zwierzęta w stadzie

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: zwierzęta w stadzie

Post autor: Tahtimittari »

Ja się szczurami zajmuję, więc mogę o tym trochę powiedzieć.
Taki szczur kiedy jest sam najczęściej staje się osowiały, strachliwy, mniej jest skłonny do eksploracji nowych terenów, ogólnie zajmowania się życiem.
W stadzie zwierzaki te strasznie się zgrywają, śpią razem, przytulają się, przynoszą sobie jedzenie - aż miło patrzeć. Choć bójki też się zdarzają.

Z izolacją i przyjmowaniem nowych osobników bywa różnie, Niektóre szczury nawet oddzielone w młodości akceptują towarzystwo i tak jest najczęściej. Inne z kolei niekoniecznie.
Ja miałam 2 takie problemowe przypadki. 1 szczurek był hodowany sam, około 1,5 roku. Inne szczury widział tylko wtedy, gdy dopuszczano do niego samice (był reproduktorem na karmówkę). I gdy trafił do mnie nie potrafił zaakceptować kolegi, Prały się nie miłosiernie. Straszliwie mu się podnosił poziom testosteronu w dodatku. Został wykastrowany, ale nie doczekał połączenia z innym szczurem. Do końca swoich dni był sam, mimo stadnej natury szczurów ten nie potrafił zaakceptować towarzyszy.

Kolejny przypadek - wzięłam z fundacji młodego szczurka, który komuś wpadł do domu. Był malutki wtedy. Zanim trafił do mnie trochę zeszło. I z łączeniem z innymi szczurami był problem - straszliwie się ich bał. Kiedy inny szczur się do niego zbliżał on uciekał, piszczał, a w klatce uwieszał się na kratach w kącie i potrafił tak spędzać sporo czasu. Długo zajęło przyzwyczajenie go, że przedstawiciele jego gatunku nie są tacy straszni - około 1,5 miesiąca. Teraz mieszka z 2 innymi szczurkami i się z nimi dogaduje - aż miło patrzeć kiedy razem śpią przytulone. Choć coś z tej dzikości jeszcze mu zostało, kiedy śpi na hamczku swoim i któryś z kolegów chce tam wleźć to zaczyna piszczeć wystraszony i często ucieka, czasem nawet mu się zdarza spaść. Potem wraca, kładą się razem i jest dobrze.

Skomplikowane te zwierzaki są:]
Detektyw Monk

Re: zwierzęta w stadzie

Post autor: Detektyw Monk »

I jedne z najbardziej inteligentnych .
Detektyw Monk

Re: zwierzęta w stadzie

Post autor: Detektyw Monk »

Bardzo silne stada wytworzyły owady społeczne .Choćby mrówki, nie ma mrówki żyjącej samotnie .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości