Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: zimnazośka »

yeast pisze:
Gosiaczek pisze:albo rozbił się na motocyklu
Z motocyklistów ponoć wbrew pozorom da się nieźle pobierać organy. Może to zależy od szybkościP.
po prostu panuje taki pogląd, że motocykliści to młodzi, zdrowi ludzie, w związku z tym ich organy są dobrej jakości co do szybkości. to pewnie wpływa właśnie na jakość organów-im większa tym gorsza:P
asslo
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 12:37

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: asslo »

Witajcie,

zastanawiam się nad oddaniem organów do przeszczepu po śmierci jednak mam jedno pytanie. Choruję na schizofrenię paranoidalną i zażywam regularnie leki. Czy w takim razie mogę oddać organy? Może dla Was to śmieszne pytanie, ale ja w liceum z biologią byłem na bakier:). Stąd też nie studiuję żadnego kierunku z nią związanego:). Wiem, że krwi oddawać nie mogę bo kiedyś chciałem i zgodnie z moimi oczekiwaniami mi odmówiono (całkiem słusznie). Będę wdzięczny za Waszą odpowiedź:).

Pozdrawiam,
asslo
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że nie ma przeciwwskazań do wyrażenia zgody, a w razie śmierci lekarze ocenią, czy dany organ jest do przyjęcia".
Przecież decyzja na dziś dzień to wyłącznie określenie Twojej woli, a nie podpisanie umowy.
To, że krew nie jest zdatna do przetaczania nie oznacza, że np. rogówka będzie również zdyskwalifikowana.
misqa
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2012, o 12:24

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: misqa »

O swojej decyzji koniecznie należy poinformować osoby bliskie, ponieważ kartka noszona przy sobie z oświadczeniem woli nie jest dokumentem, który decyduje o tym, czy nasze organy zostaną pobrane, czy nie. Jeśli Rodzina nie wyrazi zgody to chyba lekarze nie pobiorą organów (tak przynajmniej czytałam)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: AnnaWP »

Przypomnę - w Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody. O ile nie zgłosiliście sprzeciwu w rejestrze, narządy mogą być pobrane. Jeśli rodzina jest przeciwna pobraniu, to żadna karteczka jej nie przekona - porozmawiajcie z rodziną o Waszej decyzji, wyjaśnijcie dlaczego taka jest Wasza wola. Może to brzmi absurdalnie w wieku lat nastu, ale ja od dawna ustaliłam z mamą, później z mężem, jakie są moje życzenia w razie jakiegoś nieszczęścia.

Formalnie sprzeciw rodziny jest nieistotny, w praktyce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości