Zadanie - reakcja redoks

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
Liriell
Posty: 25
Rejestracja: 13 maja 2016, o 13:24

Zadanie - reakcja redoks

Post autor: Liriell »

Pod wpływem jonów SO3 2- w środowisku kwasowym fioletowy roztwór zawierający jony MnO4-, odbarwia się. Na podstawie bilansu elektronowego ustal współczynniki stechiometryczne w przedstawionym zapisie jonowym reakcji równania redoks. Następnie zaproponuj zapis cząsteczkowy w tej reakcji chemicznej.

Zapis jonowy:

MnO4- + SO3 2- + H+ Mn2+ + SO4 2- + H2O

Z pierwszą częścią nie miałam żadnego problemu, ale zapis cząsteczkowy sprawił mi problem.
Ułożyłam takie substraty:
KMnO4 + H2SO3 no i widziałam w odpowiedziach, że to jest dobrze. Jednak ilość produktów i ich złożoność mnie przeraziła xd Tak jest w odpowiedziach:

2KMnO4 + 5H2SO32H2SO4 + K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O

Skąd wzięło się tyle produktów i dlaczego? Brdzo proszę o jak najprostsze wytłumaczenie
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Zadanie - reakcja redoks

Post autor: Nitrogenium32 »

Na podstawie równań połówkowych zapisujemy sumaryczną reakcję przebiegającą w roztworze:

U: SO32- + H2O SO42- + 2 e- + 2 H+ / x5
R: MnO4- + 5 e- + 8 H+ Mn2+ + 4 H2O / x2
-
2 MnO4- + 5 SO32- + 5 H2O + 16 H+ 2 Mn2+ + 5 SO42- + 8 H2O + 10 H+
2 MnO4- + 5 SO32- + 6 H+ 2 Mn2+ + 5 SO42- + 3 H2O

W zapisie cząsteczkowym występuje tyle produktów, ponieważ:
- wprowadzasz 2 jony K+, które muszą być związane przez coś, a mogą tylko przez SO42-
- powstają 2 jony Mn2+, które muszą być związane przez coś, a mogą tylko przez SO42-
- pozostałe już 2 jony SO42- muszą zostać przez coś związane, a skoro z 10 jonów H+ powstały już 3 cząsteczki H2O, to zostają do rozdysponowania 4 jony H+, które mogą właśnie związać te 2 pozostałe jony SO42-.

Prościej nie potrafię tego wytłumaczyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości