Zadanie maturalne (odczyny)

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

Witam! Treść zadania jest taka:
Wykonano doświadczenie, podczas którego do roztworu zawierającego 2 mole wodorotlenku miedzi dodano 3 mole roztworu kwasu azotowego V.
Określ odczyn roztworu, jeżeli ilość użytych reagentów była taka jak podano powyżej.


Odp.: zasadowy


Pytanie wprost: łaj? dlaczego zasadowy skoro dodano więcej kwasu? Czy jest jakiś wzór lub coś innego co pozwala wywnioskować poprawną odpowiedź?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Padre Morf »

Cu(OH)2 + 2HNO3Cu(NO3)2 + 2H2O

substraty reagują ze sobą w stosunku 1:2

12
x3

x=1,5
Trzeba użyć 1,5 mola wodorotlenku miedzi. Dodano 2 mole więc masz 0,5 mola nadmiaru i to on nada zasadowy odczyn.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

Dzięki! To może jeszcze jedno tylko zadanko dołożę.

Mniej więcej szło tak:
CaO ma właściwości higroskopijne. Które z podanych gazów można nim osuszyć?

I były różne wymienione m.in. HCl, O2, CO, CO2, N2O5. A w odpowiedziach: można osuszyć te, z którymi nie reaguje. No ale skąd to wiedzieć? Z którymi reaguje a z którymi nie? Jakaś ogólna zasada?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Padre Morf »

persil1991 pisze:A w odpowiedziach: można osuszyć te, z którymi nie reaguje. No ale skąd to wiedzieć? Z którymi reaguje a z którymi nie? Jakaś ogólna zasada?
Wystarczy troche pomyśleć CaO to tlenek zasadowy więc będzie reagował z tlenkami kwasowymi i kwasami. Dlatego odpada nam CO2, N2O5 i HCl. Idealnym gazem do osuszenia będzie tutaj CO bo jest tlenkiem obojętnym.
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Gohan »

na pewno nie reaguje Ci z tlenkami zasadowymi i obojętnymi[chyba]

[ Dodano: Sob Lip 05, 2008 00:59 ]
he he morfeusz minimalnie szybszy
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Batha »

z tlenem też nie przereaguje
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

batha pisze:z tlenem też nie przereaguje
no oki, ale dlaczego?
Morfeusz pisze:CaO to tlenek zasadowy
Pytanie: skąd to wiedzieć? Jakie tlenki są zasadowe? Przez co tworzone?
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Alien18 »

A przepraszam bardzo podręcznik do chemii to ci pies zjadł czy jak? Otwórz sobie na charakterystyce pierwiastków i sobie przeczytaj.
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: bcf_raptor »

Generalnie metale tworzą tlenki zasadowe zaś niemetale kwasowe. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły (choćby pierwiastki amfoteryczne). Najlepiej będzie jak poszukasz odpowiednich informacji w podręcznikach do chemii do liceum albo poszukasz w internecie.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Batha »

persil1991 pisze:Pytanie: skąd to wiedzieć? Jakie tlenki są zasadowe? Przez co tworzone?
tl. zas, to taki, który reaguje z kwasem, a nie reaguje z zasadą.
są to tlenki metali gr 1 i 2 (z wyjątkiem BeO) i kilka tlenków pierwiastków grup pobocznych
persil1991 pisze:batha napisał/a:
z tlenem też nie przereaguje

no oki, ale dlaczego?
jeśli tlen z czymś reaguje, to czasem mówi się, że to coś się spala. sub. tlen obniża st. utl, więc coś spalanego musi go podnieść. w CaO Ca jest na +II (juz nie może podnieść)
więc nie ma co utlenić. nie zagmatwałam zbytnio?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

A przepraszam bardzo podręcznik do chemii to ci pies zjadł czy jak? Otwórz sobie na charakterystyce pierwiastków i sobie przeczytaj.
Mam stary podręcznik (wycofany po wprowadzeniu nowej matury), więc nie wiem czy ma te same treści co dzisiejszy.

Poza tym nie wiedziałem gdzie tego szukać, w jakim dziale itd. A cała książka ma 1000 str, więc przeczytanie jej całe jest dość kłopotliwe.
batha pisze:nie zagmatwałam zbytnio?
Przyznam, że trochę tak
bcf_raptor pisze:choćby pierwiastki amfoteryczne
A poza tym są jakieś wyjątki?

[ Dodano: Sob Lip 05, 2008 21:42 ]
persil1991 pisze:A poza tym są jakieś wyjątki?
Wybaczcie, chciałbym wycofać to pytanie, bo już znalazłem na nie odpowiedź
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: Batha »

tlen nie reaguje z CaO, bo tlen chce obniżyć st utl, więc coś musi go podnieść. Ale w wapń w CaO nie może
ta reakcja: CaO + O2 = nie zajdzie
persil1991 pisze:Mam stary podręcznik (wycofany po wprowadzeniu nowej matury), więc nie wiem czy ma te same treści co dzisiejszy.
nie no może być przecież tak wiele się nie zmieniło? jedynym problemem może być to, że będzie zbyt obszerny, bo kiedyś trzeba było się uczyć więcej. Ale to na pewno nie zaszkodzi
persil1991 pisze:Wybaczcie

ja Ci wybaczam
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne (odczyny)

Post autor: persil1991 »

batha pisze:tlen nie reaguje z CaO, bo tlen chce obniżyć st utl, więc coś musi go podnieść. Ale w wapń w CaO nie może
ta reakcja: CaO + O2 = nie zajdzie
Teraz kapuję, dzięki!
Tylko jeszcze pytanie odnośnie tego. To jest jedyna reguła dotycząca reakcji z tlenem w stwierdzeniu zachodzi/nie zachodzi?

[ Dodano: Sob Lip 05, 2008 23:35 ]
Niestety muszę jednak zadać to pytanie, bo szukam i szukam, a pożądanego efektu nie widać. Jakie są tlenki grup pobocznych (nie mieliśmy tych grup w LO, stąd nie wiem). Kwasowe, zasadowe, obojętne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości