Zależność glukagonu od glukozy czy od insuliny?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
BMI
Posty: 30
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 22:38

Zależność glukagonu od glukozy czy od insuliny?

Post autor: BMI »

Witam!
Mam pewien problem więc zacznę od cytatu z Wiki na temat cukrzycy typu I
"Gdy insulina nie działa na komórki, dochodzi do sytuacji, którą można nazwać głodem w obfitości". We krwi jest zbyt wysokie stężenie glukozy (hiperglikemia), ale nie pobudzone insuliną komórki nie pobierają jej wydajnie. Ponieważ wątroba otrzymuje od organizmu informację, że komórki nie dostają należnej im dawki glukozy, uwalnia do krwi zmagazynowaną glukozę. Stężenie glukozy rośnie dalej."

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Cukrzyca_typu_1
A teraz zestawiam tę informację z rysunkiem też z wiki

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Glicemia-pl.svg
Moje spostrzeżenia są takie:
Z pierwszego opisu wynika iż poziom insuliny zależy BEZPOŚREDNIO od stężenia glukozy we krwi a stężenie glukagonu od stężenia insuliny (a więc POŚREDNIO przez stężenie glukozy we krwi)[moja teoria na podstawie tekstu skonfrontowanej z rysunkiem]
Z rysunku wynika iż stężenie glukozy wpływa BEZPOŚREDNIO na stężenie insuliny i BEZPOŚREDNIO na poziom glukagonu.

No i Jeżeli zastosujemy zależność z rysunku pod tekst cytowany to okaże się że tekst jest błędny (przynajmniej w moim mniemaniu) gdyż duże stężenie glukozy powoduje duże stężenie insuliny (to w ogóle nie ulega wątpliwości) ale jej nie ma bo skąd? (wyspy B są nieaktywne) no i spoko ale nie powinno też przybywać glukozy powstałej z przemiany glikogenu gdyż duże stężenie BEZPOŚREDNIO blokuje produkcje (tak wynika z rysunku) glukagonu. Chyba że zastosujemy teorię którą wysnułem że glukagon zależny jest od insuliny a więc POŚREDNIO przez stężenie krwi. Wtedy tekst ma sens logiczny.

Proszę o pomoc gdyż nie wiem gdzie leży błąd czy po mojej stronie czy też po stronie artykułu. Możliwe że coś przeoczyłem czasami tak mam i mogłem coś sknocić. Jestem licealistą i mam BIO rozszerzoną więc moja wiedza jest nieco ograniczona

Dzięki za pomoc.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zależność glukagonu od glukozy czy od insuliny?

Post autor: yeast »

Poziom cukru wplywa na stezenie zarowno insuliny jak i glukagonu, ale sa one wydzielane przez rozne komorki. Wiec jak nie ma komorek beta a sa alfa, to nie ma insuliny, ale jest glukagon, ktory nawet w malym stezeniu bedzie wywolywal skutek, bo nie ma hormonu, ktory ma przeciwne dzialanie. W organizmie zawsze panuje delikatna rownowaga i usuniecie jednego gracza powoduje dramatyczne zmiany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość