Zanieczyszczenie wody - ciekawostki, wątpliwości, pytania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
go¶æ

Zanieczyszczenie wody - ciekawostki, wątpliwości, pytania

Post autor: go¶æ »

Witam wszystkich
i proszę o rzetelną odpowiedź na nurtujące mnie pytanie -
Czy moŻna za pomocą jodyny odkaŻać wodę np. z rzek lub jezior, tak aby nadawała się do spoŻycia? Jeśli nie to proszę o podanie innych środków które nadają się do tego celu.
Jowita

jodyna

Post autor: Jowita »

"Jodyna jest to roztwór jodu z dodatkiem jodku potasu w alkoholu etylowym (spirytusie). SłuŻy do dezynfekcji skóry."

UwaŻam, Że jest trująca dla organizmów wodnych.
Adonay

woda

Post autor: Adonay »

wode odkaŻa sie nadmanganianem potasu
tabletka 0,2 grama na pol litra
limnolog

Zanieczyszczenie wody - ciekawostki, wątpliwości, pytania

Post autor: limnolog »

witam wszystkich!

Nie wiem, czy dobrze zaliczyłem poniŻszą kwestię do tematuekotoksykologia i ją do kategoriiekologia". Jeśli źle to usystematyzowałem - poprawcie mnie.

A przechodząc do tematu, zastanawiam się, jaka substancja byłaby bardzo toksyczna juŻ w niewielkim stęŻeniu dla kręgowców wodnych (głównie ryb) ? Chodzi mi o związek dobrze rozpuszczalny i dający roztwór bezbarwny - jak na idealną truciznę przystało ) Oczywiście nikomu akwarium ani stawu zatruwać nie zamierzam - pytam tylko teoretycznie.

Jeszcze II kwestia: jakie związki pojawiają się w zbiornikach naturalnych (i/lub ciekach), ale nie w skutek ingerencji człowieka (czy przynajmniej niebezpośrednio) a są wyjątkowo toksyczne dla hydrofauny? Na myśl przychodzą mi tylko toksyny produkowane przez niektóre glony, ale jakie mogą być inne przykłady ?

pozdrawiam
Limnolog
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Substancje toksyczne dla ryb i innych kręgowców wodnych

Post autor: Mili »

przede wszystkim toksyny sinicowe - naturalne
Duże stężenie chloru podobno działa usypiająco na ryby i moga się nie obudzić - dlatego właśnie woda do akwaruim ma być odstana. ale nie wiem jakie stężenie jest zabójcze
ViValdis
Posty: 84
Rejestracja: 23 gru 2006, o 18:02

Etapy w procesie oczyszczania scieków

Post autor: ViValdis »

Witam.

Musze wymienic etapy w procesie oczysczania sciekow. Wiem, ze sa takie 4 podstawowe ale jak wpisuje w google to wyswietla mi sie z 20 roznych. Musze opisac te 4 glowne ale z tym to sobie poradze. Powiedzcie mi tylko jakie to sa?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Etapy w procesie oczyszczania scieków

Post autor: Vinci »

1) oczyszczanie mechaniczne
2) oczyszcznie chemiczne
3) oczyszczanie biologiczne
4) uzdatnianie
ViValdis
Posty: 84
Rejestracja: 23 gru 2006, o 18:02

Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wod podziemnych

Post autor: ViValdis »

Witam.

Jestem w Technikum Ochrony Srodowiska. Mamy teraz egzamin w Wojewodzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Musimy napisac prace pisemna na kilka pytan. Z niektorymi mam problemy. Prosze pomozcie mi.

Przyczyny zanieczyszczen wod podziemnych i czynniki sprzyjajace zanieczyszczeniu.

Szperalem troche w necie ale za bardzo nie ma. Znalazlem tylko ze przesiakanie scieków w glab ziemii. Musze napisac 3 przyczyny i 3 skutki/

prosze pomozcie.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wod podziemnych

Post autor: Pablo »

Zanieczyszczenia infiltrujące

Wiele zanieczyszczeń znajdujących się w wodach powierzchniowych, które nie zostaną z nich usunięte, czy to przy udziale człowieka czy dzięki biodegradacji, może stać się zanieczyszczeniami wód podziemnych. Dzieje się tak dzięki procesowi naturalnego przesiąkania wód do głębszych warstw gleby gdzie może dojść do spotkania się z wodami gruntowymi. Wiele zanieczyszczeń przemysłowych może się tak przemieszczać. Przykładem mogą być tutaj trwałe związki syntetycznych detergentów, które często przedostają się do wód gruntowych. Widocznym objawem tego typu zanieczyszczenia jest pian pokrywająca wodę pochodzącą ze studni. Zanieczyszczenia rolnicze również często przedostają się do wód gruntowych, wraz ze ściekami z odwadnianych terenów rolniczych lub z wodami opadowymi. Wymienić tutaj należy zarówno stosowane nawozy jak i środki ochrony roślin. Przedostające się do wód gruntowych azotany i fosforany mogą pochodzić z nawozów sztucznych. Natomiast stosowane pestycydy mogą dostarczać wielu bardzo szkodliwych i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia wprowadzane bezpośrednio

Ostatnio coraz częściej korzysta się z odnawialnych źródeł energii, do których należy zaliczyć podziemne złoża wód termalnych. Wydobywanie tych wód jest bardzo opłacalne, wiąże się z tym jednak parę zagrożeń dla środowiska. Nie można wydobytej wody po wykorzystaniu wypuścić do powierzchniowego odbiornika. Mogłoby to spowodować zakłócenie równowagi zarówno w wodach głębinowych jak i powierzchniowych. Dlatego wody ze źródeł termalnych, o ile to możliwe, wpuszcza się z powrotem. I tu pomimo ogólnego stosowania obiegów zamkniętych może wystąpić zanieczyszczenie związkami obcymi, które spowoduje niemożność wykorzystywania tych wód w przyszłości do celów spożywczych lub jako wody pitnej
.
Więcej nie znalazlem

[ Dodano: Czw Maj 03, 2007 16:04 ]
I kolejna dawka
Szczególnie niebezpieczne dla wód podziemnych są materiały pędne i inne produkty ropopochodne. Mogą one przedostawać się do gleby w wyniku nieszczelności instalacji pojazdów, nieszczelności zbiorników służących do przechowywania paliw lub niefrasobliwości ludzi przy przeładunku i tankowaniu paliw. Równie niebezpieczne dla wód podziemnych są niezorganizowane -dzikie myjnie pojazdów, prowizoryczne punkty obsługi pojazdów czy wręcz wylewanie wszelkich produktów ropopochodnych wprost do gleby przez ludzi ignorujących wszelkie zasady ochrony środowiska. Do wód podziemnych mogą też migrować wszelkie zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego, komunalnego lub z emisji atmosferycznych.[/quote]
ViValdis
Posty: 84
Rejestracja: 23 gru 2006, o 18:02

Re: Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wod podziemnych

Post autor: ViValdis »

Dzieki na pewno sie bardzo przyda. A moze ktos jeszce ma cos co by sie moglo przydac?
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Re: Etapy w procesie oczyszczania scieków

Post autor: bezimienna »

Na czym dokładnie polega biologiczne oczyszczanie ścieków?
W necie szukałam, jest bardzo ogólnikowo a ja chciałabym np wiedzieć jakie organizmy są używane, więc jeśli ktoś ma pod ręką fachową literaturę to byłabym wdzięczna:)
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Etapy w procesie oczyszczania scieków

Post autor: MiRACiDiUM »

Jakie organizmy? Przede wszystkim bakterie, ale również pierwotniaki, wrotki. biorą udział w oczyszczaniu ścieków. Poszukaj sobie informacji o tzw. osadzie czynnym.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Etapy w procesie oczyszczania scieków

Post autor: Vinci »

Taka mała ciekawostka co do tego oczyszczania ścieków, mianowicie są tylko 3 etapy, uzdatnianie nie zalicza sie do oczyszczania, chociaż na zdrowy rozum tak to wygląda.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości