Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

forum genetyczne
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 906
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50
Lokalizacja: Częstochowa

Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

Post autor: Glina » 10 lut 2016, o 21:57

Witam,
Oglądając zdjęcia czy schematy wyglądu kariogramów w google, można zauważyć, że niektóre kariogramy posiadają chromosomy homologiczne z dwiema chromatydami siostrzanymi, a niektóre nie.
Trochę mnie to dziwi, skoro w komórce, w innym okresie niż mitoza/mejoza chromosomów nie ma (chromatyna), a podczas hodowli komórkowej do badania cytogenetycznego zatrzymuje się komórki w fazie prometafazy lub metafazy, kiedy to każdy chromosom posiada dwie chromatydy siostrzane po fazie S. Dlaczego w takim razie na zdjęciach można zauważyć chromosomy homologiczne z niepodwojoną ilością DNA?

Mam jeszcze jedno zapytanie aby upewnić się, że rozumiem to dobrze. Po paru latach od matury, przed przedmiotem cytogenetyka postanowiłem sobie powtórzyć chociaż podstawy i okazało się, że w ogóle tego tematu nie rozumiałem i szczerze mam trudności do dziś aby to zrozumieć :-D
Na każdym lepszym zdjęciu opisującym podziały komórkowe, można dostrzec w profazie cztery przykładowe chromosomy, z czego dwa są w tym samym kolorze i dwa w innym (przykładowo dwa w czerwonym, dwa w niebieskim). Każdy z tych czterech chromosomów po przejściu przez replikacje posiada dwie chromatydy siostrzane. Te dwa chromosomy w tym samym kolorze (4 chromatydy) to są chromosomy homologiczne (jeden od matki, jeden od ojca) prawda?
Załączniki
brak chromatyd.jpg
Brak widocznych chromatyd siostrzanych.
chromatydy.jpg
Widoczne chromatydy siostrzane.

AnnaWP
Posty: 3739
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

Post autor: AnnaWP » 11 lut 2016, o 09:06

Tak, też widzę takie zdjęcia, nie wiem jak się otrzymuje te "rozdzielone".
Nie na zdjęciu, a na schemacie. I tak, zwykle tym samym kolorem oznacza się parę chromosomów homologicznych, czyli jeden od mamy, drugi od taty. Każdy chromosom przed podziałem ma dwie chromatydy, stąd potem w mejozie I robią się tetrady.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości