Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 892
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50

Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

Post autor: Glina »

Witam,
Oglądając zdjęcia czy schematy wyglądu kariogramów w google, można zauważyć, że niektóre kariogramy posiadają chromosomy homologiczne z dwiema chromatydami siostrzanymi, a niektóre nie.
Trochę mnie to dziwi, skoro w komórce, w innym okresie niż mitoza/mejoza chromosomów nie ma (chromatyna), a podczas hodowli komórkowej do badania cytogenetycznego zatrzymuje się komórki w fazie prometafazy lub metafazy, kiedy to każdy chromosom posiada dwie chromatydy siostrzane po fazie S. Dlaczego w takim razie na zdjęciach można zauważyć chromosomy homologiczne z niepodwojoną ilością DNA?

Mam jeszcze jedno zapytanie aby upewnić się, że rozumiem to dobrze. Po paru latach od matury, przed przedmiotem cytogenetyka postanowiłem sobie powtórzyć chociaż podstawy i okazało się, że w ogóle tego tematu nie rozumiałem i szczerze mam trudności do dziś aby to zrozumieć
Na każdym lepszym zdjęciu opisującym podziały komórkowe, można dostrzec w profazie cztery przykładowe chromosomy, z czego dwa są w tym samym kolorze i dwa w innym (przykładowo dwa w czerwonym, dwa w niebieskim). Każdy z tych czterech chromosomów po przejściu przez replikacje posiada dwie chromatydy siostrzane. Te dwa chromosomy w tym samym kolorze (4 chromatydy) to są chromosomy homologiczne (jeden od matki, jeden od ojca) prawda?
Załączniki
Brak widocznych chromatyd siostrzanych.
Brak widocznych chromatyd siostrzanych.
Widoczne chromatydy siostrzane.
Widoczne chromatydy siostrzane.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zapytanie dotyczące wyglądu chromosomów.

Post autor: AnnaWP »

Tak, też widzę takie zdjęcia, nie wiem jak się otrzymuje te rozdzielone".
Nie na zdjęciu, a na schemacie. I tak, zwykle tym samym kolorem oznacza się parę chromosomów homologicznych, czyli jeden od mamy, drugi od taty. Każdy chromosom przed podziałem ma dwie chromatydy, stąd potem w mejozie I robią się tetrady.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości