Żarówka w Biolarze

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
dawid1230
Posty: 56
Rejestracja: 1 lip 2017, o 15:36

Żarówka w Biolarze

Post autor: dawid1230 »

Witam, wiecie może czym powinna się charakteryzować żarówka do biolara? Na stronie PZO są niby takie sprzedawane, ale 70 zł, to przegięcie za głupią żarówkę. 6V 15W i nietypowy gwint (jeśli ktoś wie, jak taki gwint się nazywa, to proszę o wiedzę) Patrzyłem już w dwóch hurtowniach z elektryką i mi mówiono, że kiedyś takie mieli, ale już nie kupują.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: planapo »

Ja sie na elektryce nie znam w ogole, jednak na forum temat byl poruszany - poszukasz to powinienes znalezc. W kazdym razie zakup takiej zarowki (niekoniecznie oryginalnej) jest spokojnie mozliwy.
dawid1230
Posty: 56
Rejestracja: 1 lip 2017, o 15:36

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: dawid1230 »

Trochę potestowałem i jestem zawiedziony rezultatami. Jak na razie korzystam z latarki czołówki led ustawionej pod kondensorem. daje dobre światło, ale jest to niewygodne i wolę nie używać diod, bo niszczą wzrok. Do otworu w podstawie wkładałem żarówki różnej mocy, 15V 25V i halogen 45V podłączone do normalnej sieci (nie były w tym bolcu który podłącza się do zasilacza). Halogen radził sobie pod kondensorem, ale do środka się nie nadaje, bo świeci na boki. Ogólnie żadna z żarówek nie mierzyła się z latarką, tylko halogen pod kondensorem. Światło było żółte nawet mimo filtra w biolarze. Nie wiem czy jeśli kupię oryginalną żarówkę, to będzie lepiej (pewnie nie). Sprzedawca mikroskopów PZO polecił mi hurtownię internetową, w której żarówki do biolara kosztują 30 zł (min. do złożenia zamówienia to 70 zł). Zastanawiam się, czy może w środku nie jest brudny i dlatego żarówki dają tak słabe światło, ale tak czy inaczej kolor światła jest kiepski
JohnyM

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: JohnyM »

Bo oświetlacz koehlera to nie jest miejsce, do którego się wpycha na oślep bez konsekwencji. Wszystko musi być dokładnie w punkt, inaczej warunek optyczny nie zostanie spełniony:
edmundoptics.com/resources/tech-tools/koehler-illumination
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: mikrotom »

70 zł za oryginał to dla tego że jest to żarówka do optyki i nie jakaś zwykła głupia , obecnie porządnie robi to jeszcze Osram inne firmy byle jak
1 .w oryginalnej bańka szklana jest dokładnie wykonana , grubość szkła jest jednakowa i nie powoduje zniekształceń , w innych nie oryginalnych jak się odleje takie stosują co widać gołym okiem (raz miałem tak fatalnie odlaną że na bańce była mała soczewka)
2. żarnik w osramie jest wykonany w prostokącie co daje płaszczyznę światła a zwoje są bardzo blisko siebie zmniejsza to efekt nierównomiernego oświetlenia, w innych tych za 30zł żarnik jest zwinięty jak sprężyna byle jak aby świecił przerwy miedzy zwojami są różne i duże, pole widzenia jest nierównomiernie oświetlone widać przerwy między zwojami żarnika

Czas świecenie jest podobny , bardzo mały ok 49 godzin, każde zapalenie żarnika skraca żywotność , aby zminimalizować zużycie odpalaj żarówke przy minimalnym natężeniu
Tej firmy nie znam ale wygląda na dobrą
lightmarket.pl/produkt-21-ZAR._MIKROSKOPOWA_6V_15W_BA15D_P8018-396-21.html
koszt nowej 41zł
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: mikrotom »

Dokładne wykonanie żarnika w optyce jest bardzo i istotne w linku poniżej masz przykład żarówki taniej ale wykonanie żarnika mówi samo za siebie
pl.aliexpress.com/item/6V15W-BA15d-bulb-Microscope-indicator-light-6V-15W-lamp-long-life-version/32551915514.html?spm=a2g17.search0305.4.57.vPOgDX
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: mikrotom »

a takiej ceny za żarówkę jeszcze nie widziałem ma 100 godzin
pl.aliexpress.com/item/Osram-8018-6V-15W-BA15D-Germany-incandescent-lamp-Collimator-scale-lights-Leitz-Nikon-microscope-6V15W-projection/1670709668.html?spm=a2g17.search0305.4.81.vPOgDX

Pomyśl o przerobieniu na Led
dawid1230
Posty: 56
Rejestracja: 1 lip 2017, o 15:36

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: dawid1230 »

mikrotom pisze:
27 lip 2017, o 19:36
Pomyśl o przerobieniu na Led
Myślałem o LED ale chciałbym za jakiś czas zająć się fotografią, a LEDy mają jakąś częstotliwość migania nieodpowiednią dla aparatu. Z resztą diody wydzielają ultrafiolet i niszczą wzrok (tak słyszałem) i wolę już płacić więcej za żarówkę, niż mieć kataraktę

Dzięki Panowie, za cenną wiedzę. Kupię jednak odpowiednią żarówkę, bez kombinowania z tańszymi. A są halogenowe odpowiedniki tych żarówek?
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: mikrotom »

Nie .
JohnyM

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: JohnyM »

Ledy, jeśli nie mają, to nie emitują UV. Jeśli chodzą na 100% (lub blisko) nie migoczą. Wszystkie liczące się firmy, już oferują mikroskopy z LED.
dawid1230
Posty: 56
Rejestracja: 1 lip 2017, o 15:36

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: dawid1230 »

interlumen.com/ba15d-6v-15w-fi-19x53-dr-fischer-8018-p-18410.html
po dezaktywacji linku nie mogę znaleźć żarówki w lightmarkecie, albo może już wyprzedana. co myślicie o tej?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Żarówka w Biolarze

Post autor: Pickul »

Do oryginalnego żarowego oświetlenia w Biolarze, najlepsza jest żarówka firmy OSRAM, każda inna mniej lub bardziej odbiega wielkością i kształtem żarnika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości