty: 11
Rejestracja: 30 mar 2017, o 13:30

Zadanie maturalne - barwa sierści kotów - POMOCY!!!

Post autor: Aloha »

Cześć, trafiłam na problematyczne dla mnie zadanie maturalne z biologi z maja 2014. Jest to zadanie nr 28: u kotów jedna para alleli( B i b) warunkująca barwę sierści jest sprzężona z płcią. Ruda barwa sierści jest warunkowana przez allel B(X^B), natomiast barwa czarna - przez allel b (X^b). Osobniki heterozygotyczne mają barwę szylkretową(część włosów jest czarnych, część rudych)

a) ustal, jaka barwę sierści miał samiec, jezeli wsrod jego potomstwa z rudą samica jedno kocie jest szylkretowe, a troje kociąt rudych. Zapisz genotyp i fenotyp tego samca. tutaj doszłam do tego, ze samiec ma genotyp X^b Y, a jego sierść jest czarna

b) podaj płeć rudych kociąt w miocie.

c) wyjaśnij, dlaczego wsrod potomstwa tych kotów nie pojawiają sie szylkretowe samce.



Ustalilam, ze samica musi miec genotyp X^BX^B, bo gdyby miała X^BX^b, byłaby szylkretowa. Zrobiłam krzyżówkę samicy i samca, i wyszło mi, ze urodzą się 2 rude koty i 2 szylkretowe, a z treści wynika, ze maja byc 3 rude i jeden szylkretowy (( co robię źle?
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadanie maturalne - barwa sierści kotów - POMOCY!!!

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Aloha pisze:Cześć, trafiłam na problematyczne dla mnie zadanie maturalne z biologi z maja 2014. Jest to zadanie nr 28: u kotów jedna para alleli( B i b) warunkująca barwę sierści jest sprzężona z płcią. Ruda barwa sierści jest warunkowana przez allel B(X^B), natomiast barwa czarna - przez allel b (X^b). Osobniki heterozygotyczne mają barwę szylkretową(część włosów jest czarnych, część rudych)

a) ustal, jaka barwę sierści miał samiec, jezeli wsrod jego potomstwa z rudą samica jedno kocie jest szylkretowe, a troje kociąt rudych. Zapisz genotyp i fenotyp tego samca. tutaj doszłam do tego, ze samiec ma genotyp X^b Y, a jego sierść jest czarna

b) podaj płeć rudych kociąt w miocie.

c) wyjaśnij, dlaczego wsrod potomstwa tych kotów nie pojawiają sie szylkretowe samce.



Ustalilam, ze samica musi miec genotyp X^BX^B, bo gdyby miała X^BX^b, byłaby szylkretowa. Zrobiłam krzyżówkę samicy i samca, i wyszło mi, ze urodzą się 2 rude koty i 2 szylkretowe, a z treści wynika, ze maja byc 3 rude i jeden szylkretowy (( co robię źle?
Wszystko robisz dobrze Po prostu tak się złożyło, że akurat samica urodziła 3 rude i 1 szylkretowe ( co miało nakierować cię na to, że samiec musi posiadać allel b). Taki przykład: Prawdopodobieństwo, że urodzisz chłopca wynosi 50% tyle samo co urodzenie dziewczynki, ale przecież mając 4 dzieci może się złożyć, że to będą 3 dziewczynki i 1 chłopiec, a z krzyżówki przecież wynika że powinnaś mieć 2 chłopców i 2 dziewczynki.
Aloha
Posty: 11
Rejestracja: 30 mar 2017, o 13:30

Re: Zadanie maturalne - barwa sierści kotów - POMOCY!!!

Post autor: Aloha »

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Nie wpadłam na to, że przecież w zadaniach maturalnych też są sytuacje z życia wzięte, a nie tylko to, co wynika z teorii
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości