Zmiana grupy krwi

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
jacques
Posty: 60
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:22

Zmiana grupy krwi

Post autor: jacques »

Zawsze myślałem, że mam grupę krwi 0 Rh+. Jednak ostatnio robiłem badania i wyszło, że mam 0 Rh-. Wynik ten powtórzyłem i wyszło, że do tej pory żyłem w błędzie i jednak mam 0-.
Czy istnieje możliwość, że poprostu zmieniła mi się krew, czy raczej w przesłości (lata 80) został popełniony błąd w ocenie?
Dodam, że słyszałem o przypadku, w którym pewna osoba miała przeszczep wątroby i przez to zmieniła jej się krew. Ale ja na szczęście nie miałem żadnej operacji itp.
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: jagodzio »

Heh, ciekawe pytanie Z tego co ja wiem, to grupa krwi jest uwarunkowana genetycznie i nie ma opcji, żeby się nagle zmieniła. (Chyba,że Cię ktoś zmodyfikuje genetycznie ale myślę, że mogłoby to być śmiertelne.) Ludzie popełniali błędy i popełniają nadal, więc
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

jacques pisze: Czy istnieje możliwość, że poprostu zmieniła mi się krew, czy raczej w przesłości (lata 80) został popełniony błąd w ocenie?
Stawiam na błąd w ocenie. To może być kwestia wieku (oznaczanie grupy krwi dziecku zaraz po urodzeniu jest problematyczne), odczynników albo samych antygenów krwinkowych.
jacques
Posty: 60
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:22

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: jacques »

Czyli jednak błąd, ale dobrze, że wyszło wkońcu na jaw jak jest naprawdę
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: fizolof123 »

Obilo mi sie niedawno o uszy ze grupa polskich albo szwedzkich naukowcow pracowala nad urzadzeniem ktore zmienia grupy krwi ( mowiono kiedys o tym w teleexpresie a w ile w tym prawdy to nie wiem ).Z grupy krwi A,B,AB mozna bylo otrzymac grupe krwi 0.Slyszal ktos moze o tym ?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: yeast »

Chodziło pewnie o możliwość uczynienia z pobranej krwi do transfuzji krwi uniwersalnej poprzez pozbawienie jej antygenów grup krwi chemicznie lub enzymatycznie. Były takie próby, z tego co wiem na razie bez powodzenia.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: ulala »

ja słyszałam od osoby pracującej w stacji krwiodawstwa - grupa krwi się nie zmiania, ale mogą siępojawić antygeny.
ja mialam oznaczona gr. krwi zaraz po urodzeniu i spodziewam się, że może sie zmienila
jacques
Posty: 60
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:22

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: jacques »

ulala pisze:mogą siępojawić antygeny
No, a nie tak jak u mnie zniknąć
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

ulala pisze:ja słyszałam od osoby pracującej w stacji krwiodawstwa - grupa krwi się nie zmiania, ale mogą siępojawić antygeny.
Synteza antygenów układu AB0 trwa do około 2 roku życia. Dlatego oznaczanie grupy krwi u noworodka jest niemiarodajne - antygenów jest mało, test może ich nie wyłapać i dziecko z grupą A/B/AB będzie miało grupę 0.

Inaczej jest w przypadku układu Rh - antygeny szybciej uzyskują pełną ekspresję.
jacques pisze:No, a nie tak jak u mnie zniknąć
To może być nie tyle wina osoby oznaczającej co samego odczynnika. W przypadku antygenu D<supu</sup wynik badania może być różny. Dzisiaj stosuje się przeciwciała monoklonalne, które wykrywają słabą odmianę antygenu D (czyli D<supu</sup). Takie osoby traktowane sa jako Rh+.
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: 270285 »

jacques pisze:Dodam, że słyszałem o przypadku, w którym pewna osoba miała przeszczep wątroby i przez to zmieniła jej się krew. Ale ja na szczęście nie miałem żadnej operacji itp.
Ale dlaczegóż po przeszczepieniu szpiku zmienia się na grupę dawcy, ale po przeszczepie wątroby?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: Savok »

U osoby doroslej watroba nie ma funkcji krwiotworczej, o ile pamietam u noworodka juz rowniez ja utracila.
jacques
Posty: 60
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:22

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: jacques »

270285 pisze:Ale dlaczegóż po przeszczepieniu szpiku zmienia się na grupę dawcy, ale po przeszczepie wątroby?
Nie wiem. Czasem pojawiają się wyjątki od reguły.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Zmiana grupy krwi

Post autor: doktorka »

przypadek z wątrobą był bardzo głosny, do tej pory zdaje sie nie wyjasniony. U doroslej osoby teoretycznie watroba nie ma juz funkcji krwiotworczej (ma natomiast takowa w zyciu plodowym, od ok 6tyg do 5 miesiaca, potem funkcje krwiotworzenia przejmuje szpik)
Morfeusz pisze:Inaczej jest w przypadku układu Rh - antygeny szybciej uzyskują pełną ekspresję.
dlatego obstawiam raczej blad badajacego
jacques pisze:Zawsze myślałem, że mam grupę krwi 0 Rh+.
zawsze myslales czy masz oznaczone i wbite w jakiejs ksiazeczce zdrowia?) generalnie u noworodkow rzadko oznacza sie krew w ukladzie ABO, Rh natomiast tez nie za czesto, ew. jesli istnieje podejrzenie konfliktu sero, zeby uzgodnic, czy podac dziecku po porodzie immunoglobuline anty-D (jesli jest Rh-) przeciwko erytrocytom Rh+ matki, ktore ew dostaly sie do jego krazenia.

tak czy owak, Rh sie nie zmienia raczej, ABO owszem, dlatego badanie grupy z krwi pepowinowej jest bez sensu jesli nie ma wyraznej potrzeby (ew konflikt)i nawet jesli sie je wykonuje, to rzadko ktory szpital wpisuje w ksiazeczke, ewentualnie wpisuje z zaznaczeniem, ze trzeba powtorzyc po mniej wiecej 2 latach.
fizolof123 pisze:Z grupy krwi A,B,AB mozna bylo otrzymac grupe krwi 0.Slyszal ktos moze o tym ?
Tak, takie badania trwaja w wielu krajach, teoretycznie sprawa jest prosta, praktycznie nie bardzo]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości