Zanieczyszczenie wody - ciekawostki, wątpliwości, pytania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: środowisko wodne

Post autor: WojtekB »

Ma rację milka.1985, bo wszystko zależy od zanieczyszczeń (przedewszystkim spływające z pól azotany i fosforany, które przyczyniają się do eutrofizacji wód i powstawania materii organicznej). Oczywiście jeżeli bym miała porównać ogólnikowo biologiczne zapotrzebowanie tlenu jest większe w jeziorze niż w rzece z tego względu, że w jeziorze nie następuje ciągły przepływ wody i wszystkie związki organiczne kumulują się w jeziorze. Jednak porównując jezioro oligotroficzne z odcinkiem rzeki poniżej zapory, to BZT5 większe jest w rzece.
fav
Posty: 21
Rejestracja: 1 sty 2009, o 20:15

Oczyszczanie wody

Post autor: fav »

Interesują mnie naturalne metody oczyszczania wody.
Słyszałem coś o węglu, ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło. Słyszałem też, że można przepuścić taką wodę przez jakiś materiał, np. koszulkę lub gazę. Może ktoś się orientuje w temacie?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: WojtekB »

fav pisze:Słyszałem coś o węglu, ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło.
Węgiel aktywny nie wiem czy jest aż tak skuteczny:

Kod: Zaznacz cały

filtry-do-wody.pl/?id=woda&id2=2&id3=5_3
Dlaczego filtry węglowe nie nadają się do oczyszczania wody pitnej ?
Tu podaję link, które mówią o tzw.Odwróconej Osmozie dość ciekawe, tylko nie wiem czy nie jest zbyt kosztowne założenie całej instalacji do oczyszczania wody.
Nie znam innych urządzeń do oczyszczania wody (oprócz tych co reklamują i nie wiadomo czy działają tak skutecznie jak mówią), myślę jednak, że jeżeli chce się czystą wodę w domu to trzeba trochę zainwestować w całą tą aparaturę.
fav
Posty: 21
Rejestracja: 1 sty 2009, o 20:15

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: fav »

Czy węgiel wrzucony do miski wody może ją choć trochę oczyścić?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: WojtekB »

fav pisze:Czy węgiel wrzucony do miski wody może ją choć trochę oczyścić?
Zależy jaki węgiel
Nie no wiem, że zastanawiasz się nad użyciem węgla aktywnego
Nie wiem czy coś by to dało z jednego względu: aby węgiel aktywny mógł być skuteczny i wyłapywać chlor i różnych śladowych ilościowo szkodliwych zanieczyszczeń, to woda musi przez niego przepływać.
Więc według mnie byłoby skuteczniejsze założenia woreczka (lub coś podobnego, żeby było przepuszczalne dla wody) z węglem aktywnym - ale i tak w tym momencie jego skuteczność też będzie mała.
fav
Posty: 21
Rejestracja: 1 sty 2009, o 20:15

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: fav »

A gdyby taki węgiel po prostu rozkruszyć? Jego skuteczność oczyszczania wody byłaby większa?
Tak w ogóle to chodzi mi o warunki survivalowe, nie domowe.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Film] Oczyszczanie wody

Post autor: WojtekB »

fav pisze:Tak w ogóle to chodzi mi o warunki survivalowe
To tak od razu trzeba było
fav pisze:A gdyby taki węgiel po prostu rozkruszyć? Jego skuteczność oczyszczania wody byłaby większa?
Zwiększy się (jeżeli z tego węgla zrobisz proszek), ale jak napisałem żeby woda została przefiltrowana musi przez ten węgiel przepłynąć. Jeżeli już mówimy o takim survivalowym zastosowaniu węgla, to możesz zrobić prosty filtr z materiału i węgla (kilka warstw, które razem utworzą dość gruby filtr) lub wrzucić trochę węgla do butelki 0,5 l z wodą i bardzo długo trząść i mieszać. No i oczywiście taki węgiel nie odkazi jej w dużym stopniu (fizycznym i chemicznym może odkazić całkowicie, ale biologicznie w małym stopniu - wszystko zależy od rozmiaru organizmów).
Do oczyszczenia możesz też użyć nadmanganian potasu (według mnie skuteczniejsze, no i można szybko rozpalić ogień jak się ma ze sobą glicerynę) i środki zawierające srebro. Jodynę z apteczki też można użyć do odkażenia wody. Po tym wszystkim zalecałbym tak oczyszczoną wodę przegotować (bo szczerze mówiąc nie sprawdzałem na sobie czy taka odkażona woda nadaje się do picia, choć na obozie widziałem jak inni pijącoś takiego").
Radzę też popatrzeć po internecie - gdzieś na pewno są proste, obozowe filtry do odkażania wody. Na koniec dodaję filmik jak naprawdę w skrajnych warunkach można użyć węgla do oczyszczenia wody:
Country Tracks Episode 8 - Ray cooks up a feast
Ciepol
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2009, o 21:09

Woda opadowa do rzeki ????

Post autor: Ciepol »

Wiatam mam pytanie czy jest mozliwosc podpiecia do rzeki wody opadowej z dachu budynku czy ochrona srodowiska wyrazi zgode na to ? jesli tak to jakie trzeba miec do tego celu dokumenty ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Woda opadowa do rzeki ????

Post autor: _Marcin_ »

Musisz iść do jakiegoś urzędu gdzie się mieści jakiś wydział lub referat ochrony środowiska i się zapytać o taką możliwość.Tam też dostaniesz info jakie dokumenty są w razie co potrzebne i pewnie badania oraz ekspertyzy.
lakamelie
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2009, o 23:57

hej

Post autor: lakamelie »

Tu podaję link, które mówią o tzw. Odwróconej Osmozie dość ciekawe, tylko nie wiem czy nie jest zbyt kosztowne założenie całej instalacji do oczyszczania wody.


hej, wlasnie sie zastanawiam nad calym takim przedsiewzieciem bo woda tu w stolicy jest okropna.nawet nie wiem czemu tak sie dzieje, raz miekka raz twarda,zółtawa albo błękitna. zastanawialismy sie z mezem czy taka aparatura jaka pan wyzej wymienil cos by na to poradzila?

slyszal moze pan jakies opinie na ten temat od znajomych? ktos polecal?fajnie byloby znac jakies informacje z pierwszzej reki, a my neistety nikogo takiego nei znamy.

pzodrawiam

jak sie robi takie ramki z cytatami? jestem tu nowa i nie za bardzo wiem.jakby ktos byl chetny pomoc to bede wdzieczna
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: Padre Morf »

cytuje sie przy pomocy polecenia quote:

Kod: Zaznacz cały

[quote]tekst cytatu[/quote]
lakamelie
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2009, o 23:57

Re: Oczyszczanie wody

Post autor: lakamelie »

dziekuje bardzo.
bede trenowac

maru62
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2010, o 09:49

Substancje powierzchniowo czynne-wpływ na inne wskażniki

Post autor: maru62 »

Substancje powierzchniowo czynne. jak wpływają na inne wskażniki jakości wód. Jak ktoś wie to prosze o pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości