Zez ... kilka pytań

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Zez ... kilka pytań

Post autor: sparky »

Witam , wiem ,że to wstydliwy temat , ale cóż. Mam zeza i jest to dla mnie spory problem. Jak byłem młodszy i chodziłem do okulisty to dała mi na zdrowe oko takie zakrywadełko ,żeby chodził w domu i powiedziała, że to pomoże na zeza. Ja głupi mało chodziłem , aż w końcu zaniechałem zupełnie. a zez został. Teraz jest to dla mnie spory problem więc :

Jeśli zacznę chodzić w tym zakrywadełku teraz ( mam 18 lat) to jest szansa korekty tego po jakimś dłuższym czasie ?

Czy istnieją soczewki niwelujące zeza ( pomijam okulary) ?


Prosze o pomoc, to dla mnie spory problem
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: doktorka »

nie i nie. ale istnieja operacje refundowane przez NFZ i szeroko dostepne, idz do okulisty i zapytaj czy sie kwalifikujesz, zrobia ci operacje i po zezie nie bedzie sladu. pozdr
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: sparky »

Kurcze, myślałem, że załatwie to soczewkami

Mam właśnie wizytę ustaloną na lipiec to zapytam o te refundowane operacje, orientujesz się może czy długo trzeba czekać na taką operację ?
Okulistka mówiła mi już o jakimś zabiegu laserowym , który miałby usunąc astygmatyzm , ale dopiero po 24 roku życia


I mam jeszcze jedno pytanie ,
Czy jeśli nie chodzę w okularach a mam zeza , wada się pogłębia ?
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: doktorka »

No nie ma cudow, soczewki reguluja wady refrakcji, ewentualnie astygmatyzm, a nie wady ktore nota bene znajduja sie poza galka oczna.

Nie mam pojecia ile sie czeka na operacje zeza, mysle, ze nie jakos szczegolnie dlugo, natomiast takie operacje najlepiej robic jak najwczesniej w sensie wieku, takze nie masz na co czekac. Mam znajomego, ktory sie zdecydowal w wieku 18 lat dopiero, w kazdym razie odkad nie ma zeza zdecydowanie odżyl emocjonalnie Nie mowiac juz nic o tym, ze wyglada zdecydowanie bardziej estetycznie.

Noszenie okularow nie poglebia zeza, a wrecz przeciwnie, zwlaszcza, gdy wspolistnieje inna wada (u ciebie np astygmatyzm). Oczywiscie zez sie nie cofnie od noszenia okularow, ale dzieki nim nie bedzie sie poglebial (oko z wada bez okularow musi sie bardziej wysilic zeby widziec ostro, zez polega na tym, ze miesnie ktore utrzymuja galke oczna w prawidlowym ustawieniu sa osłabione, wiec galka przekreca sie w strone tych silniejszych miesni. Jak dolozysz tym oslabionym miesniom robote w postaci nadwyrezania oka z wada, ktore powinno miec okulary, a nie ma, to te miesnie beda sie stawaly jeszcze slabsze).

Co do lasera- no tak, mozna, czy po 24 roku zycia.Nie generalizowalabym, chodzi o to, ze takie operacje robi sie po zakonczeniu wzrastania na wysokosc ze tak powiem. Jak czlowiek rosnie, to rosnie z nim i galka oczna, a jak galka oczna rosnie, to zmienia tez troche ksztalt, co ma wplyw na wady wzroku, glownie te zwiazane z refrakcja, ale na astygmatyzm tez jakis tam wplyw moze to miec. Mozliwe, ze rzeczywiscie 24 rok zycia jest optymalna granica dla mezczyzn, ale wydaje mi sie, ze to raczej kwestia indywidualna.
Operowanie astygmatyzmu laserowe jest natomiast refundowane chyba tylko w okreslonych, ciezszych przypadkach. W takich standardowych najpewniej koszty trzeba pokryc samemu, jest to wydatek rzedu jakis 2-3 tysiecy zdaje sie, ale reki sobie odciac nie dam, musialabym popytac)
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: doktorka »

A, bo Ty pytales czy jak nie nosisz okularow to zez sie poglebia, zle przeczytalam pytanie. No wiec tak, zez sie poglebia jesli nie nosisz okularow, a masz przez okuliste przepisane.
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: sparky »

Dzięki wielkie za pomoc, pozdrawiam
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Zez ... kilka pytań

Post autor: sparky »

doktorka mam jeszcze kilka pytań

Muszę mieć określenie dużą wadę zeza żeby być zakwalifikowanym do możliwości refundacji zabiegu czy po prostu idę do okulistki i ona mówi,że moge iść na operację i się zapisuje ?



Gdzie się trzeba zapisać na operację refundowaną ? Istnieje jakaś oficjalna lista np. w internecie żeby kontrolować który jestem ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości