Zadanie maturalne (odczyny)

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Gohan »

amfoteryczne - tlenki reagujące zarówno z zasadami jak i kwasami
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

Gohan pisze:amfoteryczne
Wszystkie w grupach pobocznych? Od tlenku manganu, poprzez tlenek żelaza aż po tlenek wolframu (o ile taki jest )?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Padre Morf »

Nie wszystkie tlenki grup pobocznych są amfoteryczne. W momencie gdy jeden pierwiastek tworzy kilka tlenków każdy z nich może mieć inne właściwości. Tak jest np. w przypadku manganu gdzie MnO jest zasadowy, MnO2 amfoteryczny a Mn2O7 kwasowy.
persil1991 pisze:poprzez tlenek żelaza aż po tlenek wolframu
oba tlenki żelaza są amoteryczne. Co do tlenków wolframu to WO2 jest zasadowy a WO3 kwasowy.
Ostatnio zmieniony 6 lip 2008, o 00:44 przez Padre Morf, łącznie zmieniany 1 raz.
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Gohan »

tak to ja wiem, ale mnie chodziło o to, że są tlenki kwasowe, zasadowe, obojętne i amfoteryczne
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Padre Morf »

Aha sorki myślałem, że to odpowiedź na pytanie persila o to jaki charakter maja tlenki grup pobocznych wyedytowałem już odpowiedz i jest ok
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

A czy znajomość wszystkich tlenków jest konieczna? No bo jak spamiętać setki tlenków? Może jest jakaś reguła czy coś?

[ Dodano: Nie Lip 06, 2008 14:42 ]
A czy znajomość wszystkich tlenków jest konieczna? No bo jak spamiętać setki tlenków? Może jest jakaś reguła czy coś?
Kurczę, przepraszam, ale znów muszę wycofać pytanie. Spotkałem już taki temat na tym forum, świetnie wyjaśniony przez Dmchemika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości